Gökçebel: "Amaç, İlahiyat Koleji'ni nakil sistemi dışına çıkarmak"

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.33

Gökçebel: "Amaç, İlahiyat Koleji'ni nakil sistemi dışına çıkarmak"

Gökçebel: "Amaç, İlahiyat Koleji'ni nakil sistemi dışına çıkarmak"

Yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin yer değiştirme bekleme listesi dün açıklandı. KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, bu listenin zamanında hazırlanmadığını ve bu nedenle okulların sorunsuz açılma riskinin arttığını söyledi.

Gökçebel: "Amaç, İlahiyat Koleji'ni nakil sistemi dışına çıkarmak"
A- A A+

Kıbrıs Postası - Filiz Seyis

Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü kadrolarında görev yapan ve yer değiştirmek isteyen öğretmenlerin yer değiştirme bekleme listesine itirazlar 16 Temmuz 2013 tarihine kadar kabul edilecek.

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile sendikanın istişare ederek sözkonusu nakil bekleme listesini en geç 30 Haziran tarihine kadar tamamlaması, 15 Temmuz tarihine kadar ise tüm nakillerin gerçekleşmiş olması gerektiğini kaydetti. Oysa ki 30 Haziran'a kadar resmileşmiş olması gereken liste, 11 Temmuz tarihinde açıklandı.

"TC ELÇİLİĞİ VE UBP BÜROKRATLARI NAKİL SİSTEMİNİ ÖZELLİKLE AKSATIYOR"

Ardından ise öğretmen açığı olan yerler için münhal açılması gerektiğini anlatan Gökçebel, yaşanan bu gecikmeden dolayı okulların zamanında açılması konusunda sıkıntı yaşanabileceğini ifade etti.

Gökçebel, bu gecikmenin özellikle gerçekleştirildiğini iddia etti.

TC Elçiliği ile UBP bürokratlarının özellikle nakil sistemini aksatmaya çalıştığını söyleyen Gökçebel, esas amaçlarının İlahiyat Koleji'ni nakil sisteminin dışına çıkararak kendi kadrolarını görevlendirmek istemeleri olduğunu ifade etti.
Gökçebel, Elçilik ile UBP'nin bunu başarmak için eğitimi aksatmayı bile göze aldığını vurguladı.

Öte yandan Gökçebel'in konu hakkında yaptığı detaylı açıklama ise şöyle:

Yeni hükümet değişikliğini fırsat bilen TC elçiliği, Müşavirleri eliyle Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Bürokratlarına sürekli talimatlar yağdırmaktadır. İstenilen bir takım empozeleri yapmak için elçiliğin müşavirleri Başbakanlık, Bakanlıklar ve Eğitim Bakanlığı içerisinde cirit atmaktadırlar.

Anayasaya, yasalara ve tüzüklere aykırı olarak kuran kursları başlatılmıştır. TC Elçiliğinin dayatmaları sonucu ayrıcalıklı olarak açılan Hala Sultan İlahiyat Koleji kadrolaşması sağlansın diye Elçilik Müşavirleri Eğitim Bakanlığının kukla bürokratlarına talimatlar yağdırmaktadır. Hala Sultan İlahiyat Kolejini nakil sistemi dışına çıkarmak için, tüm öğretmenlerin yasal nakil sistemi ortadan kaldırmak istemektedir.

Yer değiştirme tüzüğünün 17. Maddesine göre en geç 30 Haziranda itirazlar değerlendirilip kesin yer değiştirme bekleme listeleri yayınlanmalıydı. Öğretmenler yasasının 11. Maddesi (c) fıkrasına göre de 1 – 15 Temmuz tarihleri arasında ihtiyaçlar belirlenip nakil işlemlerinin tamamlanması ve yapılan çalışmalar bitirilerek Kamu Hizmeti Komisyonuna yollanması gerekmekteydi. Elçilikten talimat alan bakanlık bürokratları çalışma ve işlem yapmayarak, imza atmayarak ve her zorluğu çıkararak nakil sistemini bertaraf etmek istemektedirler. Erken seçimler nedeniyle yaşanacak olan sorunlar bu davranış nedeniyle okulların öğretmen, müdür muavini ve öğretmen eksiklikleri hiç açılmamasını getirecektir. Devlet Okullarını hiç düşünmeyen bu anlayışın esas amacı (okullar açılmayacak olsa bile) Haspolat İlahiyat Kolejinde TC Elçiliğine bağlı bir kadrolaşma yaratmaktır.

KTOEÖS olarak, hükümeti oluşturan partilerle ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanıyla yaptığımız temaslar, yoğun çalışmalar baskılar sonucu yeni bekleme listesini (hükümetin ve eğitim bakanının da olumlu yaklaşımıyla) nihayet 11 Temmuz 2013 tarihinde Perşembe günü karşılıklı imzalayarak resmileştirdik. Nakil işlemlerini hızla bitirmek için yoğun çalışıyoruz, ancak art niyetli bir anlayışla karşı karşıyayız. TC Elçiliğinin misyoner müşavirlerinin asimilasyoncu, dayatmacı bir anlayışla öğretmen üzerinde oyun oynanmasına müsaade etmeyeceğiz. Öğretmen nakillerini (yer değiştirmeleri) erken seçimlerin olumsuzluğuna rağmen sorunsuz bitirmek istiyoruz. Okulların sorunsuz açılarak hiçbir öğretmenin hakkının yenmesini istemiyoruz. TC Elçiliğinin ve şaibeli ithal müftünün Kıbrıs Türk Toplumunun yaşayışına, eğitimine, kültürüne, dinine müdahale etmesine asla seyirci kalmayacağız. TC Elçiliği ve işbirlikçilerine bu politikalardan fayda gelmeyeceğini ve bu politikalardan vazgeçilmesi gerektiğinin çağrısını yineleriz.

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu a.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER