Atun: "Geçici hükümetin protokolü iptal etme yetkisi var"

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

Atun: "Geçici hükümetin protokolü iptal etme yetkisi var"

Atun: "Geçici hükümetin protokolü iptal etme yetkisi var"

UBP Milletvekili Sunat Atun, geçici hükümetin protokolü iptal etme yetkisi bulunduğunu ancak buna cesaretlerinin olmadığını söyledi ve ekledi: ???

Atun: "Geçici hükümetin protokolü iptal etme yetkisi var"
A- A A+

Eski Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Günaydın Ada programının konuğu oldu. Kendi bakanlığı döneminde Türkiye ile imzalanan 2013-2015 Ekonomik İşbirliği Protokolü'ne diğer partilerden gelen eleştirilerin arkasının boş olduğunu belirten Atun, yapılan açıklamalarda bunu rahatlıkla gördüklerini ifade etti. O dönem muhalefette olan partilerin şimdi hükümete geldikten sonra taktik değiştirdiklerini belirten Atun; "O dönem eleştirilere açık olduğumuzu ve bu karşı çıkışlarının altında ne yattığını sormuştuk ancak dile getirmemişlerdi şimdi de revize edeceklerini söyleyip altını doldurmuyorlar"dedi. ??

İPTAL İÇİN BAKANLAR KURULU KARARI YETER: ?

Geçici hükümetin maaş ödemeleri esnasında Türkiye'ye verdiği taahhüdün ısrarlı sorulara rağmen hala açıklanmadığına dikkat çeken Atun, Başbakan Sibel Siber'in konuyla ilgili olarak Star Kıbrıs'a yaptığı açıklamalara da atıfta bulundu. Uluslararası anlaşmaların anayasa niteliğinde olduğunu doğrulayan ancak Türkiye ile imzaladıkları bu protokolün uluslararası anlaşma niteliğinde olmadığını çünkü Meclis kararıyla değil Bakanlar Kurulu'ndan geçtiğini ifade etti. Atun; "O nedenle kendilerini çok rahatsız eden bu protokolün iptali için bakanlar kurulu kararı almaları yeter ancak almıyorlar. Neden almadıklarını da halka açıklamalılar. Başbakan Sibel Siber, ekonomik programı ortadan kaldırmak gibi bir girişimleri olup olmadığını açıklamalı çünkü CTP bunu çok ifade etmişti… Ayrıca Sibel Siber hükümeti TC'den para almak için bu programa imza atmış mıdır bunu da çok merak ediyorum"dedi.

?TAKILMIŞ PLAK GİBİLER: ?

Siyasi partilerin hazırladıkları ekonomi programlarını da değerlendiren Atun, bu programların Türkiye ile imzalanan protokole ya da ülke sorunlarına alternatif olamayacağını da savundu. Bu programların samimi olmadığını ifade eden Atun, partilerin 2005 ve 2009 seçimlerindeki söylemlerini bir kez daha dile getirdiklerini belirtti. Atun; "Takılmış plak gibi aynı şeyleri, yuvarlak söylemlerle ifade ediyorlar ve altı da dolu değil"dedi. ??

ÖZELLEŞTİRME YASASI İNSANİ YÖNÜ EN YÜKSEK OLAN YASADIR: ?

Çok tartışılan özelleştirme konusunda savunulan özerkleşmenin kurumların içerisinde bulunduğu ekonomik çıkmaza çare olamayacağını ifade eden Atun, Özelleştirme Yasası'nın birçok hassasiyet göz önünde bulundurularak hazırlandığını söyledi. Özelleşen yerlerde yatırım ihtiyacının olduğunu belirten Atun, "bu durum tekelleşme yaratmaz mı" sorusuna da şu yanıtı verdi: " Hayır bu bir tekelleşme yaratmaz. Özelleştirme Yasası'nı da hazırlayan bizim bakanlığımızdı. Özelleştirme Yasası dünyada sosyal yönü, insani yönü en yüksek olan yasadır. Zaten anayasa mahkemesine de muhalefet bunu taşımıştı ve anayasa mahkemesi de yasayı onaylamıştır." ??

MAĞUSA'DA BİRİNCİYİZ: ?

Seçim çalışmalarını da aktaran Atun, Mağusa'da Ulusal Birlik Partisi'nin önde gittiğini ve bölgede herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Yaşanılan süreçten tüm partililer gibi kendisinin de rahatsızlık duyduğunu belirten Atun; "Görev süremiz bitmeden görevden gitmemiz üzücü olmuştur, icraatlarımız yarım kalmıştır"dedi. Atun bir soru üzerine seçilme kaygısı yaşamadığını da vurguladı.

StarKıbrıs

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER