Nezire Gürkan'dan "Hayata İzler 2"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Nezire Gürkan'dan "Hayata İzler 2"

Nezire Gürkan'dan "Hayata İzler 2"

Siyasiler yanında toplumun farklı kesimleriyle yaptığı röportajlarıyla bilinen Gazeteci-Yazar Nezire Gürkan, röportajlardan oluşan yeni bir kitap yayınladı... "Hayata İzler 2"

Nezire Gürkan'dan "Hayata İzler 2"
banner
A- A A+

Yaklaşık 3 yıl önce yayınlanan ilk ciltte büyükelçiden siyasetçiye, köy kadınından girişimciye, esnaftan işinsanlarına kadar farklı portrelerden oluşan 34 röportajı kitaplaştıran Nezire Gürkan, kitabın iikinci cildinde de 14 ayrı röportajı raflara taşıdı. Bunlardan 13'ü farklı tarihlerde yayınlanıp medyada yer bulan röportajlar, biri ise kitaba özel Enver Emin'le yapılan röportaj...

Eski siyasetçi, futbolcu, eczacı Enver Emin bir ilk niteliği taşıyan kitaptaki röportajında, özellikle siyasete dair önemli notlar düştü. Yıllarca aynı partide birlikte çalışan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile UBP Genel Başkanı İrsen Küçük'ün birbirlerini hiç sevmedikleri, hatta Eroğlu'nun Küçük'ün partiye katılmasına karşı çıktığı; eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın oğlu Raif'in cenaze törenine Enver Emin dahil bir grup insanın katılmasını engellediği bunlardan sadece bazıları. Röportajında "Sistem çöktü, menfaat çin siyaset yapılıyor" diyen Enver Emin, "Yeniden uyanış" çağrısı da yapıyor...

HER KULVARDAN 13 İSİM

Önümüzdeki günlerde düzenlenecek etkinlikle tanıtımı yapılacak kitapta yer alan diğer isimler ise şunlar:

Türkiye'nin eski Lefkoşa büyükelçilerinden Şakir Fakılı, Gazeteci-Yazar Ahmet Tolgay, merhum şairlerden Fikret Demirağ, emekli yargıçlardan Gönül Erönen, Hukukçu Hasan Sözmener, İşkadını Bilge Nevzat, Tiyatro Sanatçısı Ayla Haşmet, İşkadını Semral Erel, Sanatçı Sevcan Çerkez, İşkadını Münüse Taşer, Piyanist Rauf Kasimov, İşkadını Özgül Kızılbora ve doğuştan engelli şair yazarlardan Orkun Bozkurt.

İLK CİLTTE 34 İSİM

Hayata İzler'in ilk cildinde yer alan, bir kısmı röportaj yapıldıktan veya kitap yayınlandıktan sonra hayatını kaybeden 34 isim ise şunlar:

Alpay Durduran; eski TC Lefkoşa büyükelçileri Hayati Güven, Aydan Karahan ve Türkekul Kurttekin; eski UBP genel başkanları Hüseyin Özgürgün ve Tahsin Ertuğruloğlu; eski Sayıştay Başkanı Nail Atalay, eski Yüksek Mahkeme Başkanı Salih Dayıoğlu, eski müzakerecilerden İşadamı Ergün Olgun, eski Başsavcı Akın Sait, Hukukçu Oktay Feridun, Rüstem Tatar, İsmail Bozkurt, Fatma Ekenoğlu, Oya Talat, Ayten Berkalp, Feyziye Hulusi, Dudu Soyer, Süheyla Küçük, Neriman Cahit, Işın Ramadan Cemil, Pervin Gürler, Vedia Barut, Raziye Kocaismail, İsmet Vehit Güney, Metin Turan, Celal Değgin, Kemal Akıncı, Kemal Yücel, Salih Çelebioğlu, Hüseyin Kanatlı, Arman Ratip, Abdullah Öztoprak ve Aliya.

SEÇKİNİN ÜRÜNLERİ

Gazeteci-Yazar Hasan Kahvecioğlu'nun Hayata İzler'in 2. cildindeki ifadesiyle; "...İsimler hassas bir seçkinin ürünleri. Nezire Gürkan'ın kullandığı format klasik soru-cevap biçeminin ötesinde... İki kitapta yer alan 50'ye yakın kişinin toplumsal yanlarını, sosyal arka planlarını çizerken gerçek bir portre sanatçısı gibi davrandı. Fırçasını gelişigüzel savurmadı, tam tersine konuştuğu kişilerin farklılıklarını öne çıkardı, tarihsel derinliklere hassasiyetle dokundu, edindiği bilgileri toplumsal fayda süzgecinden geçirerek haber değerlerine uygun biçimde önümüze koydu... Bunu yaptığı için de önyargısız okunan, gereksiz uzatmalardan kaçınan, barışçı bir dil kullanan, okuyucuyu taraflı-tarafsız ikilemine sokmayan, korkusuz analizler içeren, politik ağırlığının altında okuyucuyu ezmeyen, klasik devletin talebi olan propaganda kokulu haberciliği reddeden bir iş çıktı ortaya..."

DENKTAŞ KİTAPLARI

Yayınlanmış kitap sayısı 4'e ulaşan Nezire Gürkan'ın eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'la ilgili de röportaj formatında yayınlanmış kitapları var.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER