Etkin: "Devletin varlığına ve egemenliğine sahip çıkalım"

loading
20 Eylül, Pazar
£

9.77

8.96

$

7.56

Etkin: "Devletin varlığına ve egemenliğine sahip çıkalım"

Etkin: "Devletin varlığına ve egemenliğine sahip çıkalım"

Akdeniz TV'ye konuk olan Dışişleri eski bakanlarından ve Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin halkın seçimlerde sandığa giderek oyunu kullanmasını istedi.

A- A A+

-Seçimlere gidiyoruz. Her kes sandığa giderek oyunu kullanmalı. Parti adı vermiyorum. Ve biz diyoruz ki, devletin varlığını egemenliğiyle birlikte devamını öngören bir anlaşmayı onaylayan, ada üzerindeki varlığını ve Doğu Akdeniz'deki Türk haklı çıkarlarının korunup kollanmasının temel olduğunu söyleyen Türkiye'nin garantörlüğünden asla vazgeçilemeyeceğini ortaya koyan, Türkiye ile aramızı açmak isteyenlere karşı da duran görüşleri savunanlar bizimle aynı görüşlerimizi paylaşıyorlar

-Çok partili demokratik sistemlerde bazı değişikliklerin yapılması gerekebilir. 300 bin nüfusa sahip KKTC tek bölgeli seçim sistemine geçmelidir. Başkanlık sistemi de diktatörlük değil

-Maraş verin diyorlar. Kime vereceğiz?. Rum Yönetimine mi vereceğiz? Maraş onların mı? Onların değil. Evkaf'ın çok malı var Maraş'ta. Cumhurbaşkanı devamlı açıklıyor 'bu konu görüşülmez ve Maraş nihai bir anlaşmada ele alınabilir' diye. Benim devletimi kabul edecek mi? Benim egemenliğimi kabul ediyor mu? İki eşit devlet bazında egemenliğe sahip iki eşit devlet. Bunu akıllarına iyi koysunlar.

-Şimdiki Dışişleri Bakanı yanlış yaptı. Şafak Nöbeti ile ilgili tutumu yanlış. Bir kutlamanın programını aksatmak hatadır. Halk Şafak Nöbetine fazlasıyla gidecek

Dışişleri eski bakanlarından ve Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin, 28 Temmuz'da gerçekleştirilecek milletvekilliği erken genel seçimlerine herkesin sandığa giderek oyunu gönlünden geçen partiye kullanması gerektiğine dikkati çekti.

Akdeniz TV'de usta gazeteci Şinasi Başaran'ın sunduğu "Günaydın Akdeniz" programına konuk olan Dışişleri eski bakanlarından ve Ulusal Halk Hareketi Genel Koordinatörü Taner Etkin, seçimler ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Halkın seçimlere giderken gönlünden geçen partiye mühür vurmasından daha doğal bir şey olamayacağına vurgu yapan Etkin, "Seçimlere gidiyoruz. Her kes sandığa giderek oyunu kullanmalı" dedi.

Taner Etkin, halkın oyunu kullanırken dikkatli davranmasını da isteyerek şu ifadeleri kullandı:

"Demokrasinin temeli seçim yapmaktır. Seçimlerle yöneticilerimizi belirleyeceğiz. Biz belirleyeceğimize göre oyumuzu kullanmak lazım. Boykot yanlış. Bu devletin varlığına yakışmaz. Halkın verdiği mücadeleye yakışmaz. Hangi parti kendisine uygunsa oyunu ona göre kullanacak kişiler. Parti adı vermiyorum. Ve biz diyoruz ki, devletin varlığını egemenliğiyle birlikte devamını öngören bir anlaşmayı onaylayan, ada üzerindeki varlığını ve Doğu Akdeniz'deki Türk haklı çıkarlarının korunup kollanmasının temel olduğunu söyleyen Türkiye'nin garantörlüğünden asla vazgeçilemeyeceğini ortaya koyan, Türkiye ile aramızı açmak isteyenlere karşı da duran görüşleri savunanlar bizimle aynı görüşlerimizi paylaşmaktadırlar."

TEK BÖLGELİ SEÇİM SİSTEMİ

Çok partili demokratik sistemlerde bazı değişikliklerin yapılması gerekebileceğine işaret eden Taner Etkin, 300 bin nüfusa sahip KKTC'nin tek bölgeli seçim sistemine geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ DİKTATÖRLÜK DEĞİL

Başkanlık sisteminin diktatörlük olmadığını kaydeden Taner Etkin sistemi değiştirmek istemeyenleri de eleştirerek şöyle dedi:

"Sistem öyle bir sistem olacak ki halka eşit yararlanma, müracaat ettiği makamda eşit karşılık görebileceği bir sistem olmalı. Partizanlık bölgecilik olmasın. Genel olarak sisteme gelindiğinde niye bir sistem değişikliğine gidilmesin. Ve tek bölge olsun. İnsanımızın şikayet noktaları var. Şikayet noktalarını ortadan kaldırmak için değişiklik kaçınılmazdır. Sistemi değiştirmiyorlar. Çünkü bu sistem değişikliği içinde yasama ve yürütmenin ayrılığını öngören noktalar da var. Bakanlar Kurulu ile meclisin iç içe geçmesini ortadan kaldırmak lazım. Hem yasayı hazırla hem de yasanın geçmesi için incelemeler neyse komite üyelikleri partiler bazında. Dolayısıyla bunu ayırmak lazım. Başkanlık sistemi mi derler adına bilemem. Başkanlık sistemi diktatörlük değil. ABD ve Fransa'daki sistem diktatörlük mi? O bölgenin milletvekili sadece kendi bölgesine bakıyor. Meclise gitmeyen milletvekilleri var. Tek bölge sistemi olursa başkanlık sistemi ve bakanlar dıştan olacak bölgecilik olmayacak. Benim senin bölgem olmayacak.

MARAŞ'I KİME VERECEKMİŞİZ?

Dışişleri eski bakanı Taner Etkin, Rum Yönetimi'nin sürekli olarak kapalı Maraş bölgesini talep etmesini de eleştirerek, Maraş'ta çok sayıda evkaf malı olduğuna vurgu yaptı.

Taner Etkin şöyle dedi:

"Maraş verin diyorlar. Kime vereceğiz?. Rum Yönetimine mi vereceğiz? Maraş onların mı? Onların değil. Evkaf'ın çok malı var Maraş'ta. Cumhurbaşkanı devamlı açıklıyor 'bu konu görüşülmez ve Maraş nihai bir anlaşmada ele alınabilir' diye. Benim devletimi kabul edecek mi? Benim egemenliğimi kabul ediyor mu? İki eşit devlet bazında egemenliğe sahip iki eşit devlet. Bunu akıllarına iyi koysunlar. Ben bunu söylerken Türk tarafı olarak resmi bir sıfatla konuşmuyorum ama sivil bir toplum örgütü olarak konuşuyorum. Rumlar zaman kazanmaya çalışıyorlar. Kıbrıs sorununu ele alacak taraflardan biri olarak bizi de oyalamaya çalışıyorlar.Devletimizin varlığına, egemenliğine sahip çıkmamız gerekir. Halkımız bunu çok iyi bellemesi ve bugüne kadar verdiği mücadele böyle olmuştur ve bu mücadeleye sarılması lazım."

Taner Etkin konuşmasında, Doğu Akdeniz bölgesinde Kıbrıs Türkler ile Türkiye'nin hakları ve çıkarları olduğuna da dikkati çekti.,

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Ekonomik Protokolle ilgili son günlerde meydana gelen tartışmaları da değerlendiren Dışişleri eski bakanı Taner Etkin, bugün dünyada bağımsızım diyen bir çok ülkenin gerek siyasi gerekse ekonomik açıdan başka ülkelerle işbirliği yaptığını dile getirdi.

Taner Etkin şunları söyledi:

"Bugün dünyada da kabul edilen, tanınmış bir ülkeyi ele alın. Mutlaka işbirliği içinde olduğu gerek siyasi açıdan gerekse ekonomik açıdan ülkeler var. Kimse de bunu inkar edemez. Zaten dünya bloklaşmış bir vaziyette. Ülkelerin de kendilerine göre ekonomik politikalarını belirlerken, ülkelerle işbirliği içinde oldukları yardım aldıkları o yardımı iki ülke arasında yaptıkları anlaşmaya dayalı olarak uyguladıkları vakidir ve geçerlidir. Ama ben de KKTC olarak ne istediğimi, hangi nedenle o istediğimi anlatmam lazım. Benim bugün anavatanım Türkiye ile siyasi ve ekonomik açıdan yakınsa ilişkilerim anavatan makamlarıyla hükümetiyle devletiyle bir bütün olarak iktidarıyla muhalefetiyle yapacağım temaslarla yürütmek gerekir. Bu temaslarda farklı nedenleri izah ederken esas olan da Türk ulusunun çıkarlarıdır."

ŞAFAK NÖBETİ KONUSUNDA DIŞİŞLERİ BAKANI YANLIŞ YAPTI

Taner Etkin Dışişleri Bakanı Kutlay Erk'in Şafak Nöbeti etkinliğini kutlama programından çıkarmasını da eleştirerek, "Şimdiki Dışişleri Bakanı yanlış yaptı. Şafak Nöbeti ile ilgili tutumu yanlış. Bir kutlamanın programını aksatmak hatadır. Halk Şafak Nöbetine fazlasıyla gidecek" dedi.--

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER