Mamalı: "Polis nakil sistemi derhal değiştirilmeli"

loading
6 Ağustos, Perşembe
£

9.25

8.37

$

7.05

Mamalı: "Polis nakil sistemi derhal değiştirilmeli"

Mamalı: "Polis nakil sistemi derhal değiştirilmeli"

Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Adayı Barış Mamalı, polis nakil sistemini eleştirdi. Açıklamanın tam metni şöyle:

Mamalı: "Polis nakil sistemi derhal değiştirilmeli"
A- A A+

Yıllardır her platformda polis örgütünde yaşanan rahatsızlıkları ortaya koymamıza rağmen bugüne değin polis mensuplarının sorunlarına karşı hiçbir köklü çözüm getirilmemiştir. Özellikle nakil sorununu yaratan Tüzüğün halen iptal edilmemiş olması anlaşılır gibi değildir.

Yapılan bazı nakiller, polisleri bir çok açıdan olumsuz etkilemekte ve onların iç huzuru, sosyal yaşam ve ailevi ilişkileri yanında insan haklarını da menfi yönde zedelemektedir. İkamet ettiği yerden çok uzağa nakil olan polisler, benzin ve yiyecek paralarını kendi bütçelerinden karşılamak zorunda kalmaktadır.

Özellikle Lefkoşa'dan diğer kazalara hiçbir servisin olmayışı da polislere ciddi bir maddi külfet yaratmaktadır. Polis mensupları ailesinin rızkından kesmek zorunda kaldıkları ciddi meblağları zorunlu olarak araçlarının yakıt parası olarak kullanmak durumunda kalmaktadır.

Mevcut nakil tüzüğüne göre bir polis mensubunun nakil olduğu yerde 6-8 yıl görev yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu da özellikle uzak yerde görev yapanlar için büyük ekonomik ve sosyal yıkıma yol açmaktadır. Alt yapı, servis ve lojman yetersizliği nedeniyle yapılan nakiller her açıdan zulme dönüşmektedir.

Servis araçlarının yetersizliği nedeniyle 24 saatlik kesintisiz görevden çıkan polis mensupları uykusuz araç kullanarak kendi hayatlarını tehlikeye atmak zorunda bırakılmaktadır. Nakil olduğu bölgeyi tanımayan polisler görevini layıkıyla yapamamaktadır.

Özellikle Adli ve Trafik şubeleri ile karakollarda ve Adliye Bölümlerinde bu sıkıntı çok yaşanmakta ve bu sebeple halka sağlıklı ve yeterli hizmet verilememektedir.

Görev yerleri ile çocuklarının okullarının farklı bölgelerde bulunması nedeniyle polis ebevyenler kendi çocukları üzerindeki kontrol ve denetimi sağlayamamaktadır. Nakillerin olumsuz etkileri nedeniyle ( Maddi, sosyal ve ekonomik) polisler arasında boşanma davaları artış göstermeye başlamıştır.

Yasa gereği kesintisiz 8 saat çalışıldığında 45 dakika istirahat hakkı bulunan polisler, 24 saat kesintisiz çalışmalarına rağmen istirahat yapamamaktadırlar. Fazla çalışma halinde ek mesai almamaktadırlar. Keza sürekli olarak alarm adı altında ilave görevlere çağrıldıkları için ek ödenek almaları engellenmektedir.

Bu ek görevlere ilişkin tüm harcamaları polisler kendi ceplerinden yapmak zorunda kalmaktadır (Ulaşım, iaşe, vs..). Halen 24 saat sistemiyle çalışan polisler zaten yasa gereği fazla çalışırlarken bir de ek görevler altında büyük yük çekmektedirler.

Mevcut nakiller ve 24 saat kesintisiz çalışma sistemi nedeniyle "Devriye" yapılamamaktadır. Oysa devriye polisleri bir toplum için çok önemlidir ve artan suçları önleyici özelliğe sahiptir.

Her nakil dönemi yaklaştığında polis mensupları iş bırakma safhasına girmektedirler. Kendilerine sunulan nakil belgeleri ve hazırlanmakta olan nakil listeleriyle başka bir kazaya gideceğini bilen polisler, psikolojik olarak iş yapamaz duruma düşmektedir.

Bu kadar olumsuzluğa sahip olan polis nakil sisteminin derhal değiştirilmesi gerekmektedir. Yürütme yetkisini elinde tutan Hükümetin yeni bir nakil tüzüğü hazırlanana dek yapılması planlanan nakilleri durdurması elzem bir hal almıştır.

Ancak polisin sorunlarına karşı oluşan hükümet duyarsızlığı çözüm için en büyük engeli teşkil etmektedir. Polis mensupları sanki bir başka ülkeye aitmişler gibi ne geçmişteki nede şimdiki hükümetin ilgi alanı içerisinde yer almamaktadırlar. Meclisi içi 4 partinin de polisin çözüm bekleyen sorunlarına karşı herhangi bir hamlesini dahi halen görebilmiş değiliz.

Barış Mamalı

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER