Tatar: "Türkiye'ye kredi ödemeleri çözümden sonra"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Tatar: "Türkiye'ye kredi ödemeleri çözümden sonra"

Tatar: "Türkiye'ye kredi ödemeleri çözümden sonra"

Akdeniz TV'ye konuk olan UBP Lefkoşa Milletvekili adayı ve Maliye eski bakanı Ersin Tatar;

Tatar: "Türkiye'ye kredi ödemeleri çözümden sonra"
banner
A- A A+

- Türkiye kredilerin geri ödenmesi için tarih ve faiz belirlemedi. Türkiye'de üst düzey yetkililerinden de teyit ettiğime göre bu konu çözümden sonra çözülecektir

-KKTC'yi, ekonomik darboğaz yaşayan Yunanistan'a benzetmek ülkeye zarardan başka bir şey getirmez

-Bizim boş kasa veya eksik kasa bıraktığımız şeklindeki değerlendirmeler son derece yanlış. Hiçbir zaman kasada para bırakılmaz. Bütçe açığı olan bir yerde ki şu anda bunu 100 milyon TL'ye kadar indirdik, kasada eksiklik görülmesi de normaldir

-Gelinen aşamada UBP'nin vizyonu ve misyonu ile yaptığı projeler Türkiye ile sıcak temaslar küçümsenemez. Bu kadar sıkıntılar bir ortamda Güney Kıbrıs çökerken turizmde artış olurken yüksek öğrenimde öğrenci sayısı yükselirken bütün bu çalışmaların içerisinde UBP'nin tekrar iktidara gelmemesi, bu sürecin aksamasına yol açar. Türkiye ile ilişkilerimiz bizim zamanımızda zirve yaptı. Bu sürecin aksamadan devam etmesi KKTC'ne büyük yararı olacağını düşünüyorum. UBP seçmenlerinden mühür istiyoruz. Ne kadar mühür vurursak o kadar milletvekili çıkarırız. Tarihi bir fırsattır. Halkımızın sandığa giderek yurttaşlık görevi olarak oyunu kullanmasını arzu ediyoruz

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili adayı ve Maliye eski bakanı Ersin Tatar, Maliye Bakanı Zeren Mungan ile ekonomistlerin yaptığı değerlendirmeleri eleştirerek, Türkiye'nin kredilerin geri ödenmesi için tarih ve faiz belirlemediğine dikkati çekti. Tatar; " Türkiye'de üst düzey yetkililerinden de teyit ettiğime göre bu konu çözümden sonra çözülecektir" dedi.

Akdeniz TV'de usta gazeteci Şinasi Başaran'ın "Günaydın Akdeniz" programına katılarak önemli açıklamalarda bulunan UBP Lefkoşa Milletvekili adayı ve Maliye eski bakanı Ersin Tatar, KKTC'yi, ekonomik darboğaz yaşayan Yunanistan'a benzetmenin ülkeye zarardan başka bir şey getirmeyeceğini kaydetti.

KKTC'nin esas sorununun 3 milyar TL civarındaki iç borç olduğunu anlatan Ersin Tatar, Kamu bankaları ve İhtiyat Sandığı ile kredi anlaşmalarında kabul edilen yüksek faiz nedeniyle esas faiz mağdurunun devlet olduğunu dile getirerek, kamu borçlarının rahatsızlık verecek dereceye ulaştığını belirtti.

Maliye eski Bakanı Ersin Tatar şunları söyledi:

"Faiz öncesi yılda 500 milyon TL olan bütçe açığı, bizim tarafımızdan 100 milyon TL civarına indirilmiştir ancak bu 100 milyon TL civarı rakamda faiz yoktur. Faize bir çare bulunmnalıdır. Aksi takdirde iç borç çığ gibi büyür"

KKTC ekonomisine bakıldığında ne Türkiye'den alınan kredinin iç borç faizini ödeyebilecek durumunda olduğunu dile getiren Ersin Tatar, "Türkiye ile imzalanan 2013-15 ekonomik işbirliği protokolü içerisinde 300 milyon TL de Türkiye ile müzakere ettikten sonra faiz ödemeleri için kullanacağımızı taahhüt ettik. Ancak bunu kullanabilmemiz için bazı koşulları, tedbirleri ve düzenlemeleri yerine getirmemiz gerekir" şeklinde konuştu.

UBP Lefkoşa Milletvekili adayı ve Maliye eski Bakanı Tatar, devletin borçlandığı kurumların faizlerin düşürülmesi konusunda isteksiz davrandığını da anlattı.

YUNANİSTAN'A BENZEMEYİZ

Ersin Tatar,bazı ekonomistlerin, KKTC'nin ekonomik sıkıntı yaşayan Yunanistan'dan daha kötü durumda olduğunu söylemelerinin ülkedeki yatırım iklimini bozacağını, bu nedenle yanlış olduğunu belirtti.

Türkiye'den alınan kredilerin karşılığının şu ana kadar talep edilmediğine dikkati çeken Ersin Tatar şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de görüştüğüm yetkililer bana, KKTC'ye verilen kredilerin bir çözüm olması durumunda Kıbrıs ile görüşülüp gündeme getirileceğini söylediler. Böyle değerlendirmeler sakıncalı olabilir çünkü KKTC gelişmekte olan bir ekonomiye sahip ve bu yatırımlara ihtiyacı var. Burayı Yunanistan'a benzettiğinizde ve Yunanistan'ın başına gelenleri gördüğünüzde, burada yatırım iklimini bozabilecek, bütün sistemi tehlikeye atabilecek tespitler tehlikeli olur. Türkiye'nin verdiği krediler karşılığında bir taahhütname, ilgili sözleşmelerde bunların ödenmesi konusunda bir tarih ve de faiz oranı belirlenmedi. Madem böyle bir geri ödeme talebi yoktur, Türkiye kendine göre bir çözüm durumunda, talep edeceği veya mahsuplaşma yapacağı bir kriter olarak ortaya çıkacaktır."

Ersin Tatar, Türkiye'nin 2012'de 2.6 milyar TL, 2013'te imzalanan "Ekonomik İşbirliği Protokol"ü ile 3.3 milyar TL ek kaynak göndereceğini, maliyeti tamamıyla Türkiye tarafından karşılanacak su projesinin ise 1.5 milyar TL tutacağını aktardı.

Şimdiki koalisyon hükümetinin "boş kasa bulduk" şeklindeki söylemlerini de eleştiren Ersin Tatar şunları söyledi:

"Bizim boş kasa veya eksik kasa bıraktığımız şeklindeki değerlendirmeler son derece yanlış. Hiçbir zaman kasada deste deste para o şekilde bırakılmaz. Bütçe açığı olan bir yerde ki şu anda bunu 100 milyon TL'ye kadar indirdik, kasada eksiklik görülmesi de normaldir."

Seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan UBP Lefkoşa Milletvekili adayı ve Maliye eski Bakanı Ersin Tatar, uygulamakta oldukları projelerin devam edebilmesi için UBP'nin tekrar iktidar olması gerektiğinin altını çizdi.

Ersin Tatar şöyle dedi:

"Gelinen aşamada UBP'nin vizyonu misyonu yaptığı projeler Türkiye ile sıcak temaslar küçümsenemez. Bu kadar sıkıntılar bir ortamda Güney Kıbrıs çökerken turizmde artış olurken yüksek öğrenimde öğrenci sayısı yükselirken bütün bu çalışmaların içerisinde UBP'nin tekrar iktidara gelmemesi, bu sürecin aksamasına yol açar. Türkiye ile ilişkilerimiz bizim zamanımızda zirve yaptı. Bu sürecin aksamadan devam etmesi KKTC'ne büyük yararı olacağını düşünüyorum. UBP seçmenlerinden mühür istiyoruz. Ne kadar mühür vurursak o kadar milletvekili çıkarırız. Tarihi bir fırsattır. Halkımızın sandığa giderek yurttaşlık görevi olarak oyunu kullanmasını arzu ediyoruz."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER