Basın- Sen TAK'ta yaşananlar ile ilgili açıklama yaptı...

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

Basın- Sen TAK'ta yaşananlar ile ilgili açıklama yaptı...

Basın- Sen TAK'ta yaşananlar ile ilgili açıklama yaptı...

Basın Emekçileri Sendikası yaptığı açıklama ile Türk Ajansı Kıbrıs'ta yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Başkan Kemal Darbaz imzalı açıklama şöyle:

Basın- Sen TAK'ta yaşananlar ile ilgili açıklama yaptı...
A- A A+

Uzunca bir süredir Türk Ajansı Kıbrıs'ta yaşanan gelişmelere, çalışanlara yaşatılan huzursuz ortama ve sendikamıza yapılan baskılara rağmen, yasalara bağlı ve çalışandan yana tavrımızı korumaya inatla devam ediyoruz. Yaşadıklarımızı ve çalışanlara yaşatılanları, seçimler sonrasında yapacağımız geniş kapsamlı bir basın toplantısıyla, basın emekçileri ve kamuoyu ile paylaşacağız.

Ancak, bugün için söylenmesi ve kamuoyu ile paylaşılması gereken birkaç önemli konunun altını çizmek, ilgili kurum Müdürünün ve ilgili Bakanların dikkatini çekmek istiyoruz.

Yasalar tahtında biz kamu çalışanlarına tanınan, her ay için 3 günlük hastalık izni ne yazık ki yıllardır, yine kamuda çalışan birtakım kişiler tarafından yanlış kullanılmaktadır. Bir çalışanın düzenli bir biçimde her ay için 3 günlük hastalık izni kullanması büyük bir samimiyetsizlik ve suistimal örneğidir. Kamu çalışanlarına tanınan bu hakkın çalışma yaşamı açısından son derece önemli bir kazanım olduğunu düşünmekle birlikte, bu kazanımı sorgulanır bir noktaya taşıyanlara karşı tavrımız kesin olarak olumsuzdur/olumsuz olacaktır.

Sözünü ettiğimiz suistimalin en acı örneğini şu an için Türk Ajansı Kıbrıs'ta yaşamaktayız. Kurum Müdürüyle birlikte toplam 47 çalışanı bulunan ajans'ta, bugün itibarı ile 6 raporlu çalışan bulunması, salgın bir hastalık olmadığına göre, gerçekçi olmaktan son derece uzaktır. Ancak bu tavrın bir tesadüf olamadığını kamuoyunun ve ilgili bakanlıkların çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir.

Kısa bir süre önce yeni atanan Kurum Müdürünün, yasalara bağlı olarak yaratmaya çalıştığı, çalışanların eşitliğine dayalı çalışma ortamı ne acıdır ki, amir konumdaki birtakım kuru çalışanları tarafından sekteye uğratılmaya çalışılmaktadır. Birtakım haksız menfaatlerine dokunuldu diye ayağa kalkan ve bu tür yöntemlerle statükoyu korumaya çalışanlara hiçbir biçimde boyun eğmeyeceğiz.

Öte yandan, Kurum çalışanı basın emekçilerinin çözülmesi gereken onlarca sorunu bulunmasına karşın, TAK Yönetim Kurulu Başkan Sayın Emir Ersoy, aylardır Yönetim Kurulunu toplantıya çağırmamakta, her geçen gün sorunların büyümesini bekleyerek krize oynamaktadır.

Basın-Sen, yaşanan süreci tüm çıplaklığıyla, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaktır. Ancak şu anda yapılması gerekenler vardır. Yetkili Sendika olarak Kurum Müdürlüğünü, Dışişleri Bakanlığını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını bir kez daha göreve davet ediyoruz.

Yasalara dayalı, meşruluk temelinde ve çalışandan yana mücadelemiz sürecektir.

Kemal Darbaz

Başkan

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER