Özyiğit: "Yerel yönetim reformu yapacağız"

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.49

7.62

$

6.76

Özyiğit: "Yerel yönetim reformu yapacağız"

Özyiğit: "Yerel yönetim reformu yapacağız"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, TDP olarak yerel yönetimlerin, yerel hükümetler olması gerektiğine inandıklarını belirterek, Belediyeler reformunun kaçınılmaz olduğunu vurguladı.2006 yılında yapılan uygulamanın birçok eksikliği olduğunu, birçok bölge ve köyün mağdur edildiğini kaydeden Özyiğit, ilgili tüm örgütlerle birlikte yeni bir yerel yönetim ağı yapacaklarını, ayrıca, belediyeler yasasının da mutlaka yenileceğini belirtti.

Özyiğit: "Yerel yönetim reformu yapacağız"
banner
A- A A+

TDP Lefkoşa milletvekili adayları erken genel seçimlerine yönelik ziyaretler çerçevesinde, Belediye Emekçileri Sendikasını (BES) ziyaret etti.

Savaş Bozat

BES Başkanı Savaş Bozat, ülkede en önemli sorunların başında siyasi irade eksikliği geldiğini belirterek, "Bugüne kadar seçim döneminde söylenenler koltuğa oturduktan sonra çabuk unutuldu. İnşallah buna bir son verilir, bu seçimlere, özellikle de TDP'ye ümitle bakmaktayız" dedi.

Bozat, BES olarak çok büyük mücadeleler verdiklerini, ancak LTB'de başkan değişmesine rağmen sorunların halen değişmediğini vurguladı.

Sosyal güvencesiz ve angarya çalıştırma konularının grevlerinin başlıca nedenleri olduğunu anımsatan Bozat, bu konularda yasal düzenlemelerin şart olduğunu söyledi. Yasalarda çok büyük eksiklik ve boşluklar olduğunu belirten Bozat, 'Belediyelerin malına-mülküne haciz konulamaz' yönündeki maddenin, davalar kazanılmasına rağmen icraat yapılmasına engel olduğunu kaydetti.

Bozat, seçimlerin ardından hükümette yer alması olası görülen TDP'den yerel yönetimler konusunu ele alarak gerekenleri yapmasını talep etti.

Cemal Özyiğit

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, son yıllarda ülkede yaşanan sıkıntıları en derinden hisseden örgütlerin ve kişilerin başında BES'in geldiğini belirterek, verilen bu onurlu mücadeleyi takdir ettiklerini ve her zaman desteklediklerini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının uluslar arası alanda tanınan tek kamu kurumu olan LTB'nin içine düşürüldüğü durumun kabul edilemez olduğunu kaydeden Özyiğit, "LTB'de başkan değişmesine rağmen sorunlar çözülmedi. Köklü çözüm yerine genel seçimler düşünülerek hareket edildi" dedi.

28 Temmuz'da halkın iradesi ile göreve gelecek hükümetin çözmesi geren ama sorunlardan birinin de LTB olduğunu kaydeden Özyiğit, "TDP bu sorunu çözmekte kararlıdır" dedi.

"Belediyeler Yasası mutlaka değişecek"

Belediyeler Yasası'nda büyük eksiklikler bulunduğunu, yasada suç tarif edilirken suçların karşılığının olmadığını, usulsüzlük ve hukuksuzluk yapılsa bile yapanın yanına kar kaldığını kaydeden Özyiğit, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Belediyeler reformunun kaçınılmaz olduğunu, TDP olarak bu yönde çalışmaları bulunduğunu açıklayan Özyiğit, yerel yönetim ağının yeniden şekillendirilmesi ile yasaların güncelleştirilmesinin elzem bir gereklilik olduğunun altını çizdi.

"Kurumlarımıza sahip çıkacağız"

Konuşmasında seçim bildirgesinde yer alan maddelerden de örnekler veren Özyiğit, işçilerin çoğunlukta olduğu yönetimlerde çoğunluğun işçi temsilcilerinde olması görüşünde olduklarını söyledi.

TDP olarak özelleştirmelere ve dayatma paketlere kesinlikle karşı olduklarını belirten Özyiğit, çıkış yolunun buradaki sendika, örgüt, kurum ve kuruluşlarla birlikte yerel özellikler dikkat alınarak bulunacağını kaydetti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER