İÇ HABERLER
okuma süresi: 2 dak.

Seçim propagandası yarın başlıyor!

Seçim propagandası yarın başlıyor!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Temmuz'da yapılacak olan milletvekilliği erken genel seçiminde, seçim propagandasının başlangıç gününün yarın olduğunu duyurdu.

Yayın Tarihi: 01/07/13 18:15
okuma süresi: 2 dak.
Seçim propagandası yarın başlıyor!
A- A A+

YSK'dan yapılan 36 numaralı duyuruda, seçim propaganda süreciyle ilgili uygulamalar ve yasaklar hatırlatıldı.

Buna göre seçime katılan siyasal partiler ve bağımsız adaylar, duvar ilânı, el ilânı ve her türlü matbua dağıtmakta serbest olacak ancak, oy verme gününden önceki gün saat 18.00'den sonra ilân, beyanname, genelge, açık mektup ve her çeşit propaganda niteliği taşıyan matbuanın dağıtılması, yapıştırılması, asılması ve satılması yasak olacak.

Oy pusulası örnekleri her zaman dağıtılabilecek. Propaganda için kullanılan duvar ilanları ile el ilanları ve diğer her türlü matbua üzerinde, Türk Bayrağı, KKTC Bayrağı, dini ibareler, Arap harfleri ile yazılar bulundurulması ise yasak.

Siyasal partiler ve bağımsız milletvekili adayları propaganda için duvar ilânlarını, şehir ve kasabalarda ilçe seçim kurullarınca, köylerde ise köy ihtiyar heyetlerince gösterilecek yerlere asabilecek.

Talep eden her siyasal partiye ve her bağımsız milletvekili adayına, aynı ölçüde saha verilecek.

Duyuruda şunlar da kaydedildi:

"Şehir ve kasabalarda, ilçe seçim kurulları, köylerde muhtar ve ihtiyar heyetleri tarafından o bölgede seçime katılan siyasal partiler ve bağımsız milletvekili adaylarından başvuranların temsilcileri önünde adçekme ile bunların o sahadaki ilanlarının yer sırası saptanır. Adaylar ve siyasal partiler, özel araçlarına ve özel taşınmaz mallarının cam, pencere ve kapılarına iç taraftan olmak koşulu ile duvar ilânları asmakta serbesttirler"

YSK'dan yapılan duyuruya göre, gösterilen yerlerden başka herhangi bir yerde ilan asılması, yapıştırılması veya teşhiri yasak olacak.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.