OTEM stratejisinde sona doğru

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

OTEM stratejisinde sona doğru

OTEM stratejisinde sona doğru

-Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, Otelcilik Turizm ve Eğitim Merkezi'nin mefruşat aşamasına geldiğini ve yakın zamanda ihaleye çıkılıp projenin sonlanacağını söyledi.

OTEM stratejisinde sona doğru
A- A A+

-Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı devletin OTEM'i istihdam kapısına dönüştürmeden fonksiyonlaştırılmasının en önemli adım olacağını söyledi.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı Girne'de bulunan ve henüz hizmet vermeye başlayamayan Otelcilik Turizm ve Eğitim Merkezi'nin (OTEM) kısa zamanda hayata geçeçeğini açıkladı.

Otelcilik Turizm ve Eğitim Merkezi'nin mefruşat aşamasına gelindiğini ve yakın zamanda ihaleye çıkılıp projenin sonlanacağını da vurgulayan Harmancı, OTEM'in ülke turizmine oldukça yarar sağlayacağını söyledi.

OTEM'in daha önceleri istihdam yuvasına dönüştürüldüğünü ve hedefinden saptırıldığını da söyleyen Bakan Harmancı, OTEM'in bu duruma dönüştürülmeden fonksiyonlaştırılmasının en önemli adım olacağını belirtti.

OTEM binasının tadilatı bitiyor

Turizm Planlama Dairesi tarafından yürütülen tadilat işlerinde son aşamaya gelindiğini, binanın bazı bölümlerinde boyama ve rötüş gibi ufak detaylar kaldığını söyleyen Harmancı, binanın tabelası ve lobi-bar bölümünde aplik montaj işleri için bloke talep edildiğini ve blokenin serbet bırakılması ile bu eksiklerin 1 hafta içerinde giderilerek sonlanacağını söyledi.

Mefruşat işleri için bütçe belirlenecek

Bakan Harmancı, Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi'nin ivedi bir şekilde eğitimlerde kullanılacak ekipman ve tefriş elemanlarının tedariki ile ilgili bütçeyi saptayacağını ve T.C. Yardım Heyeti'nden blokeyi talep ederek ihale yöntemiyle bu eksikleri tedarik edeceklerini ifade ederek, projenin son aşamasına gelindiğini belirtti.

İstihdam açısından önemli

Bakan Harmancı, turizm sektöründe en büyük şikayetin ara eleman eksikliği olduğunu, birçok otel ve işletmenin bu açığı yurt dışından eleman getirerek giderdiğini anımsatarak, OTEM'in açılmasıyla kalifiye eleman ihtiyacının da giderileceğini kaydetti.

OTEM'de işsiz gençlere kendi ülkelerinde meslek ve iş olanağı da sağlanacağını ifade eden Harmancı, OTEM'in işsizlik sorununa büyük oranda çözüm getireceğini söyledi.

Harmancı, işsizlere yönelik projeler üreterek aynı zamanda sektörde çalışan kalifiye olmayan elemanların modüler eğitime ulaşmalarını da sağlayacağını vurgulayarak, OTEM'in önemine dikkat çekti.

Üniversiteler yönetime katkı koymak istiyor

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı geçtiğimiz gün 5 üniversite yetkilisi ile bir araya gelerek OTEM konusunda görüş alış-verişinde bulunduğunu söyledi.

Bakan Harmancı, Otelcilik ve Turizm Eğitim Merkezi'nin öncelikle modüler anlamda mesleki eğitim vermesi konusunda mutabıka varıldığını, eğitim merkezinin eğitim verme faaaliyeti dışında eğiticinin eğitimini de üstlenecek yapıda olması gerektiği konusunda hem fikir olduklarını vurguladı.

Üniversitelerin OTEM yönetimine katkı koymak istediklerini de söyleyen Harmancı, eğitim koordinasyonunun sağlanması açısından üniversiteler ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

Yeni hükümete zemin teşkil edecek

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, geçtiğimiz günlerde KITOB yetkilileri ile de görüştüğünü, bu konu üzerine Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile de görüşüp fikir alış verişinde bulunmak istediklerini belirtti.

Yönetim modeline ilişkin sektör temsilcileri ile birlikte değerlendirme yapmak istediklerini de söyleyen Harmancı, bu stratejinin yeni gelelecek hükümet için tartışılacak ve zemin teşkil edebileceğini söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER