Üstel: "Şaşmaz'a katkıda bulunduğumuz kanıtlanırsa istifa edeceğim"

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Üstel: "Şaşmaz'a katkıda bulunduğumuz kanıtlanırsa istifa edeceğim"

Üstel: "Şaşmaz'a katkıda bulunduğumuz kanıtlanırsa istifa edeceğim"

Turizm Çevre ve Kültür eski Bakanı Ünal Üstel, dün katıldığı bir TV programında Teknokrat Hükümet tarafından Turizm Ataşeliği unvanı alınan Necati Şaşmaz'a yönelik katkı yapıldığı iddialarının kanıtlanması durumunda Milletvekilliğinden istifa edeceğini açıkladı.

Üstel: "Şaşmaz'a katkıda bulunduğumuz kanıtlanırsa istifa edeceğim"
A- A A+

UBP'den verilen bilgiye göre, Gerçekleşen canlı yayında Ulusal Birlik Partisi hükümetinin 2009 yılında göreve gelmesinden itibaren hayata geçirdiği projeleri aktaran UBP Girne Milletvekili Adayı ve Turizm Çevre Ve Kültür eski Bakanı Ünal Üstel, hayata geçirdikleri projelerin tamamlanmasına 28 Temmuz'da gerçekleşecek olan erken genel seçimlerden sonra devam edeceklerini dile getirdi.

Ünal Üstel, ülkede ciddi değişiklikler yapılabilmesi için öncelikle Anayasa'nın değişmesi gerektiğine partiler yasasının ve seçimler yasasının da değişmesi gerektiğine değinerek, Anayasa'nın bugüne kadar hiç revize olmadığını ve günümüz şartlarına uymadığını söyledi. Yapılacak olan değişiklik kapsamında halk oylaması ve referandum yasası ile birlikte siyasi partiler yasasının da değiştirilerek meclisin daha etkin çalışması sağlanması gerektiğini dile getiren Üstel, bu güne kadar bunun herkes tarafından söylendiğini ancak kimsenin el uzatamadığını savundu.

Ekonomi açısından KKTC'nin her geçen gün daha iyiye gittiğini ifade eden Ünal Üstel, "Ekonomimi iyiye gidiyor. UBP hükümeti görevi devraldığında kişi başına düşen milli gelir 13 bin Dolar idi. Bugün bu rakam 15 bin Dolar seviyesine ulaştı. 2009 yılında ülkeye gelen turist sayısına bakıldığında 360 bin iken, 2012 yılının sonunda bu rakam 700 bin civarlarına ulaştı. 2009'daki devlet maliyesine yansıyan turizm geliri 310 milyon Dolar iken bu rakam 2012 sonunda 610 milyar dolara yükseldi" şeklinde konuşarak, Güney Kıbrıs'ın ekonomisinin ciddi sıkıntılar içine girdiği bir dönemde KKTC'nin bu verilere ulaşmasının ekonominin iyi olduğunun en açık göstergesi olduğunu kaydetti.

"Bizim uyguladığımız program sadece vatandaşlarımıza değil turizmde de uygulandı. Her geçen gün ülke turizmi gelişmektedir. Bu da UBP hükümetinin uyguladığı ekonomik programlar sayesinde bu günlere ulaşmıştır" ibarelerine de yer veren Ünal Üstel, ilk program uygulandığında KKTC'ye hiç charter uçak gelmediğini ancak, şu anda 17 ülkeden 18 destinasyonda charter seferleri başladığını, bir çok değişik ülkelerden de aktarmalı uçuşlara da başladıklarını ve ülkeye rakamlarını bu şekilde yükselttiklerini ifade etti.
2012 yılında KKTC'ye 450 charter sefer yapıldığının altını çizen Ünal Üstel, bu yıl rakamın 600 olmasını beklediklerin ve yarım kalan bu programın tamamlanması durumunda 2014 yılına kadar charter seferler hiç durmayacağı, hedeflerinin ise 2014 yılına kadar 700 charter sefere ulaşmak olduğunu söyledi.

"Yakalanan bu başarı tamamen bizim yaptığımız ve kendi geliştirdiğimiz ilişkilerle sağlanmıştır. Yarım kalan projelerimizden birisi de kış turizmini hayata geçirmek oldu. 2016 yılına kadar hem yaz turizmini yükseltecektik hem de kış turizmini hayata geçirip kış sezonlarında da otellerin kapanmasını önleyecektik" şeklinde konuşan Girne Milletvekili Adayı Ünal Üstel, 28 Temmuz sürecinden sonra yarım kalan projelerini tamamlayacaklarını dile getirdi.

Çevre konusunda ise 2012 yılında Avrupa normlarına uygun yasalar hazırlayarak Dikmen çöplüğünü ortadan kaldırdıklarını, ülkedeki vidanjör sorununu da çözerek 5 adet doğal arıtma tesisi yapılarak büyük ölçüde vidanjör sorununu da ortadan kaldırdıklarını kaydeden Ünal Üstel, yıkılmaya yüz tutmuş bir vaziyette olan ApostolosAndreas Manastırı'nın TC Büyük Elçiliği katkılarıyla tadil edilerek hem yollarını hem de bölgeyi temizleyip tertiplediklerini aktardı.

"Ülkede elektrik üretimini yapan iki kurum Teknecik ve Kalecik elektrik santrallerinin bacalarından çıkan dumanın halkın sağlığını etkilediği yönündeki iddiaları da ciddiye aldık ve ilk etapta Kalecik

Elektrik Santrali'nin bacalarına filtre taktırdık, Teknecik Elektrik Santrali'nin ise bacalarının filtrelenmesi için gerekli projeleri tamamlayarak ihale aşamasına getirdik. 28 Temmuz'dan sonra da bu projeleri tamamlayacağız" ibarelerini kullanan Üstel, çevre kirliliği konusunda cezai yaptırımlar uygulamasını hayata geçirerek, çevre kirliliği yapan kişilere cezai uygulaması getirerek bunun da bir nevi önüne geçmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Çevre konusunda ilk okullarda da seminerler düzenleyerek çocukların çevre koruma bilinciyle yetişmesi için altyapılar hazırladıklarını ifade eden Ünal Üstel, daha önce ülkemizdeki sahiller ya gençler tarafından yada ülkeye gelen turistler tarafından temizlenen sahillerin bakımının yapılabilmesi için bu konuda bir adım atarak KKTC'ye 2 tane sahil temizleme aracı aldıklarını ve bir tanesini doğu sahillerine bir tanesini ise batı sahillerimizde görevlendirdiklerini belirttin.

Petrol dolum tesisleri yapılması konusunda da açıklamalar yapan Ünal Üstel, Ülkede var olan petrol şirketlerinin İskele Boğaz'ında bulunan var olan petrol tesislerinin bulunduğunu ifade ederek, hızla çözüm sürecine giren ülkede gelecek dönemlerde yeni petrol şirketlerinin de ülkeye geleceğini ifade ederek, mevcut dolum tesisleri kapasitesinde yeni dolum tesislerine karşı olmadıklarını ancak, ülkeyi etkileyecek kadar büyük ve kapsamlı bir petrol dolum tesisine kendilerinin de karşı olduğunu kaydetti.

Necati Şaşmaz'ın KKTC Turizm Ataşesi olarak atanması ve Teknokrat Hükümet tarafından unvanının alınması konusuna da değinen Ünal Üstel, Şaşmaz'ın bir çok ülke insanı tarafından yakından takip edilen ve herkes tarafından tanınan biri olması nedeniyle kendisine bu unvanı uygun bulduklarını ifade ederek, Şaşmaz'a ataşelik unvanı yanında hiçbir katı yapılmadığını söyledi.

Üstel, Yeni hükümet tarafından Şaşmaz'a para verildiği yönündeki iddiaların asılsız ve yanıltıcı iddialar olduğuna dikkat çekerek "Teknokrat hükümet mercek altına aldığı faaliyetlerde Necati Şaşmaz'a para veya daha farklı bir katkıda bulunduğumuzu kanıtlarlarsa Milletvekilliğinden istifa edeceğim" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER