Çakıcı: "Kıb-Tek’in özelleştirilmesine karşıyız"

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Çakıcı: "Kıb-Tek'in özelleştirilmesine karşıyız"

Çakıcı: "Kıb-Tek’in özelleştirilmesine karşıyız"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi gibi stratejik kurumların özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını bir kez daha yineledi. Bu kurumların siyasilerin çiftliği haline dönüşmesine de karşı olduklarını belirten Çakıcı, Kıb-Tek'in özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Çakıcı: "Kıb-Tek’in özelleştirilmesine karşıyız"
banner
A- A A+

TDP Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Çağlayan Cesurer başkanlığındaki El-Sen heyetini kabul ederek görüştü.

TDP Genel Merkezi'nde saat 11.00'de başlayan ve bir saat süren görüşmede, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ile Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto da hazır bulundu.

SAYIŞTAY RAPORLARI SUNULDU

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, sendikanın genel görüşleri, seçim sürecindeki beklentileri ve gündemdeki konulara yönelik değerlendirme yapma amacıyla TDP'yi ziyaret ettiklerini belirtti.

Cesurer, El-Sen olarak kurumların, şeffaf, hesap verebilir ve özerk bir yapıya kavuşması için mücadele verdiklerini kaydetti.
UBP yerine seçim hükümetini oluşturan 3 partinin, geçmiş dönemde UBP hükümeti tarafından reddedilen Kıb-Tek'in özerk bir yapıya kavuşturulması ile ilgili yasayı meclise taşıyan partiler olduklarını anımsatan Cesurer, bunun kendileri açısından umut verici olduğunu kaydetti.

Sokak aydınlatmalarının Kıb-Tek tarafından tahsilatının yapılarak idame ettirilmesi ve belediyelerin birikmiş borçları ile ilgili iki önemli konunun bakanlar kurulunun gündeminde olduğunu anımsatan Cesurer, bu iki konunun önemine dikkat çekti.

Alım garantileri konusunda 6 Şubat 2012 tarihli Sayıştay Raporunda toplumun uğratıldığı zararların ve ortaya çıkan zararların topluma ödettirildiğinin açıkça ortaya konduğuna dikkat çeken Cesurer, raporlarla ilgili detaylı bilgileri içeren dosyaları TDP Genel Başkanı Çakıcı'ya takdim etti.

ÖZELLEŞTİRME DEĞİL ÖZERKLEŞME

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, El-Sen ile yürüdükleri yolun ve verdikleri mücadelenin aynı olduğunu söyledi.

El-Sen'in geçmişte kurumun özelleştirmek istenmesine karşı çok önemli bir görev üstlenerek grev ve eylemlerle bir anlamda sürece engel olduğunu, TDP'nin de bu grev ve eylemlere açık ve aktif destek verdiğini anımsatan Çakıcı, "El-Sen'in başını çektiği bu mücadeleler verilmeseydi, Elektrik Kurumu çoktan el değiştirmiş ve tekel haline gelmişti" dedi.

Sözkonusu dönemlerde çalışanların psikolojik morallerinin çöküş içinde olduğunu belirten ve çalışanlara verilen raporların gündem olduğunu anımsatan Çakıcı, "İşsiz kalacak, çocuklarına ekmek götüremeyecek, kurumları satılacak durumda olan insanların psikolojisi bozulmaz da, kimin bozulur" diye sordu.

Seçim sürecine girilen bugünlerde liberal bazı partilerin 'kurumu özelleştirmeyeceğiz' söylemlerinin inandırıcı olmadığını kaydeden Çakıcı, "TDP olarak duruşumuz çok nettir. Zaten seçim bildirgemizde açıkça yazılmıştır. TDP, Elektrik Kurumu'nun özelleştirmesine karşıdır" dedi.

Elektrik Kurumu'nun özelleştirilmesini tekelleşme olarak gördüklerini kaydeden Çakıcı, bunun en yakın örneğinin Ercan Havaalanı'nın devredilmesinde yaşandığını vurguladı.

Özelleştirmeye karşı çıkarken, kurumun siyasi bir çiftlik olarak kalmasına da karşı olduklarını kaydeden Çakıcı, Kıb-Tek'in özerk bir yapıya kavuşturulmasının şart olduğunu söyledi.

"HESAP SORULACAK"

Alım garantileri konusunda da hassas olduklarını belirten Çakıcı, 28 Temmuz seçimlerinin ardından güçlü bir şekilde hükümete geldikleri takdirde, devletin kurumlarını peş keş çeken ve devleti zarara uğratanlardan mutlaka hesap soracaklarını ifade etti.

Ekonomi Bakanlığı'nı elinde bulunduran hükümet ortaklarından bu konularla ilgili vakit kaybetmeden çalışma başlatılmasını talep eden Çakıcı, "Bizim beklentimiz budur, bizim bu hükümette yer alma nedenlerimizden biri de budur. Yapanın yanına kar kalmamalı" dedi.

"TDP, FAİZ YASASINI GEÇİRMEYE HAZIRDIR"

Son günlerde özellikle toplumda büyük yaralar açan konularla ilgili 'siz de hükümettesiniz, hızlı hareket edemiyorsunuz' şeklinde söylemlerle karşılaştıklarını kaydeden Çakıcı, "Özellikle faizler konusuna açıklık getirmek istiyorum. TDP faizler konusuna taraftır, 'faizler ana parayı geçemez' diyen ve bu konuda meclise öneri sunan tek partiyiz. Buradaki konu meclisle ilgilidir, Faiz Yasası'nın çıkması için 26 milletvekiline ihtiyaç var. Biz 3 milletvekili ile bu yasaları geçirmeye hazırız, önemli olan 26 sayısının bulunmasıdır" diye konuştu.

"RÜŞVET İDDİALARI"

Konuşmasında son günlerin ana konusu olan rüşvet olayına da değinen Çakıcı, "Rüşvet olayı ile ilgili Sn. Serdar Denktaş, Sn. Ahmet Kaşif ve Sn. Ejder Aslanbaba'nın dokunulmazlıkları kaldırılarak yargı süreci derhal başlamalıdır. Bu olayın bedelini, rüşvete kim bulaşmışsa onlar ödemelidir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER