Tatar: "Hedeflenen tüm rakamlara ulaştık"

loading
20 Eylül, Pazar
£

9.76

8.95

$

7.56

Tatar: "Hedeflenen tüm rakamlara ulaştık"

Tatar: "Hedeflenen tüm rakamlara ulaştık"

Maliye Eski Bakanı, UBP Lefkoşa milletvekili adayı Ersin Tatar, kendi hükümetleri döneminde maliye disiplininin başarıyla yapıldığını, hedeflenen tüm rakamlara ulaşıldığını kaydetti.

A- A A+

Maliye Eski Bakanı, UBP Lefkoşa milletvekili adayı Ersin Tatar, 28 Temmuz Erken Genel Seçimlerine yönelik ziyaretlerini sürdürüyor.

Tatar bu çerçevede dün Havadis, Haberdar ve Volkan gazetelerini ziyaret etti ve gazete yetkilileriyle bir araya geldi. UBP iktidarı döneminde yaptıkları icraatları anlatan Tatar, 28 Temmuz sonrası için de hedeflerini ve projelerini aktardı.

Ziyaretlerinde konuşan Tatar, 4 yıllık görev süresi boyunca bütçede iyileşmeler yaşandığını ifade etti.Tatar, mali disiplin ve bütçe disiplini uygulayarak, kaynakların sağlıklı bir şekilde, yerinde ve adaletli harcanmasıyla ekonomide bir takım dengeler oluştuğunu söyledi.

"BÜTÇE AÇIĞINI AZALTTIK"

Türkiye Cumhuriyeti'nin "Kamu Maliyesinin Desteklenmesi" için verdiği katkı her yıl azaldığı halde yerel bütçe açığının artmadığını ve tam tersine azaldığını bildiren Tatar, gelirlerdeki artışa paralel yatırımların artırılması ile ekonomiye önemli ölçüde kaynak aktarıldığını kaydetti.

Faiz Farkı Fonu gibi bütçe imkanları ve düşen faiz oranları ile yeni krediler oluştuğunu da anlatan Tatar, Avrupa'nın önde gelen ülkelerinde ve Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik krize rağmen KKTC ekonomisindeki büyüme ile bu krizin oldukça hafif atlatıldığını, rakamların da bunu gösterdiğini belirtti.

SAĞLIK VE EĞİTİME BÜYÜK KAYNAK

Tatar şöyle devam etti: "Yerel bütçe gelirlerindeki artış hükümetimiz döneminde yüzde 40'ı bulmuştur. Sağlık için ayrılan bütçe 170 Milyon TL'den 222 Milyon TL'ye ulaşmıştır. Merkezi bütçeden eğitim için ayrılan kaynak ise 377 Milyon TL'den, 490 Milyon TL'ye artırılmıştır. Sadece bu iki sektör için sağlanan artış yüzde 30 civarındadır.Sosyal sigortalılarımız için ilgili daireye aktarılan kaynak da küçümsenemeyecek miktarda artırılmıştır. Sosyal Sigortalara 4 yıllık dönemde aktarılan kaynak yüzde 43 artmıştır. Yine belediyelere aktarılan kaynak yaklaşık yüzde 100 artışla yıllık 154 Milyon TL'ye yükselmiştir. Belediyeler ve sigortalar gibi cari transfer giderleri başta olmak üzere, genel bütçe gider başlıklarındaki artışa rağmen, yerel bütçe açığındaki azalma gerçekleşmiştir."

"DEVLETİN GELİRLERİNİ 1.57 MİLYAR TL'DEN, 2.2 MİLYAR TL'YE ÇIKARDIK"

Tatar, Başbakan Siber Siber'in "Maliyeyi ekside devraldıkları" söylemini eleştirerek, bunun doğu olmadığını, bıraktıkları bütçenin iyi olduğunu ve iyi yönetildiğini savundu. Devletin 2009 yılında 1.57 milyar TL geliri varken, bu rakamı 2.2 milyar TL'ne çıkardıklarını ifade eden Tatar, kendi hükümetleri döneminde maliye disiplininin başarıyla yapıldığını, hedeflenen tüm rakamlara ulaşıldığını kaydetti.

2013 yılında, yılın yarısında hükümeti devrettiklerinde, Türkiye'den beklenen mali katkının 300 milyon TL olduğunu ifade eden Tatar, kendilerinin bu paranın sadece 120 milyon TL'sini kullandığını, yani geriye kullanılacak 170 milyon TL bakiye kaldığını söyledi. Tatar, "maliyenin kasasını boş mu bıraktık, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

Öte yandan seçim ziyaretlerini sürdüren Tatar dün de Hamitköy'de temaslarda bulundu, vatandaşlarla buluştu.

Tatar, UBP'nin yeniden tek başına iktidara gelmesi için partiye karma oy değil mühür vurulması çağrısını yineledi.

Tatar, tek yürek, tek hedef olarak mesaj verdi ve "Tam yol ileri, güneşin altına mühür istiyoruz." dedi.

Lefkoşa UBP milletvekili adayı Ersin Tatar, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 2012-2015 Ekonomik Protokolü'ne karşı çıkanların şimdilerde bu pakete onay verdiklerini söyledi ve "Bu, gerçeklerle yüz yüze kaldıklarını gösteriyor " dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER