Özyiğit: "Hastane hizmetleri ücretsiz olacak"

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

Özyiğit: "Hastane hizmetleri ücretsiz olacak"

Özyiğit: "Hastane hizmetleri ücretsiz olacak"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, TDP'nin göreve gelmesi halinde, devlet hastanelerindeki hizmetlerin kesinlikle ücretsiz olacağını açıkladı.

Özyiğit: "Hastane hizmetleri ücretsiz olacak"
banner
A- A A+

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, TDP'nin göreve gelmesi halinde, devlet hastanelerindeki hizmetlerin kesinlikle ücretsiz olacağını açıkladı.

Devlet hastanelerinden %70-80 oranında dar ve orta gelirli ailelerin yararlandığına dikkat çeken Özyiğit, sosyal demokrat bir parti olarak dar gelirli vatandaşların yanında durmanın görevleri olduğunu vurguladı.

TDP Lefkoşa milletvekili adayları 28 Temmuz erken genel seçimlerine yönelik çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Dün akşam Balıkesir ve Meriç (Mora) köylerini gezen adaylar, bu sabah da Tarım Bakanlığını ziyaret ettiler. Sivil toplum örgütlerine ziyaretler çerçevesinde ise Hemşireler ve Ebeler Sendikası ziyaret edildi. Vatandaşların görüş ve düşüncelerinin dinlendiği ziyaretlerde, TDP'nin 'Zamanı geldi' adlı seçim bildirgesi ile aday tanıtım broşürleri de tanıtıldı.

TDP Genel Sekreteri Özyiğit, Hemşireler ve Ebeler Sendikasını ziyarette yaptığı konuşmada, ülkede sağlık alanında çok önemli eksiklikler bulunduğunu belirterek, sağlık merkezlerindeki çalışma koşulları ile çalışanların haklarının iyileştirilip geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Ülke genelinde çalışanların yaşadıkları sıkıntıların yanı sıra sağlık çalışanlarının ayrıca sıkıntıları olduğunu kaydeden Özyiğit, TDP olarak bu sıkıntıların bilincinde olduklarını, çözüm önerilerinin hazır olduğunu ve sıkıntıların aşılması noktasında hiç tereddüt etmeden adım atacaklarını kaydetti.

Dayatılan ekonomik paket yerine, ülkenin öz kaynaklarına uygun olarak sivil toplum örgütleri, sendikalar ve ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte yerel özelliklere sahip yeni bir program hazırlanması düşüncesinde olduklarını belirten Özyiğit, aksi takdirde yokoluş sürecinin süreceği uyarısında bulundu.

Özellikle son yıllarda dayatma pakete bağlı olarak ihtiyat sandığı ve sosyal sigortalardaki primlerinin budanarak çalışanların emekli ikramiyelerinden %20 oranında kesinti yapılması, sosyal sigorta primlerin ise çalışanların aleyhine olacak şekilde artırıldığını kaydeden Özyiğit, TDP'nin bu konuda büyük bir direniş gösterdiğini, meclis kürsüsünün işgal edildiğini, ancak diğer partilerin gerekli direnci göstermemesi nedeniyle bu yasanın maalesef geçtiğini vurguladı.

Özyiğit, üretken yapının iyileşmesi, çalışma yaşamının uluslar arası kurallara uygun olarak kendi ülkemizde özgün koşullarda da yeniden düzenlenmesi çalışmaları olduğunu kaydetti.

CTP'nin hükümette olduğu dönemde hazırlanan, ardından da UBP döneminde hayat bulan Göç Yasası diye bilinen yasa ile 31 Aralık 2010'da kamuda işe başlayan bir kişi ile 1 Ocak 2011'de işe başlayan kişinin aldıkları maaş arasında büyük fark olduğunu belirten Özyiğit, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

CTP'nin 6 yıllık hükümet döneminde hayal kırıklığı yaratmasının ardından cebimde formül var diyerek tek başına görev getirilen UBP'nin halkına karşı ihanet içine girdiğini belirten Özyiğit, "Formül diye sendikasızlaştırma, işsizlik, fakirleşme ve göç çıktı" dedi.

Ülkede sivilleşme-demokratikleşme olması, kendi kendine yönetme gücüne sahip olması, kendi kurumlarımızın başında vatandaşlarımızın olması, kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomik yapı oluşturulması ile emek yaşamının önündeki engellerin kaldırılmasının TDP'nin olmazsa olmazları olduğunu kaydeden Özyiğit, bu unsurların hayat bulması için halka ve emekçi kesimlere, TDP'ye destek olmaları çağrısında bulundu.

-Oğuz Köse-

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, TDP'nin seçim bildirgesinde yer alan unsurların halkın beklentileri olduğunu söyledi.

Son yıllarda özellikle çalışanların büyük kayıplara uğratıldığını, bunun halkın siyasilere karşı güvensizliğinin artmasına neden olduğunu kaydeden Köse, sandığa gitmemenin yanlışlığına dikkat çekerek, toplum yararına icraat yapacak siyasi yapıların meclise taşınması gerektiğini kaydetti.

Köse, özellikle sağlık alanında özelleştirmeyi düşünen, bunun savunuculuğunu yapan siyasi partilerin kesinlikle karşısında olacaklarını açıkladı.

TDP'nin seçim bildirgesinde yer alan unsurlar ile söylemlerinin kendileri açısından önemine dikkat çeken Köse, özellikle sağlıkla ilgili unsurların hayat bulması için her türlü işbirliği ve güç birliğine hazır olduklarını ifade etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER