İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

CTP – BG: "Sivil toplumla ortak vizyon geliştirecek 1 parti var!"

CTP – BG: "Sivil toplumla ortak vizyon geliştirecek 1 parti var!"

CTP-BG Lefkoşa İlçesi 28 Temmuz Erken Genel Seçim çalışmaları kapsamında sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretlerini sürdürüyor.

Yayın Tarihi: 28/06/13 16:24
okuma süresi: 5 dak.
CTP – BG: "Sivil toplumla ortak vizyon geliştirecek 1 parti var!"
A- A A+

CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Mutlu Azgın başkanlığında Lefkoşa Milletvekili adaylarından oluşan heyet Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Mimarlar Odası ve Kıbrıs Türk Tabipler Birliği'ni ziyaret ederek yetkililer ile görüştü.

GÖKÇEBEL: "ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı konuşmada son dönemde öğretmenlik mesleğinin yok edilmeye çalışıldığını vurguladı. UBP hükümeti döneminde özelde öğretmenlik mesleğinin ayaklar altına alındığını belirten Gökçebel, toplumun en yüce mesleklerinden biri olan öğretmenliğin saygınlığının yok edilmeye çalışıldığını kaydetti. Öğretmenlerin haklarına da dikkat çeken Gökçebel, UBP döneminde bunların budandığını ve son 4 yılda tüm toplum gibi öğretmenlerin de büyük kayıplar yaşadığını ifade etti.

'Göç Yasası' diye adlandırılan yasa ile yeni öğretmenlerin asgari ücretin hemen üzerinde bir maaş ile Karpaz-Lefke civarında kadrolandıklarını işaret eden Gökçebel, geçim sıkıntısı yanında trafik çilesi ile de boğuşmanın ayrı bir dert olduğunu ekledi ve imkanların çoğaltılmasını talep etti.

ÖĞE: "DAHA YAŞANILASI KENTELERE İHTİYACIMIZ VAR"

Mimarlar Odası'na gerçekleştirilen ziyarette konuşan oda başkanı Azmi Öge ise yaşlı, kadın, çocuk ve engellilerin daha iyi standartlarda yaşayabileceği kentlerin ihtiyacına vurgu yaparak bu konuda önümüzdeki dönemde istişare içerisinde olunarak gerekli yasa, tüzük ve düzenlemelerin gözden geçirilerek revize edilmesini istediklerini belirtti.

Özellikle engelli vatandaşların sokaklarda zorlandığını söyleyen Öge, Mimarlar Odası olarak basit ve pratik çözüm önerilerini sunacaklarını belirtti. Belediyelerden de katkı beklediklerini kaydeden Öge, yeni dönemde CTP heyetine başarı temennisinde bulundu.

KÖROĞLU: "HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA"

Tabipler Birliği ziyaretinde birlik adına konuşan Asbaşkan Teksen Köroğlu gerek pratikte gerekse istatistikî bağlamda halk sağlığının gün geçtikçe kötüye gittiği, kanser vakalarının daha sık görülür olduğunu ve acilen önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Son 4 yıllık UBP döneminde boş ve verimsiz bir dönem geçtiğini söyleyen Köroğlu, yeni kurulacak hükümetin sağlık alanında ciddi reformlar yapacağına inandıklarını söyledi.

Ülkemizde tarım ilaçlarının standartların çok üzerinde kullanıldığına işaret eden Köroğlu, halk sağlığının bu ilaçlarla tehdit altına alındığını söyledi ve yetkililerden bu konuda adım atmalarını beklediklerini ifade etti. Gıda güvenliğine de değinen Köroğlu yeni hükümetin oluşturduğu Gıda Güvenliği Kurumu'nun memnuniyet verici olduğunu belirterek son haftalarda geçiş dönemi hükümetinin yüzleri güldürdüğünü söyledi.

AZGIN: "KAMU YAPILARININ SAYGINLIĞI GERİ KAZANDIRILACAK"

Ziyarette konuşan CTP Lefkoşa İlçe başkanı Mutlu Azgın, UBP'nin yarattığı ekonomik enkazın toplumun her kesimini etkilediğini söyleyerek halk olarak hareket etmenin önemine dikkat çekti. İktidar olunması halinde toplumun dönüştürülmesi ve alternatif bir siyaset için çalışacaklarını belirten Azgın, halkla istişare içerisinde ekonomiyi tekrar canlandırarak ülkeyi tekrar kalkındıracaklarını belirtti. UBP hükümetinin yaptığı icraatlarla kamu kuruluşlarını itibarsızlaştırdığını kaydeden Azgın, kamuya ait yapıların saygınlığının yeniden kazandırılması için çalışacaklarını belirtti. Öğretmenlik gibi toplumun geleceği olan gençlerin yetişmesinde büyük rol oynayan bir mesleğin de çeşitli vesilelerle itibarının zedelendiğini söyleyen Azgın, hep birlikte yapılacak olan mücadele ile sorunların üstesinden gelinebileceğine vurgu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.