KKTC Parlamenterler Birliği'nden 20 Temmuz mesajı!

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

KKTC Parlamenterler Birliği'nden 20 Temmuz mesajı!

KKTC Parlamenterler Birliği'nden 20 Temmuz mesajı!

Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesini zaferle taçlandıran Mutlu Barış Harekâtı'nın 39 yıldönümünü idrak etmenin büyük gururunu yaşamaktayız.

KKTC Parlamenterler Birliği'nden 20 Temmuz mesajı!
A- A A+

20 Temmuz 1974 günü Türk Ordusu'nun adaya ayak basması ile başlayan ve 15 Ağustos 1974 günü tamamlanan Mutlu Barış Harekâtı, dünya tarihinde sadece Kıbrıs Türklerinin değil, dünyada yaşayan tüm Türklerin göğsünü gururla kabartan şeref abidesidir. Kıbrıs Türlerine barış ve özgürlük getirmekle kalmamış, Kıbrıs Rumları ile Yunanistan'a da demokrasi getirmiştir.

Barış Harekâtını zaferle gerçekleştiren Türk Ordusu'na, bu şanlı orduyu bağrında yaratan Türk milletine sonsuz şükranlarımızı, kanı ve canı ile bu harekâta katkı koyan Mehmetçik ve mücahitlerimizle şehit ve gazilerimize saygı ve rahmet dileklerimizi sunarız.

Mutlu Barış Harekatı'ndan günümüze kadar geçen 39 yıl, barış müzakerelerinin başladığı 1968 yılından günümüze kadar geçen 45 yıllık süre içerisinde sürdürülen çözüm görüşmelerinin hala sürmekte olduğuna baktığımızda karşımıza çıkan durum özetle şöyledir.

a. Rum-Yunan ikilisi, Kıbrıs'ta Türk varlığını kabullenmemekte direnmektedir.

b. Kıbrıs Türklerini Kıbrıs'ta eşit bir ortak olarak kabullenerek hakça ve adil bir anlaşmaya asla yanaşmamaktadır.

c. Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs adasında var olan siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik her türlü hakkını gasp etme çabalarını inat ve ısrarla sürdürmektedir.

d. Her alanda sürdürülen baskı ve ambargolarla Kıbrıs Türkünü bezdirmeye, bu ada üzerinde hür ve insanca yaşam haklarını ellerinden almaya çalışmaktadır.

Rum-Yunan ikilisinin 45 yıldır değişmeyen bu yaklaşımının bundan sonra değişmesini beklemenin kendi kendimizi aldatmak olduğu, zaman ve zemin kaybından başka bir sonuç getirmediği binlerce örnekle sabit olmuştur. Rum-Yunan yöneticilerinin değişmez tutum ve beyanatları, her gün tekrarlanan açıklamaları, adanın münhasır ekonomik bölgesindeki doğal zenginliklere el koyma ve bu amaçla yeniden çılgınca silahlanma girişimleri bu gerçeğin ispatıdır.

Barış Harekâtı'nın 40. yıldönümü olan 20 Temmuz 2014 tarihini, müzakere masasındaki son gün olarak saptamak ve anılan bu tarihe kadar müzakere masasında bir sonuca varılamaması durumunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin dünyada tanınması önündeki en büyük engeli oluşturan sözde barış görüşmelerini sonlandırarak, devletimizin dünyada tanınmasını sağlayacak ileri adımların atılması, daha fazla ertelenemez bir ihtiyaç halini almıştır.

Kıbrıs Türk Parlamenterler Birliği; Barış Harekâtı'nın bu mutlu yıldönümünde,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi'ni, 45 yıldır hiçbir sonuç vermeden süren sözde barış müzakerelerini sürdürmenin anlamsızlığını dikkate alarak, yukarıda vurgulanan gerçekler ışığında gerekli kararları almaya davet eder.

Tanınma ile ilgili karara paralel olarak,

• Kendi ayakları üzerinde duran, üretime ve ekonomik istihdama dayalı sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşulabilmesini;

• Tüm halkı kucaklayan, tüm halka eşit ve adil davranan etkin bir devlet yönetim şekli geliştirilmesini; ve

• Halkın iradesi doğrultusunda çalışan bir Parlamento oluşturulabilmesi için gerekli reformların hayata geçirilerek evrensel demokrasi ilkeleri çerçevesinde bir yaşamın hayata geçirilmesini,

sağlayacak kararların alınması da şarttır.

Saygılarımla

Vedat Çelik

Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER