Ömer Kalyoncu: "Türkiye'den yardım almak dik durmamak değildir"

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.52

8.60

$

7.29

Ömer Kalyoncu: "Türkiye'den yardım almak dik durmamak değildir"

Ömer Kalyoncu: "Türkiye'den yardım almak dik durmamak değildir"

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Türkiye'yle imzalanan Mali İşbirliği Protokolü'nün revize edileceğini bir kez daha yineledi . Kalyoncu Türkiye'den maaşların ödenmesi için mali yardım alınması konusundaki duruşun eleştirilmesi noktasında ise "Türkiye'den yardım almak dik durmamak değildir" ifadesini kullandı.

Ömer Kalyoncu: "Türkiye'den yardım almak dik durmamak değildir"
A- A A+

Kıbrıs Postası

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Kıbrıs TV'de yayınlanan Erken Seçime Doğru Programı'na katılarak, Aytuğ Türkkan'ın sorularını yanıtladı.

CTP-BG'nin seçime yönelik projelerini kamuoyuyla paylaşan CTP-BG Milletvekili Kalyoncu, CTP-BG'nin 28 Temmuz sonrasında hükümete gelmesi durumunda Türkiye ile ilişkilerde izleyeceği tutuma da açıklık getirdi.

Özellikle son günlerde kamu çalışanlarının maaşlarının gecikmeli ödenmesiyle ilgili gelişmeler ışığında Türkiye ile imzalanan 2013-2015 Mali İşbirliği Protokolü'ne değinen Kalyoncu, CTP-BG'nni yeniden iktidara gelmesi durumunda protokolü elden geçireceklerini ve değiştirmeye çalışacaklarını, bunu yapamamaları durumunda da vatandaşlarla paylaşacaklarını bildirdi.

Kalyoncu, Türkiye ile KKTC hükümetleri arasında var olan ilişkilerin zaman zaman "dik duruş" konusunda eleştirildiğinin anımsatılması üzerine ise, "Dik durma nedir? Dik durmak gerekli ekonomik tedbirleri almak, kendi gelirlerimizi sağlamak, cari bütçemizin kendi olanaklarımızla dönmesini sağlamakltır. İnsanları borçlu harçlı bırakmak ama Türkiye'den de para almamak değildir. Bu statükoyu biz yaratmadık... Dolayısıyla Türkiye'nin bu konuda bize yardım yapma gibi bir görevi vardır. Bunu göz ardı etmemek lazım... Türkiye'den yardım almak dik durmamak değildir" dedi.

"BU SEFER ÇEKİLMEYECEĞİZ"

Kalyoncu, geçmiş hükümetleri döneminde erken seçim kararı almalarına yol açan ekonomik paketle ilgili gelişmelere karşılık, yeniden hükümete gelmeleri durumunda benzer bir tepki ortaya koyup koymayacaklarına yönelik soruya ise, "Biz bu sefer çekilmeyeceğiz. Biz bir protokol imzaladık. Yapabileceğimizi sandık ama sonra yapamayacağımız ortaya çıkınca dedik ki halka gidelim...Platform seçimdir ve seçime gittik. Yeniden yetki almak için gittik. Halk yetkiyi UBP'ye verdi" ifadelerini kullandı.

Kalyoncu, TC Yardım Heyeti'nin istatistiki verilerinin KKTC Devleti'nin verilerinden daha fazla olduğunu da ifade ederek, "TC Yardım Heyeti bu memlekette nerede bir kaynak suyu var benim su dairemden daha fazla biliyorsa burada bir sorun var... Bizim devletimizde istatistik dairesi işlemiyor" dedi.

"MÜŞAVİRLİK MESELESİNİ 6 AY İÇERİSİNDE ORTADAN KALDIRACAĞIZ"

Kalyoncu, CTP-BG'nin geçmiş iktidar döneminden bugüne yaşadığı değişime yönelik bir soruya karşılık ise," Taş bile değişir. Öğrenim durmaz devam eder. Bu partiler için de böyledir. Kim değişmedik derse, doğru değildir. İletişimin gelişmesi toplumların çehresini büyük oranda değiştirmektedir. Dünyayı algılamada büyük bir değişim yaşanmıştır. Daha hızlı bir yaşam süreci içerisindeyiz. Biz de partimiz de değişiyor" şeklinde konuştu.

28 Temmuz'dan sonra CTP-BG'nin iktidara geleceği iddiasını yineleyen Kalyoncu, yeni iktidar döneminde üçlü kararnameler ve müşavirlik konularında köklü değişimler yapacakları mesajını verdi.

Kamuda yapacakları reformla üçlü kararnamelerin ve müşavirlik konusunun ortadan kaldırılacağını ifade eden Kalyoncu, "Müşavirlik meselesini 6 ay içerisinde ortadan kalkacağız. Kamu reformu çerçevesinde çözeceğiz" dedi.

"NSANLARIN DİN BİLGİSİNE ULAŞMASINA KARŞI OLABİLECEK BİR PARTİ DEĞİLİZ"

Kalyoncu, İlahiyat Koleji açılması konusunda toplumun farklı kesimlerinden yükselen eleştirilere karşılık CTP-BG'nin tutumunun sorulması üzerine ise, CTP-BG'nin tavrının hükümete geldikleri anda bir eğitim şurası içerisinde konunun görüşülmesi ve karar üretilmesi şeklinde olduğunu belirtti.

Kalyoncu, "Biz, insanların din bilgisine ulaşmasına asla karşı olabilecke bir parti değiliz... Kendi hükümet dönemimizde eğitim alanında sunduğumuz görüş öğleden sonra çok seçmeli dersler olacak, din dersleri de bunun içindeydi. Kuran kursları yerine çocuklar Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde İslam konusunda ilgili bilgileri alma olanağına kavuşabileceklerdi. Ben dinle ilgili çok ileri geri konuşma yapma taraftarı değilim. Biz politikacılar ve devlet insanların dinle ilgili özgürlüklerinin önünü tıkamamalıdır. Bizim parti olarak tavrımız, hükümete geldiğimiz anda eğitim şurası içerisinde bu konunun görüşülmesi ve karar alınmasıdır... Tüm kesimler gelecek ve ortaya çıkacak sonuç eğitim şurasının sonucu olarak uygulanacaktır... CTP bir tepki varsa buna sessiz kalamaz" dedi.

UBP'YE "İNTİKAMCI" ELEŞTİRİSİ

Kalyoncu, iktidara gelmeleri durumunda üretecekleri politikaların kalıcı olması için gerekli önlemleri alacaklarını da ifade ederek, alacakları önlemler ışığında daha sonra iktidara gelecek partilerin yapılan düzenlemeleri değiştirememesinin sağlanacağını söyledi.

Bu anlamda UBP'nin iktidara gelir gelmez intikam dürtüsüyle harket ettiğini savunan Kalyoncu, "UBP intikamcı bir partidir. Kendisi gibi olmayanlardan iktidardayken intikam alır. Bu ilkel dürtüdür. Bu ilkel dürtülerini hesaba katarak öyle işler yapmak zorundayız ki, sonradan bozamasınlar" şeklinde konuştu.


banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER