İçişleri Bakanı, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği'ni kabul etti

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.56

$

6.77

İçişleri Bakanı, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği'ni kabul etti

İçişleri Bakanı, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği'ni kabul etti

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel, şu anda 6 bin 729 adet dağıtılmamış kaynak bulunduğunu, 20'inci pakette dağıtılmamış 217 kaynak kaldığını aktararak, eldeki eşdeğer puan değerinin 5 milyar 838 milyon TL olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı, Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği'ni kabul etti
banner
A- A A+

Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği yetkililerini kabul eden Yücel, eşdeğer kaynaklarla ilgili bilgi verdi.

Şu anda 6 bin 729 adet dağıtılmamış kaynak bulunduğunu söyleyen Yücel, kiralanmış kaynak miktarının 14 bin 354 adet olduğunu belirtti.

20'inci paketten sonra dağıtım yapılmadığı bilgisini veren Bakan Yücel, 21'inci pakete 6 bin 341 kaynak, "Mini Paket" adıyla açılan pakete 52 kaynak konulduğunu, ancak bu paketlerin hiçbirinden dağıtım yapılmadığını dile getirdi.

Yücel, 20'inci pakette dağıtılmamış 217 kaynak kaldığını aktararak eldeki eşdeğer puan değerinin 5 milyar 838 milyon TL olduğunu ekledi.

Bu değerin artabileceğini söyleyen Yücel, bugüne kadar Kuzey Kıbrıs'taki kaynakların değerinin 4 kez artırıldığını ancak Güney'de bırakılan puanların aynı kaldığına işaret etti.

Yücel, bu konuda çalışma yapılması halinde Kuzey'deki eşdeğer puan değerinin artacağını belirtti.

DERVİŞ: "ÖNCELİK GÜNEY'DE MAL BIRAKMIŞ EŞDEĞER MAL SAHİPLERİNE AİT"

Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Başkanı Taner Derviş, Anayasaya göre terk edilmiş taşınmaz mallar üzerinde birinci önceliğin Güney'de mal bırakmış eşdeğer mal sahiplerine ait olduğunu belirtti.

"Eşdeğer Yasası'nda geçmiş dönemlerde yapılmış usulsüz uygulamalar da iptal edilmelidir ifadeleri bulunuyor" diyen Derviş, ziyaret sebeplerinin bu konuya vurgu yapmak olduğunu kaydetti.

Karakum'daki araziler konusunda alınan karar için Bakan'a teşekkür eden Dernek Başkanı Taner Derviş, "Bu bizim değerlendirmemize göre siyasi tarihte bir milat. Bakanlar Kurulu Kararı ile anayasa hükümlerine aykırı şekilde alınmış bir kararı Bakanlar Kurulu Kararı ile iptal ettiniz. Bizi mahkeme kapılarından süründürmeden harekete geçtiniz. Bu devlette hukukun üstünlüğü ilkesi için emsal teşkil ediyor" diye konuştu.

Derviş, yeni hükümetin bu tür kararları emsal alarak hareket etmesine yönelik temennisini dile getirdi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER