Üstel: "İddialar kanıtlanırsa siyasi apoletlerimi çıkarır kliniğime geri dönerim"

loading
20 Eylül, Pazar
£

9.76

8.95

$

7.56

Üstel: "İddialar kanıtlanırsa siyasi apoletlerimi çıkarır kliniğime geri dönerim"

Üstel: "İddialar kanıtlanırsa siyasi apoletlerimi çıkarır kliniğime geri dönerim"

Ada TV'de bu sabah canlı yayına katılan UBP Girne Milletvekili adayı ve Turizm Çevre ve Kültür eski bakan Ünal Üstel ülke gündemi değerlendirirken, günlerdir bazı basın kuruluşlarında hakkında yapılan iddiaları yanıtlayarak şok iddialarda bulundu.

A- A A+

Üstel, hakkında iddia edilenlerin kanıtlanması durumunda "Siyasi apoletlerimi çıkarım. Beyaz önlüğümü giyer kliniğime geri dönerim" iddiasında bulunurken, iddiaların kanıtlanmaması durumunda "İddialarda bulunan kalemler kalemlerini bırakıp evlerine dönsünler" dedi.

Ada TV'de Gözde Akben'in sunduğu sabah programına katılan Turizm Çevre ve Kültür eski Bakanı Ünal Üstel, AKSA Elektrik Santrali'nde yaşanan faciaya değinerek, tam da yaz mevsiminde böyle bir olayın yaşanmasını talihsizlik olarak değerlendirdi. Üstel, olayın gece yaşanması ve sabaha kadar 100 tona yakın bir fuel oilin denize boşalmasının büyük bir hata olduğunu ifade etti.

Olayın gece fark edilip dubalarla önlemler alınması durumunda facianın bu boyutlara ulaşmayacağını sözlerine ekleyen Üstel, yaşanan kaçağa anında müdahale edilmiş olsaydı bu denli boyutlara ulaşmasının bir nebzede olsun önüne geçilmiş oluna bileneceğine dikkat çekti.

Yaşanan kazanın ardından çevreye yayılan fuel oilin toplanması için de çeşitli kurumlar tarafından çalışmalar başlatıldığına da değinen Üstel, bu gibi kazaların yaşanmaması için UBP iktidarı döneminde çevreye zarar verecek konularla ilgili hizmet alınan firmaları sürekli olarak denetlediklerini ifade etti.

Yaşanan her olayın faturasının UBP'ye çıkarılmaya çalışıldığını, bakıldığı zaman ise ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak için AKSA'nın Kalecik bölgesine kurularak 2000'li yıllarda hizmete açıldığını ifade eden Üstel, bu tesisin düzgün bir CET raporu olmadığını ve baca filtresinin de geçtiğimiz yıllarda taktırıldığını kaydetti.

AKSA ile ilgili ÇET raporunun halen görüşülmekte olduğunu da ifade eden Ünal Üstel, AKSA şirketin kurulması ve kurulması aşamasında dört dörtlük incelemeler yapılmadığına da değinerek, yaşanan sıkıntıların UBP'nin değil, UBP iktidarından önce iktidarda olanların hatası olduğunu dile getirdi.

AKSA bölgesinde yaşanacak olan felaketlerin önüne geçmek için sürekli olarak denetimler yapıldığına dikkat çeken Üstel, geçtiğimiz gün yaşanan felaketten sonra doğaya verilen tahribatların telafisinin yıllar alabileceğine işaret etti.

UBP Hükümetinin sadece AKSA ile ilgili konularda denetimler yapılmadığını Teknecik Elektrik santralinin bacasından çıkan zehirli dumanla da ilgili çalışmalar başlatıldığını, bacanın filtrelendirilmesi için gerekli projelerin yapıldığını ve ihalesine dahi çıkıldığını aktaran Üstel, yaşanan aksaklıkların UBP iktidarı öncesinde alınan kararların ve faaliyetlerin neden olduğu aksaklıklar olduğuna da değinerek, bunların giderilmesi için de UBP'nin projeler ürettiğini aktardı.

Petrol Dolum tesisi hakkında sorulan bir soruyu ve devlet arazilerinin peşkeş çekildiği hakkındaki iddiaları yanıtlayan Üstel, UBP iktidarının ülkede yapılan faaliyetleri para için yapmadığını, ülkenin enerji ihtiyacını karşılayan AKSA, ALPET ve KIPET'in ayni bölgede petrol dolum tesislerinin var olduğuna dikkat çekerek, Kıbrıs standartlarının üzerinde bir tesis yapılmasına kendilerinin de karşı olduğunu ancak, mevcut kapasitede çağdaş bir dolum tesisine karşı olmadıklarını kaydetti.

KIPET'in kurulduğu yıldan berridir ÇET raporu olmadığına da değinen Üstel, CTP'nin bu güne kadar hep iktidarın içinde olduğunu ifade ederek, bu firmaların hangisinin cet raporu olduğunu sordu ve UBP iktidarı döneminde bu firmaların ÇET raporu çıkarmaları için gerekli girişimlerin de UBP iktidarı tarafından yapıldığını söyledi.

Necati Şaşmaz hakkında yapılan bazı iddiaları da yanıtlayan Üstel, "Necati Şaşmaz, dizileri bir çok ülkede milyonlarca kişi tarafından izlenen bir kişi. O'nun bizim ne unvanımıza ne de paramıza ihtiyacı vardır. Ve bu arkadaş birçok dizisini KKTC'de çekmiştir. Her bölümü dünyada milyonlarca kişi tarafından izlenen bir diziyi para verseniz de bu ülkeye getiremezsiniz. Necati Şaşmaz'ın Kıbrıs'ı seven bir kişi olması ve dizilerinde Kıbrıs'ı da kullanması bizim için bir avantajdır" şeklinde konuştu.

Kendi oğlunu ve aile yakınlarını devlet işine aldığı yönünde bazı basın kuruluşlarında yapılan iddiaları da değerlendiren Ünal Üstel, yapılan tüm iddiaların yalan ve asılsız olduğunu ifade ederek, bu gibi iddiaları yazan kalemlerin yaptıkları iddiaları kanıtlamaları durumunda siyasi apoletlerini çıkarıp, beyaz önlüğünü giyerek kliniğine geri döneceğini kaydetti. Üstel, ayni zamanda iddiaları yapan gazetecilerin iddialarını yanıtlamamaları durumunda ayni davranışı beklediklerini ifade etti.

Siyasete ve siyasetçiye olan güvenin yalan ve asılsız iddialar yapan kalemler nedeniyle azaldığını da ifade eden Ünal Üstel, tam da seçime girdiğimiz bir dönemde "Çamur at izi kalsın" mantığıyla icraat yapanların, dedikodu mekanizması oluşturarak adaylara zarar vermeye çalıştıklarını aktardı.

Turizm ve Çevre konusunda UBP iktidarının bir çok ilke imza atığını da sözlerine ekleyen Ünal Üstel, insanların dış ülkelere gittikleri zaman kurallara uyduklarını ancak ülkede uymadıklarını kaydederek, insanların çevreyi kirletmemeleri için yasa hazırlayıp yürürlüğe koyduklarını ancak, bunun faydasını ilerde yetişecek olan genç nesillerden beklediklerini ifade etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER