İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Armağan Candan sosyal adalet mesajı verdi

Armağan Candan sosyal adalet mesajı verdi

Kıbrıs TV'de Aslı Elder'in hazırlayıp sunduğu Haber Dosyası programına konuk olan CTP-BG Güzelyurt milletvekili adayı Armağan Candan, zor durumda olan Güzelyurt ve Lefke bölgesi için acil bir kalkınma eylem planı yapılmasının ve hayata geçirilmesinin gerekliliğini bildirdi.

Yayın Tarihi: 09/07/13 15:09
okuma süresi: 5 dak.
Armağan Candan sosyal adalet mesajı verdi
A- A A+

CTP-BG Güzelyurt milletvekili adayı Armağan Candan, Güzelyurt ve Lefke bölgesinin ekonomik ve sosyolojik yapısının acil önlem gerektiren bir konumda olduğunun altını çizerek, özel önemlere ihtiyaç duyan bölge için acil olarak kalkınma eylem planları ve teşviklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu konuda Avrupa Birliği'nin bölgesel kalkınma programlarından örnekler veren Candan, merkezden değil yerelden yöntemin önemine değindi.

"SOSYAL ADALET CTP'NİN VAROLMA NEDENLERİNDEN BİRİDİR"

Candan, KKTC'de sosyal devlet anlayışından söz etmenin mümkün olmadığını da ifade ederek, solda yer alan CTP-BG'nin varolma nedenlerinden birinin de sosyal adalet olduğunu söyledi.

Candan, "Biz maalesef sosyal devlet değiliz. Çok kötü durumda yaşayan insanlarımız var. Yaşlı, unutulmuş , terkedilmiş çok çok kötü şartlarda yaşayan insanlarımız var. Dolayısıyla siz kaynaklarınızı nerelere aktaracaksınız o siyasi partinin duruşuyla ilgilidir.... Sosyal adalet CTP'nin solda yer alan bir parti olarak varolma nedenlerinden biridir" şeklinde konuştu.

"BİZİM SAYIN EROĞLU'NU ZORLAMAMIZ GEREKİR"

Candan, sosyal adalet mekanizmalarının hayata geçirilmesinin yanında, kişi başı 500 ila 1000 Euro arasında kaynak getirecek doğalgaz kaynaklarının kullanımı için de Kıbrıs sorunun çözümünün önemine işaret etti.

"Birçok şeyin başı ekonomi. Tabi ki çözüm isteğinde yasal, legal bir statüye sahip olmak çok önemli bir etken ama ekonomi de öyle" diye konuşan Candan, doğalgazın adil kullanımı ile en çok geliri getirecek şekilde yararlanmanın yolunun Kıbrıs sorununun çözülmesi ve doğalgazın Türkiye üzerinden ucuz şekilde Avrupa ülkelerine satılmasından geçtiğini kaydetti.

Bu konuda yapılan ve Ekonomist Dergisi'nde de yayınlanan bir araştırmanın sonucunda doğalgazdan elde edilecek gelir ışığında kişi başı yılda 500 ila 1000 Euro bir katkının ortaya çıktığını vurgulayan Candan, bu gerçekler ışığında eylül-ekim ayı gibi yeniden başlayacak müzakere sürecine yoğunlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

CTP-BG'nin iktidara gelmesinin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ivme için önemli olduğunu da ifade eden Candan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na da bu konuda baskı yapılması gerektiğini söyledi.

Candan, "Sayın Eroğlu'nun çok fazla bir derdi olduğunu düşünmüyorum. Son 2 yıldır kurultay hesapları, hükümet hesaplarıyla meşgul oldu... Bizim Saray'da oturduğu sürece Sayın Eroğlu'nu zorlamamız gerekir" dedi.

"ALACAĞIM HER KARARDA BENİM İÇİN KRİTER KIBRISLI TÜRKLER'İN SOKAKTA BAŞI DİK YÜRÜMESİNİ SAĞLAMAK"

Candan milletvekili seçilmesi durumunda izleyeceği yol haritasına da değinerek, "Meclis'in çalışan, üreten bir meclis olması için elimden geleni yapacağım. Avrupa Birliği'nin nasıl işlediğini, oralardaki tüzüklerin, direktiflerin nasıl oluşturulduğunu, içinde bulunmuş, staj yapmış biri olarak yakınan biliyorum. Buradaki AB Ofisi, Brüksel'deki AB kurumları ile birlikte çok sıkı bir çalışmayla bir an önce AB uyum yasalarının geçirilmesi için elimden geleni yapacğaım. O yasaların yapılması hayat standartlarının yükselmesi anlamına gelecek. Ben vew takım arkadaşlarım milletvekili transferlerinin olmadığı, müşavirlik sisteminin ortadan kalktığı, siyasi partilerin denetime açıldığı bir noktaya gelmemiz gerektiğiniz düşünüyoruz. Bunları yaparken sivil toplum örgütleri, çeşitli kurum kuruluşlarla diyalog ve işbirliği içerisinde, gerekirse ikna ederek ve ikna olarak iş yapacağız. Milletvekilinin en baştaki görevi yasal düzenlemeleri yerine getimek ve insanlara yakın olmak, sorunları çözmeye çalışmak ama asıl hedef insanların sistem içerisinde sorunları hızlı bir şekilde çözebilmelerini sağlamak. Bu da ancak kamu reformuyla mümkün olur. Alacağım her kararda benim içi kriter, Kıbrıslı Türkler'in sokakta başı dik yürümesini sağlamak" şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.