Partilerde seçim startı verildi

loading
22 Eylül, Salı
£

9.76

8.98

$

7.67

Partilerde seçim startı verildi

Partilerde seçim startı verildi

KKTC'de 28 Temmuz'da yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi çerçevesinde propaganda süreci bugün resmen başladı. Siyasi partiler panolara afişlerini asarak seçim startını verdi.

A- A A+

Kıbrıs Postası Özel

Seçime katılacak 5 siyasi parti de seçim propogandası dönemi boyunca sürdürecekleri reklam kampanyası çerçevesinde afiş, slogan ve bildirilerini hazırladı.

CTP-BG

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler, "Bugünden yarına hazır 1 parti var" sloganıyla yola çıktı.

CTP-BG, propoganda sürecinin ilk gününde 4 ilçede, kavşaklarda bildiri dağıtarak, seçim çalışmalarına en hızlı başlayan siyasi parti oldu.

Milletvekili adayları, üye ve sempatizanların katıldığı bildiri dağıtımında "Belirsiz değil, planlı gelecek", Vesayet değil, özgür irade", "Yaşam savaşı değil, yaşam kalitesi" yazılı pankartlar taşındı.

Seçim bildirgesini ilk açıklayan siyasi parti de CTP-BG oldu.

UBP

Ulusal Birlik Partisi seçime "Oyunu bozmak için davana sahip çık" ve "Umut verip geldiler, ülkeyi tükettiler. Oyun bitti" sloganlarıyla gidiyor.

UBP, seçim propoganda dönemi öncesinde en çok karışan parti oldu. Önce 8 milletvekili istifa ederek DP'ye katıldı. Ardından Kadın Kolları Başkanı istifa ederek DP'ye katıldı.

Daha sonra da Dipkarpaz'dan 45 kişilik bir ekip UBP'ye istifa ettiğini açıkladı.

DP-UG

Demoktat Parti – Ulusal Güçler'in seçim sloganları "Yeni bir seçenek, yeni bir gelecek. Biz geleceğiz!" ve "Artık oyun istemiyoruz, yenileniyoruz" oldu.

Özellikle gazetelere verilen reklamlar ile probaganda sürecine başlayan DP- UG geçtiğimiz dönemlerde UBP ve CTP- BG'nin kullandığı "oyun bitti" temalı reklamı kullanarak turuncu ve yeşil renkdeki santranç taşlarını düşürdü ve oyunu bozanın kendisi olacağına işaret ediyor...

Öte yandan DP-Ulusal Güçler de UBP'den istifa edenlerin katılımıyla ardından da Milletvekili Ejder Aslanbaba'nın öne sürdüğü rüşvet iddialarıyla gündemde idi.

DP, UBP'den kopan 8 vekilin katılımıyla Ulusal Güçler konseptini oluşturarak, DP- Ulusal Güçler adını almıştı.

TDP

Toplumcu Demokrasi Partisi, "Zamanı geldi" sloganını kullanıyor.

TDP resmi propogandasına çerçevesinde bir dizi animasyon film hazırladı. TDP'nin animasyon çizgi filmlerinden ilkinde statükonun futbol maçını kaybetmesi konusu işleniyor.

TDP ayrıca hükümet veya hükümet ortağı olarak tek denenmeyen parti olduğuna işaret ederek seçim probagandasını bu yönden yürütmeye çalışıyor...

Ancak TDP de milletvekili adaylarının belirlenmesi süresinde bir takım sorunlarla gündeme geldi.

İlk olarak, TDP Parti Meclisi Üyesi ve TDP Çevre Komitesi Başkanı Mehmet Barışsever, geçici hükümete yer alan Bakanların atanması sürecinde parti genel başkanı Mehmet Çakıcı'nın, Parti Tüzüğüne aykırı davrandığı gerekçesiyle, TDP'den istifa ederek, milletvekilliği adaylığını geri çekti.

Ardından, TDP adayı olması beklenen Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, TDP Genel Başkanı Çakıcı'nın "tek taraflı, totaliter ve tamamen parti tüzüğüne ve seçim hukukuna aykırı bir şekilde" hareket ettiğini ileri sürdü ve bağımsız milletvekili adayı olduğunu açıkladı.

Son olarak da,TDP, sosyal medyada AKP propogandası yapan Fatma Solmaz'ı aday gösterdiği için halktan büyük tepki topladı.

BKP-TVG

Birleşik Kıbrıs Partisi – Toplumsal Varoluş güçleri, "Seninle Varız" sloganıyla propoganda sürecine girdi.

Şu an mecliste temsil edilmeyen BKP-TVG, özelleştirme karşıtı ve emekten yana bir politika sürdüreceğini ve seçim sürecinde yer alarak Kıbrıs Türk toplumunun varoluş kavgasını her platformda vermeye devam edeceğini açıklamıştı.

BKP- Toplumsal Varoluş Güçleri, Baraka Kültür ve Devrimci Komünist Birlik ve BKP'nin ittifaki ile oluşturdu.

Özellikle Türkiye ile imzlanan ekonomik paketlere karşı çıkışları ve Türkiye'nin ada üzerindeki durumunu müdehale olarak değerlendiren bir propaganda seyri çizen yapılar seçim süreçi içerisinde yaptıkları propaganda da "mühür" vurgusu yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER