Bakanlar Kurulu halk sağlığına ve kamuda reforma el atıyor

loading
29 Eylül, Salı
£

10.00

9.09

$

7.79

Bakanlar Kurulu halk sağlığına ve kamuda reforma el atıyor

Bakanlar Kurulu halk sağlığına ve kamuda reforma el atıyor

Başbakan Sibel Siber, kamuda reformun sinyallerini verdi. Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde açıklama yapan Başbakan Siber, kamuda işlerin daha hızlı yapılabilmesi için reforma gidileceğini ve buna yönelik düzenlemelerin yapılacağını bildirdi. Siber bugün Tapu ve Kadastro Dairesi'nin çalışma saatlerinde de yeni bir düzenleme yapılacağını kaydetti.

A- A A+

Kıbrıs Postası

Başbakan Sibel Siber, bugün Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde ele alınacak konuları kamuoyunun bilgisine getirdi.

Başbakan Siber, önceliklerinin kamu reformu olduğunun altını çizerek, devlet dairelerindeki yavaş işleyiş yapısının değiştirileceği mesajını verdi.

BAKANLAR ÇEVRE TEMİZLİĞİNDE

Ülkedeki çevre sorununa da işaret eden Başbakan Siber, Bakanlar Kurulu'nun bizzat katılacağı bir çevre temizliği başlatacaklarını duyurdu.

Girne'ye bağlı Akdeniz köyü ve bölge sahillerinin temizlenmesi için 7 Temmuz Pazar günü saat 18.00'de Bakanlar Kurulu üyeleri ile çevrecilerin katılımıyla çevre temizliği yapılacağını bildiren Başbakan Siber, halkı çevre temizliğine katılmaya çağırdı.

TAPU VE KADASTRO DAİRESİ'NDE ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİYOR

Başbakan Siber, Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararlar ışığında, Tapu ve Kadastro Dairesi'nin çalışma saatlerinde değişiklik yapılacağını da bilgiye getirdi.

Dairenin kısıtlı olan çalışma saatleri nedeniyle talep karşısında yeterli işlev gösteremediğini ifade eden Başbakan Siber, çalışma saatlerinin yeniden düzenleneceğini, ayrıca, yabancıların tapu ve ikamet işlemlerini kolaylaştırıcı önlemler alınacağını kaydetti.

GIDA GÜVENLİĞİ DE MASADA

AB'ye uyum için bekleyen 9 tüzüğün bugün Bakanlar Kurulu'nda kabul edileceğinin de altını çizen Siber, gündemdeki bir diğer konunun ise gıda güvenliği olduğunu bildirdi.

4 yıldır Meclis'ten geçirilemeyen Gıda Güvenliği Yasası'nın öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan Siber, "Bizde ya yasa vardır ya yoktur ya da yasa vardır denetimi yoktur. İkisinde de yasal boşluğu hissederiz. Yasaların denetlenmesi de önemlidir" diyerek, Başbakanlık bünyesinde Sağlık, Ekonomi ve Enerji ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlıklarının yanı sıra sektör temsilcilerinden oluşacak bir gıda güvenlik kurulu oluşturacaklarını açıkladı.

Siber, yasanın Meclis'ten geçmesinin ardından bilimsel kurulunun da oluşturulacağını kaydetti.

OTOPSİ UZMANI KONUSUNDA GİRİŞİM YAPILACAK

Başbakan Siberi, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde görev yapan otopsi uzmanının görev süresinin bitmesinin de gündemlerinde olduğunu ifade ederek, seçim yasakları nedeniyle otopsi uzmanının görev süresinin uzatılamadığını, sorunun çözülmesi için Yüksek Seçim Kurulu'yla temasta bulunulacağını bildirdi.

"MAAŞLARI ARTIRMIYORUZ AMA YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRACAĞIZ"

Siber, "Bunların tümü yaşam kalitesi adımlarıdır. Hiçbiri kaynak istemiyor. Maaşları artırmıyoruz ama yaşam kalitesini artıracağız. Halkımız mutludur çünkü ilk defa kendilerini iktidarda hissediyorlar. İktidar sizsizin" dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER