KSP, 28 Temmuz seçimlerine katılamayacağını açıkladı

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.13

8.24

$

6.97

KSP, 28 Temmuz seçimlerine katılamayacağını açıkladı

KSP, 28 Temmuz seçimlerine katılamayacağını açıkladı

Kıbrıs Sosyalist Partisi 28 Temmuz 2013 tarihinde Kıbrıs'ın kuzeyinde yer alacak olan genel seçime maalesef katılamayacaktır. Seçimlere katılmayışımız seçim sürecine karşı olmamızdan veya seçimleri boykot eden bir tavır içinde olmamızdan kaynaklanmamaktadır.

KSP, 28 Temmuz seçimlerine katılamayacağını açıkladı
A- A A+

Partimiz seçimleri, Kıbrıs ve uluslararası işçi sınıfının ve emekçi halkların çıkarlarını savunan ve koruyan parti politikamızın Kıbrıs işçi sınıfına ve emekçi halkına tanıtılması açısından, önemli bir mücadele platformu olarak değerlendirmektedir. Ortak vatanın ve halkın yeniden birleşmesinde, ülkemizin emperyalist sistemden koparak birleşik, özgür, bağımsız, demokratik, barış içinde bir ülke haline gelmesinde Kıbrıs halkının belirleyici bir aktör olarak siyaset sahnesine çıkmasının şart olduğu artık tarihsel olarak kanıtlanmıştır. Partimiz, bunu gerçekleştirmek için, Kıbrıs işçi sınıfının öncü partisi olarak her türlü platformda siyasi mücadelesini sürdürme kararlılığındadır.

KKTC parlamentosu Kuzey Kıbrıs'taki TC'nin yönetimindeki isgal rejimin bir organıdır. Bu parlamentonun vitrin yapısını teşhir etmenin yolu ondan kaçarak değil tam tersine onun üzerine giderek mümkündür. Bizzat bu parlamentonun zemini kullanılarak bu parlamentonun bir işe yaramadığını halkımıza göstermek ve kanıtlamak mümkündür. Ancak bugüne kadar bu parlamentoda yer alan partiler ve üyeleri, ister hükümette olsun ister muhalefette, bunu yapmamışlar, tam tersine halkımızı aldatmak, kandırmak ve bu isgal rejimini korumak ve halkın gözünde meşrulaştırmak için bu parlamentoda her şeyi yapmışlardır ve yapmaktadırlar. Ülkemizin ve halkımızın bölünmüş yapısını kalıcılaştırmak için her şeyi yapmaktadırlar. İşçi, emekçi, memur, üretici, dar gelirli vatandaşlarımızın rejimin sahipleri tarafından acımasızca sömürülmesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Çevrenin tahribatı, ormanların, deniz kıyılarının, dağların yağmalanması, kısaca ülkenin aç gözlü burjuvalar tarafından yağmalanması için ellerinden geleni yapmaktadırlar. KSP bu gerçekleri göstermek ve bu parlamentonun halkın sorunlarını çözemeyeceğini kanıtlamak için seçimleri kullanmak kararlılığındadır.

Kuzey Kıbrıs'ta yer alacak olan seçimlere katılamayışımızın temel iki nedeni mali kaynaklarımızın ve kadrolarımızın sayısal yetersizliğidir. İşçi ve emekçi kitleler, kendi siyasetlerini savunan, kapitalist sömürüye karşı işçi ve emekçi sınıfların kurtuluş mücadelesini veren Kıbrıs Sosyalist Partisine sahip çıktıkları , KSP'ye katıldıkları oranda KSP bu olumsuzlukları aşacaktır.

KSP'nin demokrasi anlayışı, sadece seçimler ve temsili demokrasi ile sınırlı değildir. Seçimler partimiz için, örgütlü kitlelerin desteği ile iktidara gelmemizin araclarından sadece bir tanesidir.

Bizim demokrasi anlayışımız içerisinde, işçi sınıfı ve emekci halk kitlelerinin tüm seviyelerde örgütlenmesi, demokrasinin tabana yayılması, halkın örgütlü ve demokrasi içerisinde kendi kendini yönetmesi ilkesi vardır. Halka iletişim teknolojisinin olanakları sunularak halkın yürütme ve denetleme erkine doğrudan müdahil olduğu, doğrudan demokrasinin kitleler arasında yerleşmesi ve sonuçta halk kitlelerinin ülke yönetimine doğrudan katılımı vardır.

Emekçi halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yani sağlık, sosyal, eğitim, kültürel, sanatsal, barınma, güvenlik, sportif, ulaşım, çevre vs. gibi yaşamsal alanlarda tüm vatandaşların en iyi, en süratli ve emekçi kitlelerin parasız yararlanabilmesi olanaklarının yaratılması vardır.

Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için, barışın gelmesi için, güney ve kuzey Kıbrıs'ta yasayan emekçilerin kardeşçe birlikteliği ve dayanışmasının sağlanması için mücadele vardır.

Kıbrıs Sosyalist Partisi olarak, seçimler gündeme geldiği zaman, diğer sol parti ve örgütlerle, sadece seçimler için değil, ülkemizin emperyalist boyunduruktan kurtulma mucadelesi süresince işlerliği sağlanacak bir güçbirliği içinde yer almak için çesitli görüşmeler yaptık. Ancak görüştüğümüz tüm örgüt ve partilerin emperyalist çözüm planları çerçevesinden koparak gerçek bir anti-emperyalist seçenek yaratmakta isteksiz olmaları nedeniyle bu işbirliği gerçekleşememiştir. Bu noktada önümüzdeki dönemde bir anlayış birliğine varabilme ümidiyle YKP ile temas ve göruşmelerimiz devam etmektedir.

KSP, bu gerçekler ışığında, 28 Temmuz genel seçimlerinde, işçilerin, emekçilerin, dar gelirlilerin, yoksul kitlelerin yararına ve çıkarına politikalar güden hiçbir partinin seçimlerde yer almamış olması, seçime katılan tüm partilerin Kıbrıs sorununa çözüm konusunda emperyalist cozum planlarinin otesine gidememis, teslimiyetci partiler olduklarını gözönünde bulundurarak ve radikal sol gibi görunen BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'nin de ülkemizin kangren olmuş ulusal sorununa emperyalist güçler tarafından çizilmiş olan çerçevenin dışında bir çözüm seçeneği sunmayarak, diğer burjuva partilerinden kendini ayıramamış olması nedeniyle; bu seçimlere katılan mevcut partilerin hiçbirine destek vermeyeceğini, emekçi halk kitlelerinin de bu burjuva partilerine itibar etmeyerek, sandığa gitmemelerini tavsiye etmektedir.

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi (a)

Genel Sekreter

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER