İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Tatar: "Mali disiplin sağlanmış, bütçe %30'luk artışla 3.5 milyar TL"

Tatar: "Mali disiplin sağlanmış, bütçe %30'luk artışla 3.5 milyar TL"

Maliye Eski Bakanı Ersin Tatar, 4 yıllık dönemde bütçedeki uygulamalara ve artışlara dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 04/07/13 16:35
okuma süresi: 3 dak.
Tatar: "Mali disiplin sağlanmış, bütçe %30'luk artışla 3.5 milyar TL"
A- A A+

Maliye Bakanı Ersin Tatar, 4 yıllık görev süresi boyunca bütçedeki uygulamalara ve yapılan iyileşmelere dikkat çeken açıklama yaptı. Bir tablo halinde bütçedeki ana başlıklara ve yerel gelirlerin nereden nereye geldiğine dikkat çeken Tatar'ın açıklaması şöyle:

"Mali disiplin ve bütçe disiplinin uygulandığı dönemde kaynakların sağlıklı bir şekilde, yerinde ve adaletli harcanması ile ekonomide bir takım dengeler oluşmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin "Kamu Maliyesinin Desteklenmesi" için verdiği katkı her yıl azaldığı halde yerel bütçe açığı artmamış, tam tersine azalmıştır. Gelirlerdeki artışa paralel Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarının reel sektör ve yatırımların artırılması ile ekonomiye önemli ölçüde kaynak aktarılmıştır.

Faiz farkı fonu gibi bütçe imkanları ve düşen faiz oranları ile yeni krediler oluştu. Avrupa'nın önde gelen ülkelerinde ve güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik krize rağmen KKTC ekonomisindeki büyüme ile bu kriz oldukça hafif atlatılmıştır ve rakamlar da bunu göstermektedir.

Yerel bütçe gelirlerindeki artış hükümetimiz döneminde yüzde 40'ı bulmuştur. Sağlık için ayrılan bütçe 170 Milyon TL'den 222 Milyon TL'ye ulaşmıştır. Merkezi bütçeden eğitim için ayrılan kaynak ise 377 Milyon TL'den, 490 Milyon TL'ye artırılmıştır. Sadece bu iki sektör için sağlanan artış yüzde 30 civarındadır.

Sosyal sigortalılarımız için ilgili daireye aktarılan kaynakta da küçümsenemeyecek miktarda artırılmıştır. Sosyal Sigortalara 4 yıllık dönemde aktarılan kaynak yüzde 43 artmıştır. Yine belediyelere aktarılan kaynak yaklaşık yüzde 100 artışla yıllık 154 Milyon TL'ye yükselmiştir.

Ekteki tabloda görüleceği üzere belediyeler ve sigortalar gibi cari transfer giderleri başta olmak üzere, genel bütçe gider başlıklarındaki artışa rağmen, yerel bütçe açığındaki azalma gerçekleşmiştir."

Saygılarımla

Ersin Tatar

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.