Özkan: "KITSAB Başkanı'nın derhal istifası şarttır"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.11

8.19

$

6.96

Özkan: "KITSAB Başkanı'nın derhal istifası şarttır"

Özkan: "KITSAB Başkanı'nın derhal istifası şarttır"

"Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB)" 1974 yılında Dernekler Yasası uyarınca kurulmuş, 1989 yılından itibaren de 66/89 sayılı yasa ile kendi birliğine münhasır yasa ile kuruluşunu devam ettirerek faaliyette bulunmuş ve bu yasa uyarınca on beş gün öncesine kadar hiçbir siyasi faaliyette bulunmamıştır.

Özkan: "KITSAB Başkanı'nın derhal istifası şarttır"
A- A A+

Son günlerde, KITSAB Yönetim Kurulu üyeleri, yasalara aykırı olarak Başkanın siyasi bir partide görev almasının "İZİN" uydurmaları sonrasında yönetim Kurulu üyesi Erkan Kilim'i Başkanlığa atadıklarını gayri resmi olarak duyurmuştur.

66/89 Sayılı KITSAB Yasasına göre herhangi bir Yönetim Kurulu üyesi izinli addedilerek hem KITSAB Başkanlığı ve hemde kendi isteği ile herhangi bir siyasi partide ayni zamanda görev yapma yetkisine sahip değildir.

Bugün, KITSAB'ın başkanı olan Tolun, CTP-BG saflarında Girne Milletvekili adayı olarak siyesete girmiştir. KITSAB başkanlığı nedeniyle de hiçbir yetkisi olmadan Birliğimizi ve üyelerimizi, ilişkimiz olmamasına rağmen CTP-BG'ye bağlamış göstermektedir. CTP-BG destekleyen üyelerimiz de olabilir ama sonuçta CTP'yi desteklermişiz gibi KITSAB üyelerini siyasetin içerisine sürüklemektedir. Bu demokrasiye aykırıdır. Bunu yapmaya hiçbir hukuki hakkı ve yetkisi yoktur. Bu konuda gerek KITSAB Yönetim Kurulu ve gerekse Tolun hakkında hukuki haklarımı saklı tuttuğumu belirtirim.

KITSAB Başkanı olması ile yasaya aykırı olarak siyasette de yer alması ve aynı zamanda yakında yapılacak milletvekilliği seçimlerinde CTP-BG Milletvekili adayı olması nedeniyle Tolun'un birkaç önemli konuyu dikkatine sunarak vurgulamak isterim ki:

-2-

1. KITSAB üyeleri TDP, UBP, DP-UB, CTP-BG, ve DİĞER SİYASİ PARTİLERİN herhangi birisinin üyesi veya sempatizanı olabilirler. Parti yandaşı veya hiçbir parti taraftarı da olmadan, tarafsız veya siysetle ilgilenmeyen kişilerde olabilirler. Bu en yasal haklarıdır.

2. KITSAB Yönetim Kurulu üyeleri, Birliğimiz üyelerinin bu pozisyonunu, duruşunu dikkate dahi almadan birlik başkanı'nı, (KITSAB Başkanı) "yasaya aykırı olarak" "İZİN"li addetmeleri tamamen yanlıştır. Ayni zamanda Yönetim Kurulu üyeleri bu gayri yasal durumdan da sorumludurlar.

3. Yasal görevinden (Yönetim Kurulu üyeliği/Başkanlık), KITSAB yasasına uygun olarak istifa etmeden, yasal olmayan bir şekilde "İzİn"de addedilerek, başkanlığı devam ederken siyasette faal rol alması ve bu arada KITSAB Yönetim Kurulu'nunda, yönetim kurulu üyelerinden sayın Erkan Kilim'i (iyi faaliyet yapabilmesi için de) Onun yerine Başkanlığa ataması hem yasalara ters, hem de komik/gülünç bir durumdur.

4. Yıllardır Kurum haline gelmeye çalışırken maalesef Yönetim Kurulu üyelerinin bu ters tutumları KITSAB'ı siyasetle ilişkilendirmeye çalışıyor.

5. Yönetim Kurulu'nun KITSAB'ı yasalara aykırı olarak yönetmesi, Uluslararası kuruluşlara üye olan Birliğimizi siyasete alet ederek özgür konumuna ve bu gün kamuoyundaki itibarına leke sürmesi üyelerimizi ve turizm camiasını çok tedirgin etmektedir.

6. Bugün siyasi kimliğe sahip olan bu kişi, halen KITSAB Başkanlığı görevinde iken ister izinde, tatilde, isterse de dış ülkelerde olsun bugünkü siyasi konumunda/pozisyonunda hiçbir üyemizi katiyetle temsil edemez. Bu nedenle de derhal KITSAB Başkanlığından istifa etmesi şarttır. Aksi halde Yönetim Kurulunun derhal toplanarak onu başkanlık görevinden alması gerekir. Bu durumda yasal olarak Yönetim Kurulu da sorumlu olur.

Yukarıda belirttiğim yasal nedenlerle, KITSAB Başkanı'nın yasalara uygun olarak derhal Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkanlık görevinden istifa etmesi şarttır. İstifası sonrasında yasaya göre Yönetim Kuruluna ilk yedek üye çağrılmalı ve sonrasında yapılacak seçimle yeni başkan seçilmelidir.

Bu konu ile ilgili olarak sözlü/yazılı tüm uyarılarıma rağmen Yönetim Kurulu üyelerinin zaman kaybetmeden tedbir almamaları ve yasal çerçevede hareket etmemeleri sonucu, KITSAB aleyhine açılabilecek herhangi hukuki bir davada onların da sorumlu olacağının aşikar olduğunu ve bu durumun düzeltilmesi amacı ile Sn. Orhan Tolun'un KITSAB Başkanlığı görevinden işbu ihbarın tebliğinden itibaren 3 (üç) gün içerisinde istifa etmemesi veya Yönetim Kurulu olarak kendisini görevden almamanız halinde "Ara Emri" dahil aleyhinizde yasal yollara müracaat olunacağını bilginize sunarım.

Tüm Medya vasıtasıyla Kamuoyuna, ilgili Bakanlıklara, Turizm Örgüt ve Kuruluşlarına, ve KITSAB üyelerine duyurulur.

Saygılarımla

Ahmet Necati Özkan

KITSAB Onursal Başkanı

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER