Kalecik faciasını incelemek için iki farklı bilir kişi ekibi!

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.03

8.14

$

6.91

Kalecik faciasını incelemek için iki farklı bilir kişi ekibi!

Kalecik faciasını incelemek için iki farklı bilir kişi ekibi!

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Kalecik'te yaşanan petrol sızıntısının nedenlerini ve oluşan çevre kirliliğinin boyutlarını incelemek için iki farklı bilir kişi ekibi oluşturdu.

Kalecik faciasını incelemek için iki farklı bilir kişi ekibi!
A- A A+

Deniz kirliliğini incelemek ve gerekli önlemleri almak amacı ile Türkiye'den 3, ülkemizden de 1 kişinin olacağı toplam 4 kişilik 'bilir kişi' ekibi bugün göreve başladı.

Oluşan çevre kirliliğinin boyutu, doğal yaşama etkisi, yayılma riski, risk bölgeleri ve muhtemel baş etme yöntemleri konusunda Orta Doğu Teknik Üniveristesi (ODTU) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Profesör Dr. Ahmet Kıdeyş, OTDÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Akademizyenlerinden Profesör Dr. Semal Yemenicioğlu ile Dr. Hasan Örek dün ülkemize geldi.

Türkiye'den gelen 3 kişilik uzman heyete Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Profesör Dr. İlkay Salihoğlu da katılarak bugün çalışmalara başlandı.

Arızanın nedenini farklı bir teknik ekip araştıracak

Kalecik'te yaşanan petrol sızıntısının çevresel boyutunun yanı sıra arızanın neden ve kimden kaynaklandığını tespit etmek amacı ile farklı bir ekip oluşturuldu.

Türkiye'den ve ülkemizden oluşan bilir kişi heyetinde; Prof. Dr. Kahraman Albayrak, (ODTÜ Makina Müh.), Doç. Dr. Serkan Dağ, (ODTÜ Makina Müh.) Y.Doç.Dr.Eray Uzgören, (ODTÜ KKK Makina Müh.), Y.Doç.Dr. Volkan Esat, (ODTÜ KKK Makina Müh.) yer alıyor.

Oluşturulan bu ekip arızanın neden kaynaklandığı konusunda araştırma yapıp Bakanlığa detaylı bir rapor sunacak.

Bilimsel incelemeler yol gösterici olacak

Kalecik'te yaşanan petrol sızıntısı sonucunda Bakanlığımız tarafından ilk günden itibaren yürütülen çalışmaların bilimsel açıdan da incelenmesi için uzman akademisyenler, Kalecik'te yapacakları incelemeler sonrasında detaylı bir rapor hazırlayıp bakanlığımıza sunacaklar.

Bu bağlamda yapılacak olan bu bilimsel çalışmalar Bakanlığımızın ilerki günlerde yapacağı çalışmalarında yol gösterici olacaktır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER