Devlete 4 milyon TL kaynak

loading
1 Ekim, Perşembe
£

9.99

9.07

$

7.72

Devlete 4 milyon TL kaynak

Devlete 4 milyon TL kaynak

Bakanlar Kurulu'nun bugün gerçekleştirilen toplantısında, yabancıların mal alımı konusunda bekleyen 124 dosya onaylandı. Dosyaların tapu işleminin tamamlanmasının ardından devlet kasasına 4 milyon TL girecek.

A- A A+

Bakanlar Kurulu, trafikle ilgili tüm yetkileri Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde topladı. Yabancıların KKTC'den mal almasıyla ilgili 124 işlem dosyasını onaylayan kurul, devletin kasasına 4 milyon TL girmesini sağlayacak. Hükümet, önceki hükümet döneminde bir devlet arazisinin kiralanmasıyla ilgili kararı da iptal etti.

Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Siber başkanlığında yaklaşık 2 saat süren toplantısı tamamlandı.

Başbakan Sibel Siber, toplantının ardından yaptığı açıklamada, trafikle ilgili tüm yetkilerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altına toplandığını söyledi.

Yabancı işçilerin iş değiştirmesine dair prosedürlerin bazı durumlarda sorun yarattığını anlatan Siber, bazı durumlarda yabancı işçilerin prosedürleri yerine getirmeden iş değiştirebilmesinin önünü açtıklarını kaydetti.

Alsancak'taki yangında yok olan orman arazisinin yerine konacağını belirten Siber, bölgeye 40 bin ağaç dikileceği bilgisini verdi.

Siber, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, devlet arazisinin kiralanmasıyla ilgili bir kararın da iptal edildiğini duyurdu.

TRAFİK TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI

Başbakan Sibel Siber, trafikle ilgili tüm yetkilerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altına toplandığını dile getirdi.

Daha önce trafikle ilgili 11 farklı yasanın yürütülmesinin farklı bakanlıklara bağlı bulunduğuna işaret eden Siber, tek elden koordinasyonun trafiği daha güvenli hale getireceğini kaydetti.

YABANCILARIN MAL ALIMIYLA İLGİLİ 124 DOSYA ONAYLANDI… DEVLETİN KASASINA 4 MİLYON TL GİRECEK

Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda, tüm evrakları tamamlanmasına rağmen uzun süredir beklemede olan 124 yabancıya ait mal alımı dosyasının onaylandığı bilgisini veren Siber, bu malların devir işlemleriyle devletin kasasına 4 milyon TL gireceğini söyledi.

Siber, bunun yapılması gereken bir icraat olduğunu, bu işlemlerin bekletilmesinin devleti zarara uğrattığını dile getirdi.

YABANCI İŞÇİLERİN İŞ DEĞİŞTİRMESİ KOLAYLAŞTIRILDI

Yabancı işçilerin iş değiştirmesine dair prosedürün bazı durumlarda işçi haklarına aykırı durumlar yarattığını ifade eden Başbakan Siber, işçilerin işverenleri maaşlarını ödemediği, sosyal sigortalarını yatırmadığı durumlarda da 6 ay beklemek, yurt dışına çıkmak gibi prosedürleri yerine getirmek durumunda kaldığını söyledi.

Siber, bu gibi durumlarda yabancı işçilerin prosedürleri yerine getirmeden iş değiştirebilmesinin önünü açtıklarını kaydetti.

ALSANCAK'TA YANAN AĞAÇLAR YERİNE KONULACAK

Başbakan Sibel Siber, Alsancak'ta yanan orman arazisinin yerine 40 bin fidan dikileceğini ve yangının telafi edileceğini kaydederek, uygun doğa şartları sağlandığında ekim işleminin gerçekleştirileceğini belirtti.

Siber, sosyal medyada orman arazisinin inşaat yapılabilmesi için yakıldığına yönelik görüşler çıktığına da değindi. Böyle bir şeyin asla mümkün olamayacağını vurgulayan Siber, "Ormanlarımız arsa olamaz. Ormanlarımız rant olamaz" diye konuştu.

DEVLET ARAZİSİNİN KİRASIYLA İLGİLİ BİR KARAR İPTAL EDİLDİ

Kamu yararına kiralanan devlet arazileri konusuna da değinen Siber, şunları söyledi

"Kamu yararına devlet arazileri kiralanabiliyor. Ama bu demek değildir ki x şahıs bir devlet arazisini (denize sıfır 25 dönüme yakın lebiderya) turizm amaçlı kiralamak için bir ay önce şirket kursun. Sonra Bakanlar Kurulu'na önerge olarak verilsin ve kamu yararına ne olduğu ne olacağıyla ilgili hiçbir rapor olmadan Bakanlar Kurulu kararıyla şahsın ismi de verilerek kiralansın."

Bu tip konulara Maliye Bakanlığı'nın karar vermesi gerektiğini, Yüksek Mahkeme'nin konuyla ilgili bir kararına ithafta bulunarak anlatan Başbakan Siber, "Bizim önergelerin birçoğunda İçişleri Bakanlığı 'filan şahıs yatırım yapmak amacıyla filan parseli kiralamak istemiştir' diye geçiyor. Biz yatırıma karşı değiliz. Ülkeye katkı yapacak ekonomik gelirleri artıracak, doğayla barışık yatırımlara karşı değiliz. Karşı olduğumuz rant olarak birilerine peşkeş çekilmesidir" diye konuştu.

Bu tip dosyaların tek tek inceleneceğini vurgulayan Siber, bugün böyle bir dosyayı iptal ettiklerini belirtti.

Başbakan Sibel Siber, çalışmalarının devam ettiğini dile getirerek, bugün Vakıflar İdaresi'yle toplantı yapacaklarını, topluma güzellikler katmak için çalışan tüm personele teşekkür ettiğini ekledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER