Kayral: "KHK, görevlerini tam bağımsız şekilde sürdürmektedir"

loading
29 Kasım, Pazar
£

10.43

9.37

$

7.84

Kayral: "KHK, görevlerini tam bağımsız şekilde sürdürmektedir"

Kayral: "KHK, görevlerini tam bağımsız şekilde sürdürmektedir"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa'sının Amir hükmü uyarınca Anayasal bir kuruluş olarak yasa ile oluşturulan Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı görevlerini tam bağımsız ve tarafsız olarak Anayasa ve Yaslara uygun olarak sürdürmektedir.

Kayral: "KHK, görevlerini tam bağımsız şekilde sürdürmektedir"
A- A A+

Bu çerçevede Kamu Hizmeti Komisyonu üstlendiği görevin yüksek sorumluluk bilinciyle faaliyetlerini sürdürürken yurtiçinde ve yurtdışında bu konularda bilgi ve tecrübesi olan kurumlarla istişare içerisinde her türlü işbirliğine gitmektedir.

Komisyonumuz bünyesinde bulunan soru bankasının yeniden yapılandırılması hususunda çalışma başlatılmış olup, konu ile ilgili uzman kurumlarla istişareler yapılmaktadır. Bu çalışmalar ile sınavların daha objektif, yansız, yüksek seviyede, seçici, nitel ve nicel anlamda hiçbir tartışma ve itiraza meydan vermeyecek seviyeye çıkartılması amaçlanmaktadır.

Dünyanın en büyük üniversite yayınevi olan Oxford Üniversity Press'in uyguladığı Yabancı Dil (İngilizce) "Oxford Çevrimiçi Seviye Belirleme Sınavı"nın Kamu Hizmeti Komisyonu'nca yapılması kapsamında çalışmalar başlatılmış ve sonuç alma aşamasına gelinmiştir.

Bu doğrultuda ülkemizde bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlükleri ziyaret edilmiş, işbirliği olanakları araştırılmış ve kısa sürede netice verecek çalışmalar başlatılmış bulunmaktadır.

Yine bu amaçla Türkiye Cumhuriyeti, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Sn. Prof. Dr. Ali Demir ve heyeti ile hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hem de Ankara ziyaretimiz sırasında, soru bankasının güçlendirilmesi ve öğretmen atama sınavları hususunda soru bankamızın geliştirilmesi ve teknik işbirliği yapılması yönünde prensip anlaşmasına varılmıştır.

Ayrıca, Ankara ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Personel Başkanı Sn. Mehmet Ali Kumbuzoğlu da ziyaret edilmiş, Kamu Hizmeti Komisyonu ile Devlet Personel Başkanlığı'nın ortak hizmet alanlarının belirlenerek karşılıklı bilgi birikimlerinden yararlandırılması için ön temas yapılmıştır.

Gelişmelerle ilgili olarak ilgili Sivil Toplum Örgütlerine(Sendikalar) de bilgi verilerek görüşleri alınacaktır.

Tüm bu uğraş ve çabalardaki amaç, seçim yasaklarının yaşandığı bu ara dönemden yararlanarak (Her türlü terfi, tayin ve nakiller yasaklanmıştır) önümüzdeki günlerde yapılması muhtemel Öğretmenlik Sınavlarının tamamen yenilenmiş soru bankası ile yürütülmesi sağlamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.

Kamil Kayral

Kamu Hizmeti Komisyonu

Başkanı

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER