Ünverdi: "Halk 28 Temmuz'da yaşananların hesabını soracak"

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

Ünverdi: "Halk 28 Temmuz'da yaşananların hesabını soracak"

Ünverdi: "Halk 28 Temmuz'da yaşananların hesabını soracak"

Ulusal Birlik Partisinden 8 milletvekilinin ayrılmasını 'talihsizlik' olarak nitelendiren Ünverdi, şu değerlendirmede bulundu: ??

Ünverdi: "Halk 28 Temmuz'da yaşananların hesabını soracak"
banner
A- A A+

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili adayı Şerife Ünverdi, Ada TV'de yayınlanan Seçime Doğru Aday Özel programında seçim sonrasında iktidar olmaları durumunda hayata geçirecekleri projeler hakkında da bilgilendirmeler yaptı. ?Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili adayı ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi KKTC'de seçime bir yıl gibi bir sürenin olmasına rağmen erken seçime gidildiğini kaydetti. ??

"BENİ HİÇBİR ŞEY BU KADAR ÜZEMEZDİ" ?

"Ülkemizde seçim sürecine bir yıl gibi bir sürenin olmasına rağmen, bazı sorunların baş göstermesi ve Ulusal Birlik Partisi içinde bir mücadele sonucu 8 milletvekilinin ayrılarak farklı bir partiye geçmesi, bu vekillerin bununla da kalmayıp hükümete karşı güvensizlik önergesi vermesi bizi bu günlere taşımıştır" diyen Ünverdi, kendisini hiçbir şeyin bu kadar üzemeyeceğini, beklenmeyen bir talihsizlik yaşandığını kaydetti. Partiden ayrılan 8 kişinin makam hırsına yenilerek böyle bir adım attıklarını dile getirdi ve bu arkadaşların şimdiki durumlarından pişman oldukları yönünde inanç belirtti.

??"UBP'NİN HALKINA GÜVENİ TAM"

?Hükümet olarak bir yıl daha göreve devem edecekken erken seçime zorlandıklarını kaydeden Ünverdi, karşı tarafın erken seçim tarihini eylül ayı diye kararlaştırdığını fakat Ulusal Birlik Partisi'nin halkına güveninin tam olduğundan ve halk yönelik projelerin bir an önce hayata geçirilmesi adına bu tarihi 28 Temmuz olarak kararlaştırdığını kaydetti.

??"ALTERNATİF PARTİ YOK" ?

Ulusal Birlik Partisinin çok büyük bir parti olduğunu kaydeden Ünverdi, partinin aynı zamanda halkın kurduğu bir parti olduğunu, çaldıkları her kapıda vatandaşların bunu kendilerine hissettirdiğini ifade etti.Ünverdi ayrıca yine çaldıkları her kapıda vatandaşın başka alternatif bir parti olamayacağını dile getirdiğini söyledi.

??"HALK 28 TEMMUZ'DA YAŞANANLARIN HESABINI SORACAK" ?

2003 'te 26 milletvekili ile Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin ilk olarak Demokrat Parti ile ardından da Özgürlük ve Reform Partisi ile koalisyon hükümeti oluşturduğunu ve halkın o günlerde yaşlananları asla unutmadığını dile getiren Ünverdi, halkın 28 Temmuz'da bunun hesabını sorulacağını söylediğini kaydetti. ?Ünverdi, Uluslararası Hava yolu kurulacağı yönündeki söylemleride hatırlatarak şöyle dedi:

?"MİLLİ HAVAYOLU YAPACAĞIZ DİYE THY'DEN AYIRIP ?BATMASINA NEDEN OLDULAR" ?

"Bizim o kadar yıllık hava yolumuzu sırf siz Milli Hava Yolu yapacağız diye, Türk Hava Yolları'ndan ayırıp, bu duruma düşürüp batırmanızı kime açıklayacaksınız? Biliyorsunuz esas CTP-DP döneminde Serdar Denktaş 'biz milli hava yollarımızı istiyoruz' diyerekten Kıbrıs Türk Hava Yolları'nı Türk hava yollarından ayırmıştı ve işte o kırılma noktası, yani batmasının en büyük nedenlerinden bir o gün olmuştur. Maalesef şimdi kendilerini haklı göstermeye çalışan söylemlerde bulunuyorlar. Ama halkımız buna inanmıyor. Ben girdiğim evlerde bunu görüyorum." ??

"KIBRIS TÜRK HALKI AYDINDIR" ?

Ünverdi, Kıbrıs Türk Halkının çok aydın olduğunu, çok ince düşündüklerini ve tüm bunları çok güzel değerlendirip analizini yapabildiklerini ve 28 Temmuz'da bu halkın bu değerlendirmelerin ışığında yine oylarını Ulusal Birlik Partisine mühür olarak vereceklerine inandığını kaydetti.

??**** ??

"İSTİHDAM KONUSUNDA ÇALIŞMALAR BAŞLATTIK" ?

Ünverdi, halkın istihdam konusunda haklı olabileceğini ama kendilerinin bu konularda hazırlıklarını yaptıklarını gerek kadrolama gerekse gençlerin istihdamı ile ilgili çalışmalarının başlamış durumda olduğunu, kendisinin de dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde birçok gencin özel sektörde istihdamını gerçekleştirdiklerini ifade etti. ??

"İŞ BULMA MERKEZİ BENİM DÖNEMİMDE AÇILDI" ?

Kendi bakanlığı döneminde İş Bulma Merkezi'nin kurulduğunu ve bu çalışmayla birlikte İşverenle çalışmak isteyeni biraraya getirdiklerini vurgulayan Ünverdi, birçok işsiz gence iş bulma olanağını sağladıklarını kaydetti.Ünverdigerek İş Bulma Fırsat Günleri, gerekse engellilerle ilgili birçok çalışma yaptıklarını ve bu kişilerin toplumda engelsiz bir yaşam sürdürebilmeleri için büyük bir adım attıklarını ayrıca 60 engelli vatandaşın devlete istihdamı ile ilgili yasayı ve bütçesini hazırladıklarını, Bakanlar Kurulu'ndan geçirdiklerini tam meclise sunulacağı ve ivediliğinin alınmasını bekledikleri gün partiden ayrılan 8 vekilin meclise girmemelerinden dolayı yasanın ivedilik alamadığını ifade etti. ??

"KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN ÇALIŞMALAR YAPTIK"

?Sosyal Hizmetler konusunda çok ciddi atılımlar yaptıklarını kaydeden Ünverdi, kadınların toplumda güçlenmesi için çok önemli çalışmalar yaptıklarını, birçok yaşlıya engelliye Sosyal Hizmetler aracılığıyla ulaşarak onlara yardımda bulunduklarını ve eğitim verdiklerini, çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlayıcı birçok çalışma yapıldığını dile getirdi. ?Ünverdi, doğum öncesi ve doğum sonrası 8'er hafta olmak üzere izinlerin dünya standartlarına gelmesini sağladıklarını kaydetti. ?Kadın hakları ile ilgili genel bir değerlendirme de yapan Ünverdi, kadınları yaşamın her alanında olması gerekliliğini vurguladı ve yaşamın her alanında, özellikle de siyasette daha fazla kadın görmek istediklerini söyledi. ??

"İSTİHDAM KONUSU YARIM KALDI"

?İstihdam konusunda partizanca bir durumun yapıldığına inanmadığını kaydeden Ünverdi, gerekli yerlere gerekli elemanları almaya çalıştıklarını ifade etti. Ünverdi istihdam konusunda daha fazla özel sektöre yönelik çalışmalar yaptığını, hükümetlerinin de özel sektörün önünü açmak için çalışmalar yaptığını, esnafa ciddi anlamda kredilerin sağlandığını ve böylelikle ekonominin önünün açıldığını ifade etti. ??

"AFTA İNDİRİM YAPTIK"

?Sicil affı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Ünverdi, bu konuda hükümet olarak çalışmalarının varolduğunu bu çalışmaların bir kısmının da gerçekleştirildiğini, Sosyal Sigortalar ile ilgili hükümet olarak ta prim gecikme faizlerinde kanun gücünde bir kararname ile afta indirim yaptıklarını ve primlerini yatıramayanlara büyük bir imkan sağladıklarını ifade etti. ??

"KAÇAK YAŞAMIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN MÜCADELE BAŞLATTIK" ?

Kaçak yaşamın önüne geçmek için büyük bir mücadele başlattıklarını da kaydeden Ünverdi, kaçak yaşamla mücadele konusunda denetimleri en üst düzeye taşıdıklarını, işçilerin kayıt altına alınmasını sağladıklarını ve bu olayın işçilerin sosyal haklara sahip olmalarını da beraberinde getirdiğini belirtti. ??

"YETERLİ SAYI DEĞİL"

?Ünverdi, 28 Temmuz Milletvekilliği erken genel seçimine gidilen süreçte, 250 aday arasından 47'sinin kadın olmasının, yeterli bir sayı olmadığını, kadınların artık cesaretlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Öte yandan seçimin ani geliştiğini, seçimin normal zamanında yapılmış olması halinde daha çok kadın adaylarının olabileceğini ifade eden Ünverdi, gerekli hazırlığın yapılamadığını belirtti. ??

"YERLİ İSTİHDAMA ÖNEM VERİYORUZ" ?

Ülkede yerli istihdama çok önem verdiklerini kaydeden Ünverdi konuyu şu cümlelerle özetledi: "Ülkemizde yerli istihdama çok önem verdik. Kendi vatandaşlarımızdan çok işsizimiz var, üniversite bitirmiş çok işsizimiz var, iş değiştirmek isteyenler var. Tüm bunlarda vatandaşlarımızın istihdamına çok çok önem verdik, çünkü ülkemizdeki işsizliği azaltmak en önemli hedeflerimizden biriydi ve bunuda başardık." ??

"HALKIMIZ HUZUR İÇİNDE OLSUN" ?

Ünverdi sözlerini şöyle tamamladı: "Halkımız huzur içinde olsun, bizler onlar için varız. Bizler onların sayesinde buralardayız. Halkımızın hayat standardının daha yükseklere çıkarılması için buradayız. Bugün diğer partiler gibi 'yapacağım'demedim, yaptıklarımızı söyledim. Yaptıklarımızı görüp bize destek olsunlar. Biz yine iktidara geldiğimiz zaman, bunların çok daha iyisini gerçekleştireceğiz. Halkımız daha fazla kalkınmış bir ülkede huzur içinde yaşayacak."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER