GİAD Başkanı Angı, yeni hükümetin ekonomik sorunlara ivedilikle el atması gerektiğini söyledi

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.14

8.22

$

6.98

GİAD Başkanı Angı, yeni hükümetin ekonomik sorunlara ivedilikle el atması gerektiğini söyledi

GİAD Başkanı Angı, yeni hükümetin ekonomik sorunlara ivedilikle el atması gerektiğini söyledi

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Arsen Angı seçimlerden sonra oluşacak yeni hükümetin ivedilikle ekonomik sorunlara el atması gerektiğini söyledi.

GİAD Başkanı Angı, yeni hükümetin ekonomik sorunlara ivedilikle el atması gerektiğini söyledi
A- A A+

Dernekten yapılan açıklamaya göre Angı, GİAD'in 6 Haziran 2013'te gerçekleştirilen "Ülke Ekonomisini Etkileyen En Büyük 10 sorun ve Çözüm Önerileri" çalıştayının sonuçlarıyla ilgili bilgi verdi.

Açıklamada, çalıştay sonuçları çerçevesinde, kamuda yapılan gereksiz ve adaletsiz istihdamlar, kamu sektöründeki verimsizlik, denetimsizlik ve çalışma saatleri, devlet kurumlarındaki denetim eksikliği, seçim sistemindeki yapısal sorunlar, hukuk sisteminin ağır ilerlemesi, peşin stopaj ve KDV, kamuda ikinci iş, yolsuzluğun kanıksanması, şeffaflık ve hesap verebilirlik olmaması, ekonomide planlamanın eksikliği gibi konulara değinildi.

"GEREKSİZ VE ADALETSİZ İSTİHDAMLAR"

Angı, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun yeniden yapılandırılarak tamamen bağımsız hale getirilmesi ve kaliteli personel seçilebilmesi için sınav sisteminin bilir kişiler tarafından şeffaf olarak yapılmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

E-devlet uygulamalarının tamamlanması ve çalışır duruma getirilmesi gerektiğini belirten Angı, "Daireler arası personel transfer sistemi geliştirilmelidir. Gerektiğinde adil kriterlere bağlı olmak koşuluyla personelin kamudan çıkarılabilmesi sağlanmalıdır" dedi.

"Kamudaki çalışma saatlerinin 08:00-17:00 olarak düzenlenerek hem hizmet alan özel sektörle uyumlaştırılmalı, hem de ikinci iş yapabilmenin önüne geçilmelidir" diyen Angı, Sayıştay'ın mali bağımsızlığa kavuşması için gerekli düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Peşin KDV ve stopaj uygulamasının kısa ve orta vadede kamu maliyesindeki gelir gider dengesine en az etkiyi yapacak şekilde kademeli olarak taksitlendirilmesini isteyen Angı, uzun vadede ise gerçekleştirilmesi gereken vergi reform ile birlikte tamamen kaldırılmasını istedi.

Ülkede yolsuzluğun halk tarafından kanıksandığını iddia eden Angı, "Yıllardır yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sorgulanmaması, kamuoyunun vicdanını rahatlatacak cezai yaptırımların uygulanmaması ve yasal süreçlerin çok yavaş işlemesi vatandaşın da yapılan usulsüzlükleri görmezden gelmesine ya da devlet işleyişinin bir parçası olarak görmesine neden olmuştur" dedi.

Angı, çalıştay önerilerinin yeni hükümete ekonomi konusunda yol gösterici olabileceğini ifade etti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER