Kamu- Sen: "Bağımlıları cezalandırmak ne insanlığa, ne insan haklarına ne de tıp etiğine sığar"

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.52

8.60

$

7.29

Kamu- Sen: "Bağımlıları cezalandırmak ne insanlığa, ne insan haklarına ne de tıp etiğine sığar"

Kamu- Sen: "Bağımlıları cezalandırmak ne insanlığa, ne insan haklarına ne de tıp etiğine sığar"

Kamu- Sen yaptığı basın açıklaması ile ülkedeki gençlerin uyuşturucu bağımlılıkları ile ilgili değerlendirmede bulundu... Açıklama şöyle:

Kamu- Sen: "Bağımlıları cezalandırmak ne insanlığa, ne insan haklarına ne de tıp etiğine sığar"
A- A A+

Kuzey Kıbrıs'ta her geçen gün büyüyen uyuşturucu sorununa karşı hiçbir ciddi önlem alınmaması nedeniyle her gün yeni bir huzursuzluğa ve skandala şahit olmaktayız.

Tüm veriler ülkeye uyuşturucu girişimini engellenemediğini, bu nedenle uyuşturucu kullanan ve bağımlılık girdabına yakalanan kişi sayısının arttığını göstermesine karşın, gelmiş geçmiş tüm hükümetler bu sorunu görmemezlikten gelmeyi sürdürüyorlar. Son günlerde uyuşturucu bağımlılarına yönelik olarak Barış Sinir ve Ruh Hastalıkları Hastanesi'nde sergilenen tutum, insanlık dışıdır ve kabul edilmezdir.

Yıllardan beridir idame tedavisi ile yaşama tutunmaya çalışılan bağımlılara, hasta değil de suçlu muamelesi yapılması dünyanın hiçbir yerinde görülmüş bir şey değildir. Belli kişilerden aldığı görüşlerle yıllardır kullandıkları ilaçları bir anda değiştirerek bağımlılara "Ya bunları kullanırsınız, ya da nereye isterseniz gidin" şeklinde tutum sergilenmesi üzerine bağımlıların verdiği tepkileri soğukkanlılıkla karşılaması gereken Barış Sinir ve Ruh Hastalıkları Hastanesi yetkililerinin, bir gün sonra yeterli olmadığı için yeniden ilaç talep etmeye giden bağımlıları polis çağırarak hücreye attırmasının haklı gerekçesi olamaz. 1 gün boyunca suçlu olmamalarına ve haklarında yönetilen tüm suçlamaların kamera kayıtları ile asılsız olduğu ispatlanmasına rağmen bu insanlar hücrede bekletilmişlerdir. Bu durumda göstermektedir ki ilgili polis teşkilatımızda kendini bu konuda öz eleştiriye tabi tutmalıdır. Suçsuz insanları soruşturma bitene kadar hücrede bekletmek ne insani bir davranıştır ne de kabul edilebilir bir uygulamadır.

Tüm dünyada ayrı tedavi ve rehabilitasyon merkezleri kurularak uyuşturucu bağımlılarını tedavi ederek topluma kazandırmaya çalışılırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, akıl rahatsızlığı olanlar ile uyuşturucu bağımlılarını aynı ortamda tutulması yetkililerin bağımlılara bakış açısını göstermektedir.

Bağımlıların yaşadığı, sıkıntıları ve komplikasyonları bilen hiçbir doktor bu kişileri polis çağırıp hücreye tıktırmaz.

Hastane yetkilileri bağımlılara buldukları yeni hapın o kadar etkili olacağından eminselerdi bağımlıları toplayıp bu değişikliği sakin ve onların anlayacağı şekilde anlatmaları gerekirdi.

Barış Sinir Ruh Hastalıkları Hastanesi'nde son iki gündür yaşanan olaylar ülkemizdeki uyuşturucu gerçeğini yetkililerin suratına bir kez daha vurmuştur. Bundan ders çıkarılacağına inanılmaz sıkıntılar çeken hasta durumdaki bağımlıları cezalandırmak ne insanlığa, ne insan haklarına ne de tıp etiğine sığar. Bu tutumlarından dolayı hastane yetkilileri ve bağımlıları dinleyip kılını bile kıpırdatmayan başta bakan ve bakanlık yetkililerini protesto eder, soruna bir an önce çözüm bulunmasını talep ederiz.

Uyuşturucu bağımlılarını aşağılamak, itelemek, dibe itmek anlayışı en büyük insanlık ayıbıdır. Bu ayıp bugünkü yöneticilerin hanesine yazılmıştır.

Yöntem onları hücrelere hapsetmek değil topluma kazandırabilmek adına adım atmak olmalıdır.


İZZET TÜRKMEN

KAMU- SEN

Bağımlılık ile Mücadele Komitesi

BAŞKANI

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER