Birleşik Kıbrıs Partsi Toplumsal Varoluş Güçleri TIP- İŞ'i ziyaret etti

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.05

8.18

$

6.97

Birleşik Kıbrıs Partsi Toplumsal Varoluş Güçleri TIP- İŞ'i ziyaret etti

Birleşik Kıbrıs Partsi Toplumsal Varoluş Güçleri TIP- İŞ'i ziyaret etti

Birleşik Kıbrıs Partsi Toplumsal Varoluş Güçleri TIP- İŞ'i ziyaret etti.

Birleşik Kıbrıs Partsi Toplumsal Varoluş Güçleri TIP- İŞ'i ziyaret etti
A- A A+

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ziyarette yaptığı konuşmada, bu ülkede egemen olan düzen partilerinin kendi içindeki kavgalarının erken seçim sürecine girilmesine neden olduğunu, BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'nin de bu süreçte düzen partilerinin karşına en doğru seçenek olarak çıktığını vurgulayan İzcan, "Bu düzen partileri karşısında Varoluş Güçleri ile oluşturduğumuz bu cepheyle çıkıyoruz. Çünkü Kıbrıslı Türkler için artık en önemli sorun toplumsal varoluştur. Kıbrıslı Türk toplumu rejimin bize dayattığı çarpıklıklar yüzünden yok oluşa sürükleniyor ve yok oluşun karşısında var olma mücadelesi verilmesi şarttır" dedi.

Kıbrıslıtürklerin sürüklendiği yok oluşa karşı TIP- İŞ'ten dayanışma ve destek istediklerini, varoluş kavgasında toplum için, ülke için ve bütün emekçiler için bu desteği isteme hakları olduğunu ifade eden İzcan, "Düzen partilerinin hepsi daha önce koalisyonlarda veya tek başlarına hükümette bulunmuşlar ve Ankara'nın dayattığı ekonomik paketleri ve dayatmaları hayata geçirerek toplumuzu yok oluşa sürüklemişlerdir. Bu süreçte de geçmişte yaptıklarını yapmaya aday olduklarını dayatma paketlere sadık olduklarını söyleyerek belirtmektedirler. Bunun karşısında bir direniş örgütlemek ve kavgayı parlamento çatısı altına taşımak da boynumuzun borcudur. Bu çerçevede tüm halkımızdan ve sizden de destek istiyoruz" dedi.

TIP- İŞ Başkanı Erol Şeherlioğlu ise yaptığı konuşmada, gerek BKP gerekse TVG'yi oluşturan güçlerle rejimin getirdiği tüm dayatmalara karşı birlikte mücadele ettiklerini ifade ederek, 1974'ten bu yana kendini kendini yönetmeyen Türkiye'nin himayesinde bir yapı oluşturularak Kıbrıslıtürklere ait bütün kurumların Kıbrıslıtürklerin elinden alındığını ve ekonomik olarak zayıflatıldığını bunun da bilinçli bir politika olduğunu söyledi.

"Demografik yapı değiştitirilerek Kıbrıslıtürklerin siyasi iradesi elinden alınmıştır. Dayatma paketlerle de emekçilerimiz ve toplum fakirleştirilmiştir. Sermaye zenginleştirilmiştir. Bütün bunların sonucunda Kıbrıslıtürklerin varoluşu tehtit altındadır. Buna karşı yapılan her türlü başkaldırı da devlet gücü ile polis gücüyle engellenmeye çalışılmıştır. Kıbrıs sorununun çözümü dahil her şey Kıbrıslıtürklerin iradesi dışında tartışılmıştır. Tüm bunların sonucunda da toplumumuz yok oluşa sürüklenmiştir. BKP Toplumsal Varoluş Güçleri'nin tüm bunlara karşı bir dik duruşu var. Bu bizi sevindiriyor. Diğer emekten yana olduğunu söyleyen partiler de bu konuda açık tavır ortaya koymalıdır. Bizim Kıbrıslıtürklere çağrımız toplumumuza uygulanan dayatmalara ve ekonomik paketlere açıkça hayır demeyen, bu dayatmaları açıkça reddetmeyen siyasi oluşumlara destek vermemeleridir" dedi.

Baraka Kültür Merkezi Akvisti Münür Rahvancıoğlu ise tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs'ın kuzeyinde de emekçilerin yoksullaştığı sermayenin ise zenginleştiği bir dönemde olunduğunu, öte yandan Kıbrıslıtürklerin buna ek olarak yok oluşa da sürüklendiğini belirterek "Bir halkın yok oluşa karşı direnmemesi, varoluş mücadelesi vermemesi mümkün değildir. Bizim amacımız da bu direnişi daha örgütlü, daha organize daha çok sesli bir yapıya ulaştırma ve direnişi yükseltmektir. Bizim kavgamız bütün halkı kapsayacak gerçek bir varoluş kavgası vermektir" dedi.

Devrimci Komünist Birlik sözcüsü Yusuf Alkım da seçimlerde yer alan 5 parti içinde rejime karşı net bir tavır alan tek partinin BKP Toplumsal Varoluş Güçleri olduğunu söyleyerek, seçimin rejime teslim olan partiler ve BKP TVG arasında olduğunu vurguladı. Alkım, "Bizim dışımızdaki tüm partiler Ankara'ya biz Türkiye ile daha uyumlu çalışırız mesajını vererek rejimin devamını sağlama yarışına girmişlerir. Biz ise rejime karşı net bir duruş sergileyerek mücadeleyi yükseltiyoruz. Her bir bireye düşen görev bu ülkede onurlu başı dik yaşayacağı bir düzen talebini net bir şekilde ortaya koymaktır" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER