BKP'den sorumluların yargılanması konusunda çağrı

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.09

8.18

$

6.95

BKP'den sorumluların yargılanması konusunda çağrı

BKP'den sorumluların yargılanması konusunda çağrı

Birleşik Kıbrıs Partisi İskele – Kalecik bölgesinde AKSA Elektirik Santraline yapılan yakıt ikmali sırasında denize sızan petrolün büyük bir çevre felaketi yarattığı ve doğal yaşamın katledildiğini vurgulayarak Sibel Siber başkanlığındaki geçici hükümeti sorumluların yargılanması konusunda gerekeni yapmaya çağırdı.

BKP'den sorumluların yargılanması konusunda çağrı
A- A A+

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı açıklamada, Birleşik Kıbrıs Partisi'nin kar hırsı ile hareket ederek çevre ve doğayı hiçe sayan politikaların karşısında olduğunu, tonlarca petrolün denize akmasında ve yaşanan çevre katliamında AKSA Şirketi ile sözleşme yaparak onu ülkemize getiren, alım garantisi veren ve verilen alım garantisi ile elektiriğin yarısını özelleştirenin de Cumuhriyetçi Türk Partisi hükümeti olduğunu vurguladı.

İzcan, " Yapılan sözleşmede denetim ve kontrol yoktur. Bu nedenle yıllardır AKSA'ya filtreleme konusunda bir yaptırım uygulanamamaktadır. Şirket istediği gibi keyfi bir şekilde foil oil aktarması yapabilmektedir. Bu son yaşanan felaketin altında da keyfilik ve denetimsizlik yatmaktadır. UBP hükümeti de bu keyfiliz ve denetimsizlikleri devam ettirmiştir. Gelmiş geçmiş tüm hükümetler bu felaketten sorumludurlar. Bu çevre katliamında ortak sorumlulukları vardır. Küçük bir ihmal sonucu gerçekleşen çevre katliamı bizlere bir petrol dolum tesisinde yaşanacak bir ihmailn nasıl felaketklere yol açabileceğini göstermiştir " dedi.

Elektirğin özlelleştirilmesinin ekonomik paketin ürünü olduğunun altını çizen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, özelleştirmenin denetimsizlik, keyfilik, şirketlerin kar hırsızyla hareket etmesi anlamına geldiğini vurguladı. İzcan, " Sibel Siber hükümeti ve 4 düzen partisinin bu ekonomik paketi uygulayacaklarını taahüt etmişlerdir. Dolayısıyla seçim programaları ve manifestoları ölü doğmuştur ve geçersizdir" dedi.

Topluma bugünkü yıkımın sorumlularına daha fazla itibar etmeme çağrısı yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, " dayatma ekonomik paketler, özelleştirme, çevresel yıkımlara karşı yola çıkan BKP Toplumsal Varoluş Güçlerine destek verin" çağrısında bulundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER