İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Erdoğan: "Türkiye kardeş Mısır halkına destek vermeye devam edecektir"

Erdoğan: "Türkiye kardeş Mısır halkına destek vermeye devam edecektir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın seçim dışı yollarla açık bir darbe ile görevinden uzaklaştırılmasını ilke ve değerlerle bağdaştırmak mümkün değildir. Türkiye bu zor anında şimdiye kadar olduğu gibi kardeş Mısır halkının yanında olacak. Maddi, manevi desteğini vermeye devam edecektir" dedi.

Yayın Tarihi: 19/07/13 08:14
okuma süresi: 5 dak.
Erdoğan: "Türkiye kardeş Mısır halkına destek vermeye devam edecektir"
A- A A+

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında satır başları:?- Biz Türkiye olarak, Mısır'da belirli kişi ya da kuruluşları savunan veya gözeten değil, evrensel değerleri ve ilkeleri gözeten bir politika izliyoruz. Türkiye'nin politikası çıkar odaklı değil değer odaklıdır.?- Mısır'da meydanları dolduran milyonlar maalesef görmezden gelinmiştir. Mısır'da demokrasi, halkın iradesi açısından duyduğumuz saygıyı dile getirdik. Mursi de hata yaptı, neye göre hata yaptı. Bunun kararını halk versin. Tahrir karar versin, Adeviye ne olacak??- Mısır'da 300 kişi ölüyor, 53'ü namazda kurşunlanarak öldürülüyor, dünya buna sessiz. Neden konuşmuyorsunuz?

BU REJİME KATİL DİYEMEYECEK MİYİM??

- Biz bugün Suriye'deki rejime şu veya bu mezhepten olduğu için karşı çıkmıyoruz. Her kesimden halkına açıkça zulüm etti. Sünnisi, Nusayrisi, Hristiyanı ile tüm Suriyelilerin geleceğini tehlikeye attığı için karşı çıkıyoruz. Suriye'de şu ana kadar 100 bin insan öldü, hala öldürmeye devam ediyor bu rejim. Şimdi ben bu rejime diktatör demeyecek miyim? Ben bu rejime katil demeyecek miyim? Siz bu insanlara karşı her zaman şefkat elinizi uzatmak zorundasınız, 100 bin insanın öldürüldüğü Suriye'ye karşı hala ciddi bir ses yükselmiyor.?-Rusya'ya, Çin'e, İran'a sesleniyorum, 'artık buradaki uzlaşmacı sürece destek vermeniz gerekir' diyorum. Bu işi çözmede büyük bir sorumluluklarının olduğunu ifade ediyorum. Aksi takdirde bu ölen 100 bin insanın ve şu anda ülkelerinden ayrı yaşayan milyonlarca insanın inanıyorum ki tarih boyunca affı olmayacaktır.

ZALİMİN DİNİ, KÖKENİ ÖNEMLİ DEĞİLDİR

?-Bizim için zalimin dini, mezhebi veya etnik kökeni önemli değildir. Biz yapılan zulme bakarız. Akan masum kanlar üzerinden mezhep tartışması yapmayı da insanlığın vicdanını ayaklar altına alıp çiğnemek olarak görürüz?- Irak'ta yaşananlar da ayrı bir örnek. Irak'ta da siyasi adımların atılması gerekmektedir. İran'ın çözümlerin bir parçası olmasının önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşim faaliyetleri barış çabalarını engelliyor.?- 1960 askeri darbesi arkasında çok ağır. Yasalarımızdaki darbe ürünü maddeleri ayırdık. 35. maddeyi değiştirdik. İfade özgürlüğünün önünü açtık. Bu ülkede teröre bulaşmamış, sadece fikir ve düşünce hürriyetinden dolayı cezaevinde olan yoktur. Ya teröre yataklık etmişlerdir, terörle terör örgütleri ile iç içe olmuşlardır veya ruhsatsız silah taşımaktan vesaire içeri girmişlerdi

BUGÜN KÜFÜR EDENLER O GÜN...

?-Özgürlükler alanında büyük reformlarımız oldu. İfade özgürlüğünün önünü açtık. Şu anda Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Genelkurmay Başkanına, TBMM Başkanına fütursuzca saldıranlar, yazı yazanlar, daha ileri gidiyorum küfür edenler acaba 10 yıl önce Türkiye'de böyle bir köşe yazısı yazabilirler miydi??- Azınlık Vakıflarına şu ana kadar 2,5 milyar doları bulan gayrimenkul iadesi yaptık.?- Türkiye'nin reformları çok kritik noktalara ulaşmıştır. Çok daha önemli reformlara gelinmiştir. Yeni bir anayasanın Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu her zaman ifade ettik. Yeni anayasa konusunda kim ipe un seriyor, biz mi, diğer partiler mi? Çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Biz anayasa konusunda milletimize söz verdik ve bu sözümüzün de arkasında duracağız. Sürecin eğer bitirmek gerekiyorsa bu işi bitirecek olanı Meclis Başkanımızdır. Bakar ki bu iş yürümüyor, bu iş artık tökezledi o kararı verecek olan kendisidir.

ÇÖZÜM SÜRECİ

?-30 yıldır devam eden terörü sonlandırmak, 10 yıllar boyunca devam etmiş; ret, inkar ve asimilasyon politikalarının izlerini silmek için 'Çözüm Süreci' adını verdiğimiz bu süreci kararlıkla sürdürüyoruz. Bu süreç nihayete eriştiğinde Türkiye çok önemli bir reformu gerçekleştirmiş, ağır yüklerinden kurtulmuş olacaktır. Türkiye ekonomisine, sosyal hayatımıza, siyaset ve demokrasimize adeta musallat olduğu bu sorun çözüldüğünde Türkiye huzur, güven ve istikrar noktasında çok farklı bir ülke olacaktır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.