Diker: "İfadeyi bana zorla imzalattılar"

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

Diker: "İfadeyi bana zorla imzalattılar"

Diker: "İfadeyi bana zorla imzalattılar"

Cinayet sanığı Erol Diker, 7 yaşındaki oğlu Mustafa Diker'e tecavüz ettiğine ilişkin ifadeyi, polisin işkencesi sonucu imzaladığını ileri sürdü. Diker, "İşkencelere dayanamadım, o iğrenç ifadeyi imzaladım" dedi.

Diker: "İfadeyi bana zorla imzalattılar"
A- A A+

Abbas ELMAS

Haspolat'ta Nisan 2012 tarihinde öz oğlu 7 yaşındaki Mustafa Diker'i öldürdüğü gerekçesi ile yargılanan sanık Erol Diker, "Mustafa Diker'e tecavüz ettiği" yönündeki ifadeyi polisin 3 gün süren işkencesi sonucu imzaladığını iddia etti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görüşülen duruşma içinde duruşmada, cinayet sanığı Erol Diker, sanık kürsüsünde kendini savundu.

Mustafa Diker'e tecavüz ettiği yönündeki polise verdiği ifadeyi reddeden sanık Diker, "Polis tarafından bana o kadar çok işkence yapıldı ki, çektiğim acıya daha fazla dayanamadım, o iğrenç ifadeyi imzalamak zorunda kaldım" dedi.

Cinayet sanığı Erol Diker'in Mustafa Diker'e tecavüz ettiği iddialarının yer aldığı ifadeyi, polisin işkencesi sonucu imzaladığını ileri sürmesi sonucu geçen gün başlayan duruşma içinde duruşmaya dün yeni tanıkların dinlenmesi ve sanık Erol Diker'in sanık kürsüsünde kendi kendini savunması ile kaldığı yerden devam edildi.

Mahkemede, tanık olarak dinlenen polis memuru Ertuğ Akçaoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ne ait 2012 yılını kapsayan personel görev kayıt defterini mahkemeye kanıt olarak sundu.

Polis memuru Akçaoğlu, 2012 yılı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü'nde görevli tüm polislerin, işe geliş, işten çıkış saatlerinin bu deftere saati saatine kaydedildiğini belirtti.

Defterde ayrıca, personelin mesai içerisinde yapmış olduğu icraatlarında saati saatine kayıtlı olduğunu ifade etti.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde görevli olan polis memuru Hüseyin Bahçe ise mahkemede verdiği ifadede, 17 Nisan 2012 tarihi sabah saat 08.00'da göreve başladığını, mesaisinin 18 Nisan 2012 tarihinde saat 08.00'da sona erdiğini söyledi.

Bahçe, 17 Nisan 2012 tarihinde saat 22.00 raddelerinde sanık Erol Diker'in polis müfettişi Aslan Coşkun ve bir polis memuru ile hastaneye gittiğini, sanığın saat 23.30 sıralarında muayene için acil servise alındığını kaydetti.

"Tecavüz" iddialarını reddeden sanık Erol Diker, dün sanık kürsüsünde kendini savundu.

"Mustafa Diker'e tecavüz ettiği" yönündeki ifadeyi polisin 3 gün süren işkencesi sonucu imzaladığını öne süren sanık Erol Diker, 14-17 Nisan 2012 tarihleri arasında her akşam yaklaşık 3 saat boyunca polisin çeşitli işkencelerine maruz kaldığını öne sürdü.

Çektiği işkencelere daha fazla dayanamadığını iddia eden sanık, "tecavüz" iddialarının yer aldığı ifadeyi zorla imzaladığını ileri sürdü.

Sanık Diker, "14 Nisan 2012 tarihinde, akşam saat 20.00 sıralarında CÖŞ ekipleri, hücreden aldı ve daha önceden hazırlamış oldukları, ifadeyi imzalamamı istedi. İfadede benim Mustafa'ya tecavüz ettiğim ifadeleri vardı. Böyle iğrenç bir ifadeyi imzalamayacağımı söyleyince bana saatlerce işkence yaptılar yine de imzalamadım" dedi.

Sanık Erol Diker, mahkemede verdiği ifadede, "Her gün aynı saatlerde aynı işkencelere maruz kaldım. Her gün biraz daha acı çekiyordum. 3 gün direndim ancak sonunda çektiğim acıya dayanamadım ve 17 Nisan 2012 tarihinde o iğrenç ifadeyi imzalamak zorunda kaldım" diye konuştu.

Cinayet sanığı Erol Diker'in Mustafa Diker'e tecavüz ettiği iddialarının yer aldığı ifadeyi, polisin işkencesi sonucu imzaladığını ileri sürmesi sonucu başlayan duruşma içinde duruşma, sanık Erol Diker'in mahkemede verdiği ifadesinin ardından tamamlandı.

Erol Diker, 7 yaşındaki Mustafa Diker'i öldürdüğü gerekçesi ile yargılanmasına devam edilmek üzere Salı günü yeniden mahkemeye çıkarılacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER