Sanayi Odası: "Teknokrat hükümet örnek olmalı"

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Sanayi Odası: "Teknokrat hükümet örnek olmalı"

Sanayi Odası: "Teknokrat hükümet örnek olmalı"

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, teknokrat hükümetten, hiçbir etki altında kalmadan, ülke menfaatleri konusunda kararlılığından taviz vermemesini istedi.

Sanayi Odası: "Teknokrat hükümet örnek olmalı"
banner
A- A A+

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yinetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Uzun yıllardan sonra ilk defa siyasi kaygılardan uzak, iş yapma enerjisiyle dolu bir Bakanlar Kurulu'nun şeffaf, hesap verebilir ve adil bir sistem içerisinde çalışma yapması bizleri memnun etmektedir. Kısa görev süresi içerisinde yapılan birçok icraatın KKTC'nin partizanlıktan uzak teknokrat bir hükümete ne kadar ihtiyacı olduğunun en önemli göstergesidir.

Sanayi Odası olarak inancımız genel seçimlerden sonra da siyasi çıkardan uzak, ülke gerçeklerine hakim, ülke menfaatlerini savunan, bilgili, çalışkan ve yöneticilik vasıflarına haiz kişilerden oluşacak bir teknokrat hükümete ihtiyaç olduğudur. Ancak son dönemlerde teknokrat hükümetin çalışmalarıyla ilgili olarak Ticaret Odası'ndan çelişkili açıklamalar geldiğine tanık olunmaktadır.

Kişisel siyasi bağlantılarıyla uzun yıllardır ülke ekonomisini tutsak edenlerin, teknokrat hükümetle anlaşmasını beklemek zaten mümkün değildir.

Kısa dönem için gelen teknokrat hükümetten çok fazla bir şey beklemek gerçekçi olmayacaktır. Ancak bu dönem içerisinde yapılabileceğine inandığımız, katma değeri yüksek, hammaddesi KKTC'de üretilen ve istihdam sağlayan portakal suyu, süt ve et ürünleri, harup, zeytin ve benzeri kültürel ürünlerimizin korunması ve desteklenmesi konusunda bazı çevrelerin baskılarıyla teknokrat hükümetin kararsız kalması, tüm üretici kesimlerimizde üzüntü yaratmıştır.

Görev süresi kısa sürse de teknokrat hükümet, hiçbir etki altında kalmadan ülke menfaatleri konusunda kararlılığından taviz vermemelidir.

Unutulmamalıdır ki kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi yaratmak istiyorsak, bunu ithalatla değil, sadece üretimle sağlayabiliriz. Yine unutulmamalıdır ki "Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar".

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

Yönetim Kurulu

Kıbrıs Türk Sanayi Odası

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER