Kamu-Sen YSK'yı halkı bilgilendirmeye çağırdı

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Kamu-Sen YSK'yı halkı bilgilendirmeye çağırdı

Kamu-Sen YSK'yı halkı bilgilendirmeye çağırdı

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Yüksek Mahkeme ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan'a gönderdiği yazıda, sandığa gidecek ve karma oy kullanacak olan vatandaşların seçim bölgelerindeki milletvekili sayısına bağlı olarak en fazla ve en az kaç adaya oy verebileceği konusunda bilgilendirilmelerini talep etti.

Kamu-Sen YSK'yı halkı bilgilendirmeye çağırdı
A- A A+

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş imzasıyla Yüksek Mahkeme ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan'a gönderilen yazıda şöyle denildi:

Sayın Nevvar Nolan
Yüksek Mahkeme Başkanı ve
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı
Lefkoşa,

Sayı:0272/04.07.2013

Ülkemizin içine düşürüldüğü durum hepimizin malumudur…

Erken Seçim öncesi değiştirilmesi için çok uğraş verdiğimiz; "Siyasi Partiler Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Tek Seçim Bölgesi…" gibi düzenlemeler, mevcut siyasilerce bilerek yapılmamış, yolsuzluk dosyalarının üzerine gidilmemiştir.

Değişime direnen ve düzenin yaratıcıları olanlara karşı halkımızda güvensizlik ve öfke hakim olmuştur. Bu nedenlerden dolayı 28 Temmuz'da yapılacak olan erken genel seçimlerde, karma oy kullanma eğilimi oldukça yükselmiştir. Biz bunu gözlemleyebiliyoruz. Ancak sandığa gidecek ve karma oy kullanacak olan insanlarımızın her seçim bölgesindeki çıkacak milletvekili sayısını da dikkate alarak; en fazla ya da en az kaç adaya "tik" atabileceği konusunda tam bilgileri yoktur.

Bu nedenle tüm seçim bölgelerindeki sandık başkanları, oy kullanacak olan her yurttaşa açıklama yapmalıdır.
Bunun yapılmaması halinde birçok oyun geçersiz olma ihtimali yüksektir.

Hepsinden önemlisi de sandığa gidilmeden önce, yazılı ve görsel basın aracılığı ile halkımıza; mühür vurduğumuz bir parti içinde tercihte yapmak istersek, en fazla ya da en az kaç adaya tercih yapabiliriz, mühür vurmayıp ta, karma oy kullanacaksak; seçim bölgelerindeki milletvekili sayılarına göre, en az kaç adaya tercih yapabiliriz, en çok kaç adaya tercih yapabiliriz şeklinde sık sık görsel açıklamaların yapılması gereğine inanmaktayız.

Saygılarımla.

Mehmet Özkardaş
Genel Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER