İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Özersay: "Siyasete güvensizliğin kaynağı bu çelişkilerdir"

Özersay: "Siyasete güvensizliğin kaynağı bu çelişkilerdir"

Toparlanıyoruz Hareketi, DP-UG ile CTP-BG'nin seçim öncesi açıkladıkları programlarında yer alan "kamu görevlilerine siyaset yasağını kaldırma" vaadinin bundan tam 19 yıl önce DP ile CTP arasında kurulan koalisyon hükümetinin programında da yer aldığını, programdan alıntı yaparak anımsattı.

Yayın Tarihi: 08/07/13 08:20
okuma süresi: 3 dak.
Özersay: "Siyasete güvensizliğin kaynağı bu çelişkilerdir"
A- A A+

Hareket, 19 yıl önce her ikisi de hükümette ortaklık eden bu iki siyasi partinin halka verdikleri bu sözü ve Meclis'te okunarak onaylanan hükümet programlarda yer alan bu vaadi yerine getirmediklerini anımsatarak, 19 yıl sonra siyasi "partiler önceden yerine getirmedikleri sözleri yeniden ve bu kez yeni seçim programlarında veriyorsa seçimde kararımızı programlara göre vermemizin anlamı var mıdır?" diye sordu. Toparlanıyoruz Hareketi bugün yılların siyasilerinin ve siyasi partilerin ülkeyi getirdikleri durum nedeniyle, partilerin programlarında, kitapçıklarında sürekli olarak tekrar ettikleri ve yerine getirmedikleri vaatlere göre oy vermenin ülkenin yararına olmayacağına vurgu yaptı.

Yapılan açıklamada, "yirmi yıldır kamu görevlilerine siyaset yasağının kaldırılacağı masalını ve başka pek çok masalı dinliyoruz. Biz artık bu masalları dinlemek ve uyumak istemiyoruz. Siyasi partiler önce bu sözlerini geçmişte neden yerine getirmediklerinin, nerede ve kimlerin hatasıyla hata yapıldığının hesabını vermeli ve yanlışlarla yüzleşmelidir. Siyasi partiler bizlerden yeniden oy istemeden, programlarını yeniden önümüze koymadan önce Halktan özür dilemelidir. Siyasete güvensizliğin nereden ortaya çıktığını merak edenler varsa, sadece bu örnek bile bunu anlatmaya yeter diye düşünüyoruz." İfadelerine yer verildi. Hatırlanacağı üzere Toparlanıyoruz Hareketi sandığa gidecek olanlara, partilerin programlarına aldanmadan, geçmişte siyasiler tarafından yapılanları akılda tutarak ülke yararına olabilecek farklı siyasi partilerden iyi ve karakter sahibi yeni adaylar arasından karma oy yapmaları ve mühür vurmamaları çağrısı yapmıştı.

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay, sosyal medya ortamında CTP-BG ve DP-UG'nin seçim öncesinde geçtiğimiz hafta açıkladıkları programlarından ve 1994 CTP-DP koalisyonu hükümet programlarından alıntılarla şu kısa anımsatmayı herkesin dikkatine getirdi:

"DP-UG: "Kamu görevlilerinin...siyasete etkin katılımının önünü açacaktır"(2013, Yol Haritası'ndan)?CTP-BG: "Kamu çalışanlarına siyaset yasağının kaldırılmasını hedefler"(2013, Toplumsal Vizyon ve Sosyal-Ekonomik Programı'ndan)

19 YIL ÖNCE: "Kamu görevlilerinin siyasal yaşama katılımının...yaşama geçirilmesi amacıyla Anayasal ve yasal düzenlemeleri gerçekleştirmek için GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK" (1994, CTP-DP hükümet programı'ndan)...

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.