Kamu-İş Basın Günü'nü kutladı

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

Kamu-İş Basın Günü'nü kutladı

Kamu-İş Basın Günü'nü kutladı

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek yayımladığı kutlama mesajında, 11 Temmuz Basın Günü'nü kutladı ve basının önemine işaret etti.

Kamu-İş Basın Günü'nü kutladı
banner
A- A A+

Kıbrıs'ta ilk Türk gazetesi olan Saded Gazetesinin yayımlanmaya başladığı ilk gün 11 Temmuz 1889 tarihi ülkemizde Basın Günü olarak kutlanmaktadır.

1889 Temmuz ayı itibariyle günümüze kadar çok sayıda basın kuruluşları oluşmuş gazeteler, dergiler ve bildiriler yayımlanmıştır.

Ancak zamanının idaresi olan İngiliz sömürgeciliği yönetimlerinin baskıları ile kurulan bu basın kuruluşları ve çıkarılan gazeteler çok kısa ömürlü olmuşlardır.

Çünkü ana temaları Kıbrıs Türkünün sesini ve varlığını duyurmak, haklarını ve çıkarlarını savunmak, Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhak edilmesine karşı çıkmaktı. Bu düşünceler ne İngilizlerin ve ne de Rumların işlerine gelmezdi.

Yıllar içinde gelişen Kıbrıs ile ilgili politikalar her açıdan Kıbrıs'ta yaşanan olaylar, basın kuruluşlarını da değiştirmiş, geliştirmiş ve dünya ile rekabet edebilecek kuruluşlar haline getirmiştir. Her türlü teknolojik gelişmelere sahip, gazete, dergi, haber ajansları ve radyo – televizyon kuruluşları oluşmuştur.

Kıbrıs'ta Türk görüşlerini dünyaya duyurmada, Türkçenin Kıbrıs'ta yayılmasını ve yaşanmasını sağlamada, Türk toplumuna toplumsal, siyasal, ahlaki ve eğitimsel açıdan büyük katkılar koymasında, Basının çok büyük payı vardır.

Kamu – İş, vefakârca birçok risklere göğüs gererek, zorluklara rağmen, tarafsız bir şekilde görev ifa eden tüm basın çalışanlarının basın günlerini Kamu – İş üyeleri adına, en içten dileklerimle kutlar, nice yıllar dilerim.

Sami DİLEK

(Genel Başkan)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER