Petrol dolum tesisi için devlet arazisi kiralamasını öngören tüzüğü iptal!

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

Petrol dolum tesisi için devlet arazisi kiralamasını öngören tüzüğü iptal!

Petrol dolum tesisi için devlet arazisi kiralamasını öngören tüzüğü iptal!

Başbakan Sibel Siber başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu yine bir dizi kararlar aldı...

Petrol dolum tesisi için devlet arazisi kiralamasını öngören tüzüğü iptal!
banner
A- A A+

Toplantının ardından basına açıklama yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmet Raşit, trafikle ilgili tüm birimlerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında toplanması kararı alınırken; Kalecik bölgesinde Petrol Depolama ve Akaryakıt Nakliyesi ile ilgili devlet malının ilgili şirkete kiralanmasını öngören tüzüğün iptal edildiğini duyurdu.

Raşit, Bakanlar Kurulu'nun devlet arazilerinin kiralanamayacağı yönünde karar ürettiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu 1 Temmuz Pazartesi gün yeniden toplanacak. Raşit, kurulun Pazartesi günkü gündeminde ağırlıklı olarak sağlıkla ilgili konuların yer alacağını belirtti.

"TRAFİK TEK ÇATI ALTINDA YÖNETİLECEK"

Raşit, trafik konusunda toplumda ciddi hassasiyet bulunduğunu söyleyerek, trafiğin yönetilmesi konusunda Bakanlar Kurulu'nun Avrupa Birliği normları çerçevesinde tüm birimleri tek çatı altında birleştirme kararı aldığını kaydetti.

Buna göre değişik kurumlara bağlı olan Motorlu Araçlar Mukayyitliği, Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu, İzin Kurulu, Gelir ve Vergi Dairesi Ehliyet Müfettişi Şubesi, Gelir ve Vergi Dairesi Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma şubeleri Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında toplanacak.

Raşit, trafiğin bu şekilde daha kapsamlı denetlenip yönlendirileceğini ifade etti.

"DEVLET MALI KİRALANAMAYACAK"

Geçmiş dönemde yasada ve tüzükte yapılan değişiklikle devlet arazisinin kiralanmasına imkan verildiğini söyleyen Raşit, Bakanlar Kurulu'nun bu tüzüğü yeniden değiştirerek bu imkanın ortadan kaldırılmasını sağladığını kaydetti. Raşit, Kalecik bölgesinde Petrol Depolama ve Akaryakıt nakliyesi tesisi inşası için verilen kullanım haklarıyla ilgili devlet malının bu şirkete kiralanması imkanın bu tüzükle ortadan kaldırıldığını söyledi. Raşit bu konuda gerekli kararların alınmaya devam edileceğini vurguladı.

Gazimağusa Limanı'ndaki çimento paketleme ve hububat ithalatında silolara aktarmada ortaya çıkan çevre kirliliğinin Gazimağusa halkını tedirgin ettiğini söyleyen Raşit, bu konuda Maliye, Ekonomi ve Çevre Bakanları'nın gereken tedbirleri almakla görevlendirildiğini belirtti.

"ÖNERGELER GÖZDEN GEÇİRİLECEK"

Raşit, önceki hükümetin görevi bırakmadan kısa süre önce geçirdiği 550 tane Bakanlar Kurulu önergesinin, masaya yatırılarak, tekrar gözden geçirileceğini kaydetti.

"EKONOMİK TEDBİRLER"

Raşit, Başbakan'ın başkanlığına görev yapan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun, reel sektörün Danışma Kurulu ile yakın işbirliği içinde toplantılar yaparak, ekonominin önünün açılması, ekonomik sıkıntıların nasıl giderileceği konusunda çalışma programı hazırlayacağını kaydetti.

Raşit, kararlar üretilerek bunların uygulamaya konulacağını ifade etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER