Özkardaş: "Çevreyi katledenler bedelini ödemelidirler"

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.46

8.54

$

7.25

Özkardaş: "Çevreyi katledenler bedelini ödemelidirler"

Özkardaş: "Çevreyi katledenler bedelini ödemelidirler"

12 Mart 2013 tarihinde Alpet'e ait Kalecik akaryakıt dolum tesislerinde; ihmal, para hırsı, devletin neme lazımcılığı ve yasal eksiklikler nedeni ile, denize tonlarca yakıt karışmış ve yetkililer bu miktarı iki ton olarak açıklamışlardı…!

Özkardaş: "Çevreyi katledenler bedelini ödemelidirler"
A- A A+

Bu çevre felaketinin yaşanmasının hemen ardından aşağıdaki açıklamayı yapmış ve o günün hükümetini uyarmıştık.

"Alpet'e ait Kalecik Tesislerinde yaşanan ve tonlarca yakıtın denize boşaldığı çevre felaketinden sorumlu olanlar; çalışma emniyeti olmadan bu tesise izin veren sorumsuz hükümetlerdir.

Söz konusu dolum tesisine yapım izni verenler, bu tesisteki denizden karadaki tanklara basınçlı olarak pompalanan akaryakıtın geçtiği boruların basınçlara dayanıklı olup olmadığı, teknik olarak tüm taşıyıcı ve aktarıcı birimlerle depolama ünitelerinin teknik özelliklerinin Uluslararası standartlara uygun olup olmadığı kontrolleri yapmış mıdırlar? Ya da bu tesise kuruma izni verilirken bilir kişilerce tesisin yapımı için uyması gerekli tüm koşullar talep edilmiş midir? Eminiz ki hayır.

Bize göre bu konunun bilir kişilerce araştırılıp, dolum tesisindeki yakıt taşıyıcı ve/veya aktarıcı denizdeki ve karadaki tüm boruların dayanıklılık testleri yapılarak bundan sonraki olacak çevre felaketlerinin önüne geçilmelidir.

Denizi ve deniz canlılarını felakete götüren ve uygun niteliklerde malzeme kullanmayan ve buna göz yuman sorumlular hakkında da soruşturma açılması gerekmektedir.

Bu felaket ve yaşanan akaryakıt kaçakçılığından dolayı ülkemizin uğradığı zarar da umarız, yeni bir petrol dolum tesisi kurulma izni verilmesi için ısrar eden hükümete de, buna arka çıkanlara da bir ders olur…"

Bu yazımızdan sonra aradan tam dört ay geçti ve hiçbir önlem alınmadığı için de dün AKSA'nın Kalecik Dolum tesislerinde daha büyük bir çevre felaketinin yaşanmasına neden olundu.

Bu felaketin turizme olan zararının yanı sıra, milyonlarca canlıyı yok etmesi ve yaşam alanlarını bozmasının bedeli olamaz.

Hükümetin derhal, hem Alpet'in ve hem de Aksa'nın tesislerinin sözleşmelerini gözden geçirip, tüm tesisin; özellikle de denizden karadaki tanklara yakıt taşıyan boruların uluslar arası standartlara, dayanıklılığa ve yeterliliğe uygun hale getirilmesi ve her yıl testlerinin yaptırılma zorunluluğu getirilmesi gerekir.

Bu yaşananların da, ülkemizde ısrarla kurulmak istenen petrol dolum tesislerinin ne kadar tehlikeli ve gereksiz olduğunun anlamayanlara bir ders olması gerekir.

Aksa, Alpet ve bunlar gibi para uğruna çevreyi ve canlıları katledenler de artık yaptıkları bu aymazlıkların bedelini ödemelidirler.

Mehmet Özkardaş

Genel Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER