İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Özyiğit: "Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılacak"

Özyiğit: "Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılacak"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, dayatma paketlere ve politikalara karşı durmaya devam edeceklerini belirterek, bu konuda sendika ve sivil toplum örgütleri ile birlikte yürümek kararlılığında olduklarını vurguladı. Özyiğit, işçilerin hakkı olan örgütlerde yönetimlerin çoğunluğunun işçi temsilcilerinde olması için gereken ne varsa yapılacağını söyledi.

Yayın Tarihi: 05/07/13 16:13
okuma süresi: 3 dak.
Özyiğit: "Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılacak"
A- A A+
TDP Lefkoşa milletvekili adayları 28 Temmuz erken genel seçimlerine yönelik sendika ve sivil toplum örgütlerine ballattığı ziyaretler çerçevesinde Hür İş'i ziyaret etti.


TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk halkını geleceğe taşımak, kendi evinin efendisi olmasını sağlamak ve kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapı oluşturmak için, üretken emeğin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
Özel sektörde sendikalaşmanın yok denecek kadar az olduğunu, kamudaki sendikalaşmada ise ciddi sorunlar bulunduğunu kaydeden Özyiğit, hem özelde hem kamuda çalışanların sendikalaşmasının yasal hale gelmesinin seçim bildirgelerinde de yer aldığına dikkat çekti.
İhtiyat Sandığı gibi işçilerin hakkı olan örgütlerde yönetimlerin çoğunluğunun işçi temsilcilerinin olması gerektiğine inandıklarını belirten Özyiğit, "Çalışanların birikimleri ile çalışanlardan yapılan yatırımlarla ilgili birinci derece söz hakkı çalışanlarda olmalıdır" dedi.
Cemal Özyiğit, TDP'nin özelleştirmelere kesinlikle karşı olduklarını, peş keş çekilen kurumların geri alınması için gerekeni yapacaklarını, çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda ise ne gerekiyorsa yapılacağını kaydetti.
Kamu mallarının özelleştirme adı altında peş keş çekildiğini, TDP olarak buna şiddetle karşı olduklarını söyleyen Özyiğit, TDP'nin seçim bildirgesinde de yer aldığı gibi peş keş çekilen kurumları geri almak için gerekli her türlü hukuki girişimin yapılacağını söyledi. Özyiğit, özelleştirme değil, özerkleştirme yönünde görüşleri olduğunu da yineledi.

-Yakup Latifoğlu-

Hür iş Başkanı Yakup Latifoğlu, siyasi partilerden seçim döneminde yapacaklarını açıkça ortaya koymalarını beklediklerini kaydederek, TDP'den de yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerilerini dinlemek istediklerini söyledi.
Son yıllarda kamu çalışanlarının aylık ve maaşlarını düzenleyen yasaya karşı TDP ile birlikte mücadele ettiklerini anımsatan Latifoğlu, çalışanların hakları ve insanca yaşam koşulları için mücadele verdiklerini vurguladı.
Ülke sorunlarının, çalışanların emeği üzerinden çözülmeye çalışılmasına en başından beri karşı durduklarını belirten Latifoğlu, kayıt dışılık konusunda ise, "Bu ülkede kayıt altına almanın ilk şartı örgütlü bir çalışma hayatından geçer" dedi.
Hiçbir partinin arka bahçesi olmadıklarını ve değerlendirmelerini sürdürdüklerini söyleyen Latifoğlu, çalışma hayatından gelen kişileri meclise taşımak için kararlı olduklarını vurguladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.