KSP: "Yüksek milli gelir açıklamaları palavradan ibarettir!"

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.43

8.49

$

7.23

KSP: "Yüksek milli gelir açıklamaları palavradan ibarettir!"

KSP: "Yüksek milli gelir açıklamaları palavradan ibarettir!"

Kıbrıs Sosyalist Parisi fert başına gelirlerle ilgili değerlendirme yaptı. Genel Sekreter Mehmet Birinci imzalı açıklama şöyle:

KSP: "Yüksek milli gelir açıklamaları palavradan ibarettir!"
A- A A+

Hükümet etttikleri zaman halktan gizledikleri gerçekleri hükümetten gittikleri zaman halka açıklamak KKTC'deki politikacıların başlıca meziyetlerinden biridir. Yani işlerine gelmediğinde gerçekleri gizlemek, işlerine geldiğinde söylemek! Eski maliye bakanı Tatar'a göre doların artması ile hayat pahalılığı artmış!

Tatar'a göre kişi başına gayri safi milli hasıla (GSMH) 14,500 dolarmış ve bunu 17,000 dolara çıkarmayı hedeflemekteymişler! Dolar ve petrol fiyatları arttıkça hayat pahalılığının arttığı bir ülkede yaşıyoruz. Ancak 2009'dan bu yana asgari ücret sadece 100 TL arttı. 2009'dan bu yana temel girdilerdeki fiyat artışları %30-%40'larda dolaşırken, asgari ücret sadece %6 civarında artmıştır.

Kamu ve özel sektörde maaşlar gerilemiştir. Üniversite mezunu bir kişi 1,500 TL aylıkla işe başlamaktadır. Hal bu iken kişi başına milli gelirin 14,500 dolara çıktığı iddiası ya kandırmacadır, ya da doğrudur ve bu artışın kaymağı nüfüsu oluşturanların %98'i yoksullaşırken %2'yi geçmeyen sermaye ve işbirlikçi takımın cebine gitmektedir. Kuzey Kıbrıs'ta kişi başına gelir artışı sadece bu %2 azınlık tarafından hissedilmektedir. Tatar samimi olmak istiyorsa, milli gelir hesaplarını nasıl yaptığını açıklasın! Hangi geliri hangi nüfüsa göre hesapladığını açıklasın. Halkın ve hatta esnafin büyük bir bölümü iflasın eşiğinde ve mazbatalardan kırıldığı bir ülkede, işçi sınıfının yoksulluk sınırının altında, ve hatta özel sektör çalışanlarının bir çoğu, özellikle de kaçak ve sendikasız çalıştırılanların açlık sınırının da altında yaşadığı bir ülkede, Tatar`ın verdiği bilgiler doğruları yansıtmamaktadır. Kıbrıs Sosyalist Partisi olarak halkımız adına, her türlü bilginin şeffaf ve ulaşılabilir olmasını talep ediyoruz. Seçimlerde halkımızdan oy talep edenlerin her konuda şeffaf davranmaları ve doğru bilgiler ışığında halkımızın vicdanlarına başvurmaları sağlanmadan demokratik bir düzen içinde yaşadığımız söylenemez. Eğer Kuzey Kıbrıs'ta kişi başına milli gelir 14,500 dolar ise ve adil gelir dağılımı olduğu ileri sürülürse asgari ücret derhal 2,000 TL'ye çıkarılmalıdır. Gerçek bir demokrasi her konuda şeffaf olmayı gerektirir. Son 5 yılın hayat pahalılığı verileri doğru olarak derhal halka açıklanmalıdır. Özel sektörde maaşlar iyileştirilmeli, işçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşmanın önü açılmalı ve sendikalaşan işçilerin işlerine son veren işverenler cezalandırılmalıdır.

Kıbrıs Sosyalist Partisi- Genel Sekreter

Mehmet Birinci

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER