İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Siber: "Basının demokrasiye katkısı büyüktür"

Siber: "Basının demokrasiye katkısı büyüktür"

Başbakan Sibel Siber 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, basın çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi ve iyi bir hayat standardı elde etmesi yönündeki isteğini dile getirdi. Sibel Siber'in açıklamasının tam metni şöyle:

Yayın Tarihi: 10/07/13 16:38
okuma süresi: 4 dak.
Siber: "Basının demokrasiye katkısı büyüktür"
A- A A+

"Ülkelerdeki demokrasi zenginliği, basının etkin, bağımsız ve güçlü duruşu ile doğru orantılıdır. Büyük özveri isteyen ve en meşakkatli meslekler arasında yer alan basınımızın güç koşullar altında çalışıyor olmasına rağmen ülkemizdeki duruşu ve demokrasiye katkısı büyüktür.

Kıbrıslı Türk tarafından ilk Türkçe gazetenin basıldığı tarihi bir gün olarak Kıbrıs Türk basını için özel önem ve anlam taşıyan Basın Günü, ülkemizde basının ya da çağdaş tanımı ile medyanın geldiği noktaya ve medya çalışanlarına ışık tutması, medya kuruluşlarının yanı sıra basın çalışanlarının sorunlarının da gündeme taşınmasına vesile olması nedeniyle önemlidir.

Basınımız zorlu ve mücadelerle dolu tarihi bir süreçten geçerek, maddi imkansızlıklar içinde ve büyük bir gayret ortaya koyarak bugünlere gelebilmiştir. Sınırlı imkan ve koşullar altında dahi, günün çağdaş imkanları ile toplumumuzun haber alma hakkını kullanmasına, güncel ve dünyadaki gelişmelerin ve haberlerle bilgilenmesine hizmet vermek üzere olağanüstü gayret sarfeden değerli Kıbrıs Türk medyasının yönetici ve fedakâr emaktarlarının bu çalışmaları her türlü takdirin üstündedir.

Demokrasinin olmazsa olmazlarından ve bütün öteki özgürlüklere kaynaklık eden basının, düşünceyi ifade ve basın özgürlüğünün kullanılmasında ülkemizde hiçbir baskı ve tehdit altında kalmadan tam olarak gerçekleştirebilmesi, haber alma hakkının hiçbir sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi gazetecilerin mesleki hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi ve bu yönde sendikal örgütlenmenin güçlendirilmesi için çalışmak; üyelerinin mesleki ve kültürel gelişmesine, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak daha özgür bir basın, daha özgür bir toplum, daha özgür insan için bir gerekliliktir. Ülkede demokrasinin yerleşmesi, kökleşmesi ve ekonomik gelişmenin sağlanması için basının bağımsız, çoğulcu ve özgür olmasının büyük önemi bulunmaktadır. Bu önemin bilincinde olarak çalışmalar yapmanın, bu doğrultudaki çalışmalara katkı koymanın toplumsal bir sorumluluk olduğu düşüncesindeyim.

Halkımızın doğru bilgilenmesi ve haber alma hakkının gelişmesine katkı koyan medyamızın, yaşadığı tüm zorluklara rağmen, cefakar ve fedakar gayretleri ile meslek ilkelerine sadık kalarak, sürekli güçlenerek büyüyen ve yayın ilkeleri doğrultusundaki doğru habercilik görevini en başarılı şekilde gerçekleştiren, ülkemizin saygın bir kurumsal gücü haline gelen Kıbrıs Türk basını ve her kademedeki çalışanını bu gün vesilesiyle candan kutlarım. Basınımızın çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve basın emaktarlarının iyi bir hayat standardı elde etmesinin ortak gayretimiz olması yönündeki düşüncelerimi paylaşırken, basın şehitlerimizi rahmetle anarım."

Dr. Sibel SİBER

Başbakan

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.