Mungan: "Adaletsiz bir vergi yapısı daha da tırmandı"

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.09

8.18

$

6.95

Mungan: "Adaletsiz bir vergi yapısı daha da tırmandı"

Mungan: "Adaletsiz bir vergi yapısı daha da tırmandı"

Maliye Bakanı Zeren Mungan, dolaylı vergilerden sağlanan gelirin yüzde 70 oranında olmasına rağmen dolaysız vergilerde yüzde 30 gerileme olduğunu ve ortaya adaletsiz bir vergi yapısının çıktığını ifade etti. Mungan çarpıcı bir açıklamada da bulunarak, geçmiş hükümet döneminde KKTC tarihinde bir ilk yaşandığını ve devletin 30 milyon TL'lik borçlanmasına karşılık temlik verildiğini bildirdi.


Mungan: "Adaletsiz bir vergi yapısı daha da tırmandı"
A- A A+

Kıbrıs Postası

Maliye Bakanı Zeren Mungan, Sim TV'de Sami Özuslu'nun sunduğu Haber Ajansı programında, maaş ödemeleriyle bağlantılı son gelişmeler ışığında ülkenin mali tablosunu değerlendirdi.

Ülkedeki vergi sistemine ilişkin açıklamalarda bulunan Zeren Mungan, dolaylı vergiler üzerinden vergi toplanmasının yüzde 70 gibi bir oranda olmasına rağmen, dolaysız vergilerde yüzde 30 gerileme olduğunu, bunun da adaletsiz bir vergi yapısı ortaya çıkaardığını söyledi.

"Dolaylı vergiler malın içinde olan bir vergidir ve düşünün en zengin kişi de en yoksul kişi de aynı vergiyi öder. Bununla adaletsiz bir vergi yapısı ortaya çıkar... Niteliksiz, adaletsiz vergiler dediğimiz dolaylı vergilerde artış var ama dolaysız vergilerde yüzde 30 gerileme var. Kurumlar vergisinde bu artışı göremiyoruz. Bu kroniklemiş bir yapıdır. Adaletsiz bir vergi yapısı daha da tırmandı" şeklinde konuşan Maliye Bakanı Zeren Mungan, bütçenin önemli kısmının emekli maaşı, emekli ikramiyesi, kamu kurumlarına ve belediyelere destek ve maaşlar gibi harcamaları karşıladığını söyledi.

Bunun sürdürülebilir olmadığının da altını çizen Bakan Mungan, bu açıdan kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin önemli olduğunu kaydetti.

Cari harcamaların dolaysız vergilerin toplanmasıyla öz kaynaklardan karşılanabilecek bir yapının sağlanabileceğine de işaret eden Mungan, "Sosyal güvenlik kayıpları ve vergi kayıpları, kamu cari giderleri için dışardan kullandığımız kaynağın tamamını ortadan kaldırabilecek kadar büyük bir kayıp" şeklinde konuştu.

ÖZELLEŞTİRME GELİRLERİ

Mungan, Özelleştirme Yasası'na göre özelleştirme gelirlerinin özelleştirme giderleri ve kamu iç borçlarının ödenmesinde kullanılacağının hükme bağlanmış olmasına rağmen, özelleştirme sonucu elde edilen 300 milyon Türk Lirası'nın doğru kullanılmadığını kaydetti.

Ercan Havaalanı'nın özelleştirilmesi ve Kıbrıs Türk Petrolleri'ndeki devlet hisselerinden elde edilen kaynağın, ilgili yılın cari harcamaları için kullanıldığını ifade eden Mungan, KKTC tarihinde ilk kez devletin 30 milyon TL'lik borçlanmasına karşılık temlik verildiğini de bildirdi.

Bu gelişme ışığında, sonrasında elde edilecek gelirlerden vazgeçildiğini, önce borçlanıldığını, sonrasında ise borcun finanse edilerek karşılandığını söyleyen Mungan, "Havaalanından yllık ortalama 60 milyon civarında gelir elde edilmesi söz konusuydu ama 2013 yılında elde edilecek 60 milyonluk gelir eksi yazmıştır, çünkü bu paraların tümü öncesinden kullanılmıştır" dedi.

BURSLAR KONUSU

Devletin gerekli tüm ödemelerinin yarın gerçekleşmesi için ilgili birimleri görevlendirdiğini de ifade eden Bakan Mungan, bazı ödemelerin birkaç aydır yapılmadığının tespit edildiğini söyledi.

Aksayan ödemeler konusuna açıklık getiren Mungan, ilaç ödemeleri ile narenciye ödemelerinin mart ayından itibaren beklediğini, bunun yanı sıra ek mesai ödemelerinin 3-4 aydır yapılmadığını, bursların ise mayıs ayından itibaren ödenmediğini belirtti ve söz konusu sorunları denge içinde çözmeye çalışacaklarının sözünü verdi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER