Maliye Bakanlığı'ndan ödemeler ile ilgili basın açıklaması!

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.48

8.56

$

7.26

Maliye Bakanlığı'ndan ödemeler ile ilgili basın açıklaması!

Maliye Bakanlığı'ndan ödemeler ile ilgili basın açıklaması!

Sibel Siber hükümetinin göreve geldiği gün itibarıyla mevcut kaynaklar ve mükellefiyetlere yönelik çalışma yaparak belirlenen rakamlar 14 Haziran 2013 tarihinde www.kktcmaliye.com web adresinde yayınlamış ve her hafta sonu için mutat olarak bu bilgileri yayınlamaya devam etmektedir.

Maliye Bakanlığı'ndan ödemeler ile ilgili basın açıklaması!
A- A A+

14 Haziran 2013 tarihinde 60 Milyon TL mükellefiyet söz konusu olup buna karşılık kaynak miktarı 40 Milyon TL olarak tespit edilmiştir. Bu durum hükümetimizin göreve başladığı gün itibarıyla 20 Milyon TL'lık nakit açığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, 2013 yılının ocak-mayıs dönemini kapsayan 5 aylık süreçte ise 66 Milyon TL'lık açık gerçekleşmiştir.

Hükümetimiz göreve başladığı günde, Mart 2013 ve sonrası; Doğu Akdeniz Üniversitesi ve ilaç ödemesi, Nisan 2013 ve sonrası; ek mesai, burs, narenciye ihracat teşvik, Lefke Avrupa Üniversitesi katkıları, süt ürünleri navlun, narenciye tür değişikliği, kamulaştırma, su arıtma ödemeleri ile Mayıs 2013 ve sonrası; temizlik şirketi, çiğ süt, Medya TV Kanalları, muhtarlara ve diğer katkı mükellefiyetlerini beklemekte olan hususlar olarak karşısında bulmuştur. Ayrıca, devletin almış olduğu mal ve hizmetler karşılığı için küçük esnafa ödenmek üzere bekleyen çok sayıda çek bulunmakta idi. Bu mükellefiyetlerin tutarı 60 Milyon TL'ye karşılık gelmektedir.

Hükümetimizin görevde olduğu bir aylık sürede, 218 Milyon TL tutarında ödeme gerçekleştirmiştir. Bu ödemelerin 148 Milyon TL'lık miktarı kamu çalışanları, emekliler, sosyal yardım, engelli, şehit malul-malul gazi, devletten katkı alan kurum kuruluşlar, belediyeler ile sosyal sigortalara yapılan katkı tutarlarını içermektedir. Diğer yandan 20 Milyon TL tutarındaki ödeme yatırım, reel sektör ve savunma cari giderleri için kullanılmış olup, ayrıca 50 Milyon TL tutarındaki miktar ise Nisan 2013 tarihinden itibaren bekleyen ve yukarıda sıralanan ödemeler için tarihleri dikkate alınarak kullanılmıştır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER