Sendikalardan "müdahale" tepkisi!

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.11

8.19

$

6.97

Sendikalardan "müdahale" tepkisi!

Sendikalardan "müdahale" tepkisi!

28 Temmuz Erken Seçimi için geri sayım sürerken, Kıbrıs Postası'na "seçimlere Türkiye'nin müdahalesi" konusunu değerlendirerek çarpıcı açıklamalarda bulunan siyasi parti yetkililerinin ardından bazı sendikalar da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sendikalardan "müdahale" tepkisi!
A- A A+

Kıbrıs Postası – Filiz Seyis

Kıbrıs Postası'na seçimlere müdahale konusunu değerlendiren TÜRK-SEN, KTOEÖS, DAÜ-SEN ve KAMU-SEN Türkiye'nin müdahalesi konusunda hemfikir...

KALYONCU: "AKP POLİTİKALARINI KOŞULSUZ UYGULAYAN PARTİ UBP'DİR"

Türk-Sen Başkan Vekili Tuluy Kalyoncu, siyasal irade konusunda yaşanan sıkıntıların ortada olduğunu ifade ederek, bunun 1974'ten beridir süren çözümsüzlük ortamında devam eden yapının bir sonucu olduğunu söyledi.

"Dışardan gelen kaynaklarla ülke ekonomisinin yürütülmeye çalışılması durumunda, her alanda dıştan gelecek empozelerle karşılaşacağımız bir gerçek" diyen Kalyoncu, siyasi ve ekonomik anlamda köklü değişiklikler yapılmasının zamanının geldiğini ifade etti.

Dar gelirli kesimler hariç toplumun her kesiminin eşit şekilde külfetin altına girmesi gerektiğini anlatan Kalyoncu, Kıbrıs halkının özne olacağı bir yapı kurulmasının gerekliliğine işaret etti.

Tüm göstergelerin önümüzdeki seçimde AKP Hükümeti'nin UBP lehine müdahalede bulunacağını yönünde olduğunu vurgulayan Kalyoncu, müdahalelerin UBP Kurultayı döneminde başladığını söyleyerek, "AKP politikalarını Kuzey Kıbrıs'ta koşulsuz olarak uygulamaya aday parti Ulusal Birlik Partisi'dir" dedi

Kalyoncu. "Bu müdahalelerin yaşanmayacağı veya etkili olamayacağı bir yapının oluşmasını istiyorsak ülkede ekonomik tedbirler alınmalı ve siyasi irade kazanılmalıdır. Ama en önemlisi, Kıbrıs Sorunu her iki toplumun da kabul edebileceği bir şekilde çözülmelidir" dedi.

GÖKÇEBEL: "AKP'NİN BURADAKİ TAŞERONUNUN SEÇİMİNİ YAPIYORUZ"

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmeler Sendikası Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'a hem siyasi, hem ekonimik, hem kültürel her türlü müdahalesinin olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk toplummunun "besleme", "tembel" "dinsiz" gibi sözlerle aşağılanmayı haketmediğini anlatan Gökçebel, artık ayaklarımızın üzerinde durmayı talep etmemiz gerektiğini belirtti.

Kıbrıs Türkü'nün meydanlarda defalarca kendi kendini yönetme talebini ortaya koyduğunu söyleyen Gökçebel, "maalesef siyasi irade her seferinde Ankara'nın dayatmalarını halka dayatmaktadır" dedi.

Gökçebel, "Dayatmalara davetiye çıkaran, "Türkiye ile en iyi benim aram" diyen kirlenmiş bir siyaset vardır. Birçok parti bu siyasetten beslenmeye çalışmakta, birçok parti AKP'ye yaranmaya çalışmaktadır. AKP'nin buradaki taşeronunun seçimini yapacağız gibi davrananlar vardır.

AKP'nin yağmalayan, talan eden bir polis devleti yaratarak, faşizan baskılar yapan bir iktidara dönüştüğü aşikardır. Bu anlayışın buraya müdahalesine davetiye çıkarmak kabul edilemez" şeklinde konuştu.

ÖZKARDAŞ: "BİRBİRLERİNE SÖYLEYECEK SÖZLERİ, GÜLECEK YÜZLERİ YOKTUR"

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, siyasi partilerin Türkiye Hükümetleri'nin müdahalesine davetiye çıkardığını söyledi.

Miiletvekili trasferlerine değinen Özkardaş, transferlerin de siyasi müdahaleler sonucu gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'taki bazı vekilleri istediği gibi oynattığını kaydeden Özkardaş, Kamu-Sen olarak yıllardır milletvekili transferlerini önleyecek yasanın yapılmasını, transfer olan kişinin milletvekilliğinin düşmesini talep ettiklerini anlattı.

Özkardaş, "UBP 30 yıldır Türkiyede'ki hükümetlerden, burada hükümetleri şekillendirmek için yardım istedi. Keza DP de öyle... Ama ben CTP-BG'den bunu beklemezdim. CTP-DP koalisyon hükümetinin nasıl bozulduğunu hatırlayın. Sayın Turgay Avcı bir gecede daha DP'nin genel sekreteriyken, CTP ile yeni hükümet kurma pazarlığı yaptı. Peki o dönem CTP-DP hükümetini kim bozdurdu? Kimler emir verdi de Avcı daha partisinden istifa etmeden bu pazarlıklara girdi?

Bugün Türkiye'nin müdahalesinden şikayetçi olanlar, müdahaleye kendileri davetiye çıkarıyorlar. Siyasi müdahalelerden şikayetçi olur gibi görünüp de siyasi müdahaleden medet umanları artık halk da biliyor." ifadelerini kullandı.

28 Temmuz seçiminde AKP müdahalesinin UBP lehine olacağını söyleyen Özkardaş, "Müdahaleler, İrsen Küçük lehine UBP Kurultayı'nda başladı. Hesapsız kitapsız yemeler içmeler , istihdamlar yapıldı. TC-KKTC arasındaki protokole rağmen, AKP gerçekleşen istihdamlara tolerans gösterdi.

AKP, UBP'ye avantaj sağlamak isteyecektir çünkü İrsen Küçük Hükümeti, AKP Hükümeti'nin her söylediğini sorun çıkarmadan yapıyor.

Ancak daha önce CTP lehine de müdahale yapıldı. Dolayısıyla birbirlerine söyleyecek lafları, gülecek yüzleri yoktur."

GÖKÇE: "ESAS SORUN, KIBRIS SORUNU'NUN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ"

DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe, AKP'nin 28 Temmuz seçimine yönelik yapacağı olası müdahalenin UBP'den yana olacağını tahmin ettiğini söyledi.

"UBP hiçbir müdahaleyle kurtarılamayak kadar kötü noktadadır" diyen Gökçe, esas sorunun Kıbrıs Sorunu'nun çözümsüzlüğü olduğuna vurgu yaptı.

Ulaş Gökçe, "Kıbrıs Sorunu'nun çözümü de buradaki siyasilerin elinde değildir. Ancak bu konuda Kıbrıstaki halkların gücü küçümsenemez. Eğer halklar isterse çözüm olur. Müdahalelerden kurtulmak istersek ortaya çözüm için irade koymalıyız" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER