Sivil Toplum Örgütleri'nden "Taksim Gezi Parkı" ile ilgili sağduyu çağrısı yaptı

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

Sivil Toplum Örgütleri'nden "Taksim Gezi Parkı" ile ilgili sağduyu çağrısı yaptı

Sivil Toplum Örgütleri'nden "Taksim Gezi Parkı" ile ilgili sağduyu çağrısı yaptı

KKTC'de mevcut bulunan sivil toplum örgütleri olarak yapılan açıklamada "Taksim Gezi Parkı" olayları ile ilgili kamuoyuna sağduyu çağrısı yapıldı. Ortak açıkalma şöyle:

Sivil Toplum Örgütleri'nden "Taksim Gezi Parkı" ile ilgili sağduyu çağrısı yaptı
A- A A+

SAĞDUYU ÇAĞRISI;

Başta Türkiye Cumhuriyeti anayasası olmak üzere, ulusal ve uluslar arası hukuk; barışçıl gösterileri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmekte ve güvence altına almaktadır. Bunun iki şartı vardır.. Birincisi; gösterinin şiddet içermemesi, ikincisi ise başkalarının özgürlüğünü ihlal etmemesidir. Gösteriler ancak hukuk kuralları içinde kaldıkları müddetçe meşrudur ve korunur.

Taksim Gezi Parkı çevre ve ağaçlarını korumaya yönelik bir sivil hareket olarak başlatılan eylem, büyüyerek istenmeyen hadiseler meydana getirmiştir. Kötü niyetli insanların tahrikleri neticesinde olaylar büyümüştür. Bu durumu fırsat bilen organize güçler devreye girerek durumu provoke etmiştir. Sosyal medya üzerinden de yürütülen; duygusal, abartılı ve gerçeğe dayanmayan yalan haberlerle geniş kitleler yönlendirilerek harekete geçilmiştir. Çok sayıda polis memurumuz ve vatandaşlarımız yaralanmış, hatta ölümler meydana gelmiştir. Kamu binaları, araçları, dükkanlar zarar görmüş ve kullanılamaz hale getirilmiştir. Bu olaylar sonucunda 200 milyara yakın hasar ortaya çıkmıştır.

Kardeşi kardeşe vurdurma politikası, ne yazık ki bu olaylarda bir kez daha hortlatılmıştır.

Türkiye'de meydana gelen bu olayların, bir takım uluslar arası basın kuruluşları tarafından; sözüm ona "Türk Baharı!" olarak servis edilmesini, maksatlı sosyolojik bir çarpıtma ve yönlendirme olarak görüyoruz.

Olayların yurt içinde ve yurt dışında organize edilişi ve yabancı basında duyuruluş şekli göz önüne alındığında; birtakım güçlerin, yakalamaya çalıştığımız barış ortamı ve barış açılımından rahatsız olduğu anlaşılmaktadır.

Ülkemiz ile kader bağı olan anavatan Türkiye'nin büyümesi ve barışın sağlanması; genç ve dinamik nüfusuyla geleceğin dünyasında hak ettiği müspet kurucu yeri almasını hazmedemeyen bu güçler, Gezi Parkı hadisesini bir işaret fişeği olarak kullanmak istemişlerdir.

Antidemokratik ortam oluşturmaya yönelik yapılan bu tür davranışları, milletimiz bir çok kez gökmüş ve tecrübe etmiştir. Milletimizin bu türden davranışlara itibar etmeyeceği açıktır.

Halkın seçim sonucu tercihlerine saygı duyulmalı, demokrasi dışı yollara başvurulmamalıdır. Demokratik ifade hakkını kullandığını iddia edenler; yasalar çerçevesinde, itidal ve vakar içerisinde eylemlerini yapmalı; kışkırtıcı, bozguncu, bölücü, millet ve devlet düşmanı organize güçlerin oyununa gelmemelidirler.

Yaşanılan olayların bahane edilerek, yakaladığımız demokratik seviye ve kültürün geriye gitmemesi için, milletimizi basiretli ve duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve anavatan Türkiye'nin geleceği için herkesi sağduyuya, sükunete, insafa ve anlayışa davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz..

Bu bildiriye imza atıp destek veren sivil toplum örgütleri şunlardır;

Türkiye Konfederasyonlar Topluluğu

Türkiye Gençlik Konfederasyonu

K.K.T.C Hizmet Sendikası

Kıbrıs Türk İslam Kültür Cemiyeti

Kıbrıs İslam Cemiyeti

K.K.T.C MÜSİAD

Kültür Spor Kulübü Derneği

Kıbrıs Eğitim Kültür ve Sanat Derneği

Genç Mücahitler Derneği

Akdeniz Gençlik Derneği

K.K.T.C Hataylılar Derneği

Gaziantep Kültür Derneği

Beşparmak Dağları Bayrağı Işıklandırma Derneği

Asmaaltı ve Arasta Esnafı Derneği

Bilim-Eğitim ve Arasta Esnafı Derneği

K.K.T.C Alperen Ocakları

İç Anadolular Birliği

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER