Üstel Şaşmaz'a ödeme yapıldığı kanıtlanırsa istifa edecek

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.11

8.19

$

6.96

Üstel Şaşmaz'a ödeme yapıldığı kanıtlanırsa istifa edecek

Üstel Şaşmaz'a ödeme yapıldığı kanıtlanırsa istifa edecek

Eski Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı, UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel, Türkiyeli oyuncu Necati Şaşmaz'ın KKTC Kültür Ataşeliği ünvanı konusunda, Şaşmaz'a ödeme yapıldığı iddialarının kanıtlanması durumunda milletvekilliğinden istifa edeceğini açıkladı.

Üstel Şaşmaz'a ödeme yapıldığı kanıtlanırsa istifa edecek
A- A A+

Kıbrıs Postası

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı, UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel, Türkiyeli oyuncu Necati Şaşmaz'ın KKTC Kültür Ataşeliği ünvanı konusunda, Şaşmaz'a ödeme yapıldığı iddialarının kanıtlanması durumunda milletvekilliğinden istifa edeceğini açıkladı.

Eski Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı, UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel, Kanal T'de Hakan Yıldırım'ın sunduğu Günaydın Kıbrıs programında, Türkiyeli oyuncu Necati Şaşmaz'ın KKTC Kültür Ataşeliği ünvanınnı Bakanlar Kurulu tarafından geri alınması konusunda yine Geçici Hükümet'e yüklendi.

Şaşmaz'ın KKTC Kültür Ataşesi ünvanının Bakanlar Kurulu tarafından geri alınmasını Geçici Hükümet'in "intikam hırsına" bağlayan ve ünvanın UBP tarafından verilmesinin bu yönde bir karara yol açtığını ifade eden UBP Milletvekili Ünal Üstel, "Ünvanı herhalde UBP yaptığı için aldılar. Bir intikam hırsıyla geldiler, başka bir şey bulamadılar ve Necati'yi buldular" ifadelerini kullandı.

Necati Şaşmaz'ın değerli bir dostları olduğunu ve iddia edildiği gibi KKTC Kültür Ataşeliği için Şaşmaz'a para verilmediğini belirten Üstel, Şaşmaz'a bir ödeme yapıldığının kanıtlanması durumunda milletvekilliğinden istifa edeceğini bildirdi.

Üstel, "Biz bu değerli dostumuza gittik ve teklif ettik. Bu sevdiğimiz dost bir kuruş dahi talep etmedi... Baksınlar bulsunlar Necati için ödediğimiz bir kuruş, ben milletvekilliğinden istifa edeceğim... Beni ekip arkadaşlarım biliyor, kimlere gittik de kaç para istediler. Necati Bey hiçbir şey istemedi" dedi.

Gelişmelerden üzüntü duyduğunu ifade ettiği Şaşmaz'ın yakın bir gelecekte KKTC'ye gelerek bir basın açıklaması yapacağını da belirten Üstel, Başbakan Sibel Siber'i de eleştirerek, "sanatçı ruhlu" olarak nitelendirdiği Başbakan Siber'in ilk icraatının kültür ataşeliği ünvanını geri almak olduğunu söyledi.

KUYU FİLMİ POLEMİĞİ SÜRÜYOR

Üstel, senaryosunu Başbakan Sibel Siber'in yazdığı Kuyu filmine yapılan katkı konusunda da daha önce yaptığı açıklamayı yineledi ve Kuyu filmi konusunda bizzat CTP Lefkoşa Milletvekili, Başbakan Sibel Siber'in Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı döneminde kendisinden katkı talep ettiğini ve Siber'in "sanatı sevmesi" nedeniyle 97 bin TL'lik bir katkı çıkartıldığını söyledi.

Başbakan Siber'i bu konuda gerçekleri aktarmamakla suçlayan Üstel, "Ünal Bey'den ben istedim, o da yaptı demesi lazım. Hala daha inkar eder. İsterse gelsin, karşılıklı konuşalım... Hani şeffaflık ne oldu? Belgelere konuşalım. Eğer şeffaf ise ben şeffafım" şeklinde kontuştu.

Üstel, Başbakan Siber'i birlikte kamuoyu önünde Kuyu filmine verilen katkıyla ilgili açıklama yapmaya ve ilgili belgeleri göstermeye davet etti.

Üstel, daha önce katıldığı bir televizyon programında Kuyu filmi için Başbakan Siber'e katkı yapıldığı yönünde ifadeler kullanmış, bunun ardından Başbakanlık'tan bu açıklamayı yalanlayan bir açıklama gelmişti.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Başbakan Sayın Dr. Sibel Siber, "İnMotion Film Yapım Şirketi" sahibi Ömer Yeltekin tarafından beğenilen ve film yapılmak istenen "Kuyu" filminin senaryosunu ülke tanıtımına katkı sağlamak için hiçbir maddi karşılık talep etmeden ilgili şirkete vermiştir. Bahsekonu film projesine destek verilmesi ile ilgili başvuru, film yapım şirketi tarafından Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'na yapılmış olup onay almıştır. Bakanlığın uygun gördüğü katkı ile Sayın Başbakan Dr. Sibel Siber'in herhangi bir bağlantısı mevcut değildir" denilmişti.

Başbakanlık'ın açıklamasının ardından Üstel de bir yazılı açıklama yapmış ve Başbakan Sibel Siber'in senaryosunu yazdığı ve kendisinin de Bakanlık yaptığı dönemde bizzat ilgilenerek 97 bin TL katkı yaptığı Kuyu filmiyle ilgili olarak, Başbakan Siber'in hasmane tutum sergilediğini ileri sürmüştü.

Bakanlığı döneminde kaynakların yasa ve mevzuatlara uygun olarak kullanıldığını ifade eden Üstel, bir kayyum gibi davrandığını ileri sürdüğü Başbakan Siber'in, kendisini bizzat arayarak film için destek istediğinden niçin bahsetmediğini sormuştu.

Üstel, Başbakanın kendisini projeden sıyırıp tüm sorumluluğu prodüksiyon şirketine aktarmaya çalışmasının vaat ettiği dürüstlük ve şeffaflık ilkelerine uymadığını iddia etmişti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER