Gürpınar: "Sigortalıların hayatını kolaylaştırmak istiyoruz"

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

Gürpınar: "Sigortalıların hayatını kolaylaştırmak istiyoruz"

Gürpınar: "Sigortalıların hayatını kolaylaştırmak istiyoruz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, sosyal sigortalıların hayatını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli alanlarda çalışmalar yaptıklarını söyledi. Gürpınar, açıklık ve şeffaflık doğrultusunda sosyal sigortalıların günlük yaşamını kolaylaştırmak istediklerini vurgulayarak, hem kişisel bilgilere hem de kurumla ilgili işlem ve istatistiklere elektronik ortamda ulaşım sağlayacak sistemler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Gürpınar: "Sigortalıların hayatını kolaylaştırmak istiyoruz"
banner
A- A A+

Gürpınar, açıklık ve şeffaflık doğrultusunda sosyal sigortalıların günlük yaşamını kolaylaştırmak istediklerini vurgulayarak, hem kişisel bilgilere hem de kurumla ilgili işlem ve istatistiklere elektronik ortamda ulaşım sağlayacak sistemler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Bu çalışmalarla ilgili bilgi veren Gürpınar, sosyal sigortalıların bugünden itibaren "ssd.gov.ct.tr " adresli web sitesinden yatırımlarına ve kişisel bilgilerine ulaşabileceğini kaydetti.

Sosyal sigortalardan emekli olup, emekli maaşı alan kronik hastaların, doktor raporu olması şartıyla, ilaçlarının iki aylık miktarını bir defada alabilmelerini sağlayacak düzenlemenin Ağustos ayı başında uygulamaya gireceğini söyleyen Gürpınar, hastaların her ay veya ayda iki kez hastaneye gitmelerine gerek kalmayacağını ifade etti.

Sosyal Sigorta Dairesi'ne ait temel istatistiklere ve mali tablolara web sitesi üzerinden ulaşım sağlayacak sistemle ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Gürpınar, bu uygulamanın da Ağustos ayı başında devreye gireceğini açıkladı.
Sigortalıların yatırımlarının ve ödemelerinin elektronik ortamda yapılabilmesini hedeflediklerini belirten Gürpınar, veznelerde kuyruklar oluşmasının önüne geçecek bu uygulamanın da yaklaşık üç ay sonra hizmete gireceğini ifade etti.

Gürpınar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmalarıyla ilgili bugün TAK muhabirine bilgi verdi.

"EMEKLİLERİN İLAÇ ALMASI KOLAYLAŞTIRILACAK"

Gürpınar, hükümetin kısa süreli olacağını ancak sonra gelecek hükümete bir temel bırakmak istediklerini belirtti. Sosyal sigortalar kurumunun toplumun büyük çoğunluğunu ilgilendiren bir kurum olduğuna vurgu yapan Gürpınar, bu nedenle yapılacak iyileştirmelerin halka olumlu yansıyacağına inandıklarını söyledi.

Sigortalardan emekli olan, kronik hastalığı bulunan kişilerin, ilaçlarını alabilmek adında ayda bir veya iki kez doktora giderek reçete yazdırdıklarını, ardından eczanelere giderek ilaçlarını aldıklarını belirten Gürpınar, bu konuda kolaylık sağlamak adında Sosyal Sigortalar İdare Meclisi ile görüşerek bazı kararlar aldıklarını anlattı.

Gürpınar bu doğrultuda doktor raporu olmak şartıyla, sigortalardan emekli olan, kronik hastalığı bulunan kişilerin, reçete ile iki aylık ilaç miktarını bir defada alabileceklerini ifade etti. Gürpınar bu uygulamanın hazırlıkların tamamlanmasının ardından Ağustos başı hizmete gireceğini vurguladı.

"SİGORTALILARIN İŞLEMLERİ ELEKRONİK ORTAMDA YAPILABİLECEK"

Sosyal sigortalılarla ilgili işlemlerin elektronik ortamda yapılması çalışmalarının hızlandırıldığını belirten Gürpınar, "Örneğin ilaç alımlarında eczacıları da kapsayacak bir program hazırlıyoruz. Eczacı bir ilacı sisteme işlediği zaman, bu sigortaların da ağına düşecek" dedi.

Her ay sigortalıların ödemelerinin, primlerinin işlemlerinin yapıldığını, bordrolar yatırıldığını, veznelerde kuyruklar oluştuğunu söyleyen Gürpınar, ödemelerin elektronik ortamda yapılabilmesinin tüm kesimler için hayatı kolaylaştıracağını belirtti. Gürpınar, bu alandaki çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

"YATIRIMLAR INTERNET ADRESİNDEN İZLENEBİLECEK"

Sosyal sigortalıların kişisel bilgilerine ulaşabilecekleri, yatırımlarını görebilecekleri uygulamanın bugünden itibaren yeniden başladığını vurgulayan Gürpınar, ssd.gov.ct.tr Internet adresinden kimlik kartı ve sosyal sigorta numarasını girerek bilgi edinilebileceğini anlattı.

Eksik yatırımlardan dolayı mağdur olan sigortalılar bulunduğunu belirten Gürpınar, bunu önlemek adına anında bilgiye erişimin önemli olduğunu ifade etti.

"KURUMLA İLGİLİ İSTATİSTİKİ BİLGİLERE KOLAY ULAŞIM SAĞLANACAK"

Gürpınar, Ağustos ayından başlayarak, her ay, bir önceki ayın Sosyal Sigortalar Dairesi'ne ait temel istatistiklerine Internet üzerinden ulaşılabileceğini söyleyerek, "Daireye kayıtlı kişi sayısı, uyrukların dökümü, iş statüsünün dökümü, cinsiyet statüsünün dökümü, maaş alanların sayısı gibi bilgiler görülebilecek" dedi.

Gürpınar, sosyal sigortalara uygulanan prime esas kazanç basamakları, Sosyal Sigortalar Dairesi'nin mali durumuna ilişkin tablolar, prim tahsilatları, malul, yaşlılık, ölüm aylıkları, işsizlik ve hastalık ödemelerini gösteren tabloların da yayınlanacağını ifade etti.

Bunların yanında sosyal sigortalar için faydalı olabilecek uygulamaları anlatan çeşitli bilgilendirici notların da,web sitesinde yayınlanacağını söyleyen Gürpınar, bu uygulamanın Ağustos başı devreye gireceğini belirtti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER